William Shakespeare – Hamlet

7. února 2012 v 14:09 | Ivetak |  Referáty
W.S. byl anglický dramatik a básník, představitel evropského humanismu a pozdní renesance. Pravděpodobně se narodil roku 1564 rukavičkáři Johnovi a jeho ženě Mary. Na stratfordském gymnáziu vystudoval latinu a řečtinu. S ženou Annou Hathawayovou měl 3 děti. Co by herec a spisovatel měl přístup ke dvoru Alžběty I.
V dramatech zobrazuje hlavně pozemský život, kladné a záporné vlastnosti lidí, střídá verše s prózou, děj bývá často spletitý. Příčinou tragédií je liská vášeň či jen pouhá náhoda, základem je láska a pravda. Ženu bere jako ideál krásy, je cílevědomá, ctižádostivá a svém životě si rozhoduje sama. Shakespeare často zaměňuje osoby a používá situační komiku.
Psal hry historické - Richard III., Jindřich IV., tragédie - Romeo a Julie, Hamlet, Othello, komedie - Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy a dramatické romance a poezii - Sonety.
Hamlet je veršované drama s tragickým koncem, složené z pěti dějství, plné dramatických dialogů, hluboce úvahových monologů a personifikace. Události probíhají chronologicky.
Autor se snaží zachytit stíny a krize renesanční doby a bezohlednou touhu po moci, která se nezastaví ani před násilím. Uvažuje o smyslu života a lidské existenci.
Hamlet je dánský princ, jeho otec byl zavražděn. Vystupuje jako postava kladná, spravedlivá a hrdá. Touží po naplnění ideálů, cítí povinnost trestat zlo, ale pochybuje o své síle. Jeho čin se v chaosu doby jeví jako marné, sebevražedné gesto.
Claudius je Hamletův strýc, dánský král a zároveň vrah Hamletova otce. Je podlý, zlý. Oženil se s Hamletovou matkou Gertrudou, která prožívá vnitřní souboj dobra a zla.
Horatio je Hamletův nejlepší přítel, čestný, spravedlivý, soudí Hamletovo jednání a Claudiovu vinu.
Polonius je královský komoří, až směšně oddaný svému králi, je otcem Learta a Ofélie, kterou Hamlet miluje.
Děj se odehrává v Dánsku na hradě Elzinor v tehdejší době, čili na počátku 17.století.
Hamlet se chce pomstít Claudiovi za smrt otce, který se mu zjevil jako duch. Zinscenuje tedy hru, kde je král zavražděn. Claudius se pod tíhou vědomí prozradí a Hamlet pak předstírá šílenství. Rozmlouvá s matkou a domnívaje se, že za závěsem poslouchá král, probodne Polonia. Hamletova milá Ofélie z toho zešílí a utopí se. Její bratr Leartes se chce mstít. Toho však využije Claudius a otráví Leartův meč. Leartes se pak setkává s Hamletem nad hrobem Ofélie a zraní ho otráveným mečem.Hamletovi se, ještě než zemře, podaří zabít Learta i Claudia a zabrání sebevraždě přítele Horátia. Umírá i Gertruda povyjití otráveného vína původně určeného pro Hamleta.
Hamlet je sice považován za kladnou postavu, přesto je ale vrahem. Příběh je napínavý, plný nenávisti a pomstychtivosti. Shakespeare přesně vystihl mentalitu lidí v renesanční době
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama