Viktor Dyk – Krysař (1915)

7. února 2012 v 14:09 | Ivetak |  Referáty
V. Dyk, český básník, prozaik, dramatik, novinář a politik, překladatel z němčiny a francouzštiny a především představitel generace anarchistických buřičů.
Celý život se podílel na redigování časopisu Lumír. Za první světové války byl vězněn za svou protirakouskou a literární činnost. Patřil mezi nejvýznamnější prvorepublikové odpůrce tzv. hradní politiky T.G.Masaryka a E.Beneše.
V tvorbě využívá hlavně aforistickou úsečnost, satiru a pravidelný rytmický verš, nechybí ani paradoxy.
Zemřel na srdeční mrtvici při koupání v Jaderském moři. V této souvislosti je často připomínána jeho báseň Soumrak moře ze sbírky Devátá vlna.
Krysař je novela o lidských vlastnostech a netoleranci vůči odlišnostem. Dyk ji napsal roku 1915 na motivy německé pověsti ze 13. století. Režisér F.A.Brabec ji pak ztvárnil i filmově.
Dílo je silně ovlivněno symbolismem ( píšťala, krysy), dekadencí a romantismem. Autor užil spisovného jazyka, archaismů, dialogů a pomocí krátkých tázacích vět komunikuje se čtenářem. Styl je vypravěčský v er-formě.
Hlavní postavou je Krysař, jinak muž beze jména, je kontroverzní, prožívá vnitří souboj snů a reality, má romantické iluze, uzavírá se svému světu. Zamiluje se do Agens, která si později vezme život.
Dále vystupuje Krystián, bývalý přítel Agens, ta s ním nyní čeká dítě. Sepp Jörgen, tamější rybář, je myšlení a jednání je zpomalené, což ho zachrání před smrtí.
Děj se odehrává v německém městě Hameln, sem přichází muž beze jména, kterému je dána nadpřirozená moc v podobě píšťaly. Jeho povoláním je vyhánění krys z měst. Zde se shledává s dívkou Agnes. Po zradě městských radních a jeho milé se rozhodne použít píšťalu. Všechny, až na rybáře Jörgena a malé dítě, zavede do propasti, kde umírají spolu s ním.

Dílo mě okouzlilo, má pohádkový a tragický námět, je založené na lásce, ale i s ní spojené zradě a pomstě. Dykovi se výborně podařilo popsat špatné lidské vlastnosti.Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama