Romain Rolland – Petr a Lucie (1928)

7. února 2012 v 14:11 | Ivetak |  Referáty
Francouzský romanopisec, dramatik, esejista, odpůrce fašismu a umělecký kritik. Vždy bojoval za světový mír. Po okupaci Francie se však nacisté neodvážili ho zatknout, aby nezpůsobili světovou vlnu nevole. Během studií v Paříži ztrácí víru v náboženství. Vystudoval historii a výtvarné umění. Roku 1915 získal Nobelovu cenu za literaturu, ale celý obnos věnoval Mezinárodnímu červenému kříži. Píše prózu a divadelní hry, například Jan Kryštof, Kouzelná duše, Petr a Lucie. Je ale také autorem mnoha životopisů světových osobností: Život Beethovenův, Život Tolstého.
Petr a Lucie je novela napsaná v er-formě a přeložena do spisovné češtiny obohacené o francouzské vsuvky. Různá zamyšlení volně doplňují děj. Román je založen na kontrastech a jejich vypořádání mezi sebou:
Válka X láska
Láskyplné okouzlení X hrozba války
Petr a Lucie si vytvořili vlastní svět, plný pochopení a přátelství X nemilosrdný svět zabíjení a nenávisti
Petr je z dobře finančně zajištěné rodiny X Lucie se živí sama
Život X smrt
Autor chce pomocí díla vylíčit zbytečnost války a její umění zničit všechno hezké. Láska a vztah dvou lidí dokáže ale překonat problémy a trápení.
Příběh dvou mladých lidí, Petra a Lucie, se odehrává na konci 1. světové války od 30.ledna do Velkého pátku 29.března 1918 v Paříži zničené bombardováním.
Petr pochází z bohaté měšťácké rodiny, je nevinný, nenávidí válku, chce život prožít naplno. Obdivuje statečnost a odhodlání svého staršího bratra.
Lucie je dcerou chudé dělnice v továrně, věnuje se malování kopií slavných obrazů a žije z peněz, které za tyto obrazy dostane. Těžce se protlouká životem, je však samostatná, citlivá a má smysl pro humor.
Kniha je srozumitelná, některé úvahové pasáže mohou působit zdlouhavě a nudně. Konec příběhu je naopak až příliš rychlý, čtenář nemá dostatek času vychutnat si poslední okamžiky života Petra a Lucie naplno
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama