Ota Pavel – Smrt krásných srnců (1971)

7. února 2012 v 14:12 | Ivetak |  Referáty
O. Pavel, vlastním jménem Ota Popper, pochází z položidovské rodiny. Díky otci si velice oblíbil přírodu, zejména pak vodu a ryby. Za války otce a staršího bratra odvedli do koncentračního tábora, ale po válce se oba vrátili. Ota Pavel po válce vystudoval obchodní a jazykovou školu, pracoval jako sportovní redaktor v rozhlase a časopise Stadion. Bohužel také trpěl schizofrenií a pobýval často v psychiatrické léčebně. Zemřel na infarkt.
V tvorbě se specializoval na sportovní reportáže a autobiografické povídky, v nich vzpomíná na dobu dětství, otce a přírodu okolo Berounky. Významnými Pavlovými povídkami a reportážemi ze sportovního prostředí jsou Dukla mezi mrakodrapy,
Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha, Syn celerového krále, Pohádka o Raškovi. V povídkách Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby, Veliký vodní tulák, Jak šel táta Afrikou a Zlatí úhoři popisuje krásu přírody.
Smrt krásných srnců je sbírkou sedmi autobiografických próz: Nejdražší ve střední Evropě, Ve službách Švédska, Smrt krásných srnců, Kapři pro wehrmacht, Jak jsme se střetli s Vlky, Otázka hmyzu vyřešena a závěrečná Králíci s moudrýma očima. Celé dílo provází jednoduše
vyprávěné příběhy většinou v ich-formě s použitím hovorového jazyka, cizích slov i vulgarismů. Hlavní roli zde hraje vztah člověka k přírodě i k ostatním lidem. Je zde vylíčena pohoda v životě židovské rodiny, ale také její osud ovlivněn německou okupací.
Ota Pavel ve sbírce líčí útrapy války,ale stejně dobře píše o veselí a radosti v životě. Nechal se inspirovat svým otce Leem Popperem, velkým snílkem a dobrodruhem, který si v každé situaci věděl rady a nikdy neztrácel naději. S něhou také vzpomíná na maminku, statečnou ženu, jež dokázala s nadhledem přijímat různé tatínkovy výstřelky. Z celé knihy je patrný silný autorův vztah k přírodě, k rybaření, sportu a rodné zemi.
Děj se odehrává na Křivklátsku a u řeky Berounky před válkou a během ní. Hlavními postavami jsou: Leo Popper - tatínek; člověk plný vitality, posedlý svými sny a touhami, nedá se odradit neúspěchy a znovu se pouští do nových a málo nadějných podniků, Maminka - vedla děti k lásce k vlasti, byla velice laskavá a měla pochopení pro tatínkovi prohřešky, Strejda Prošek - člověk naprosto srostlý s přírodou, král pytláků, u něhož celá rodina trávila víkendy a prázdniny a samotný Ota Pavel (Popper) - chlapec, mladý muž , vypravěč příhod.
Ota nám vypráví jejich rodinné příběhy od doby, kdy jeho otec koupil rybník s jedním kaprem a odepřel manželce rodinnou dovolenou v Itálii. Později se otec stává velkým obchodníkem ve firmě Elektrolux, kde se věnuje nabízení ledniček a vysavačů. Za doby okupace se rodina Popperová dostává do krizových situací a otec se snaží rodinu zachránit tím, že se vydává na lov srnce. Po několika dnech se vyčerpaný navrací i se srncem domů, aby nakrmil své dva syny před cestou do koncentračního tábora. Nakonec za nimi odchází i Leo. Po jejich radostném návratu se Ota věnuje tátovi a jeho dalším pokusům se uchytit v branži obchodníka. Jedná se už spíše o vtipné a legrační situace, v nichž se Leovi někdy daří, jindy zase ne. Svou kariéru zkouší přes mucholapky, ale i králíky. Příběh je zakončený se smutným podtónem toho, že se Leo Popper po jednom z rybolovů navrací domů naprosto vysílený. Manželka mu zavolá záchranku a on už se domů nikdy nevrátí.
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama