Nikolaj Vasiljevič Gogol – Revizor (1836)

7. února 2012 v 14:22 | Ivetak |  Referáty
Nikolaj Vasiljevič Gogol byl ruskýprozaik a dramatikukrajinského původu, představitel ruského romantismu s velmi silnými prvky kritického realismu, za jehož zakladatele je v ruské literatuře také považován. V dětství hrál v otcově divadla (hlavně ženské role). Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě. Jeho básně a obrazy však byly ostře kritizovány. V divadle také nebyl moc úspěšný a nakonec se živil jako úředník. Před svou smrtí prožíval Gogol hlubokou depresi, začínal podléhat náboženským a mystickým náladám a pochybnostem o smyslu činnosti a svého díla a je poměrně pravděpodobné, že zešílel. Na Gogolovu tvorbu navazuje prakticky celá ruská literatura 2. poloviny 19. století. Nejlepší z jeho díla jsou povídky, kde plně využil své vypravěčské umění a schopnost spojovat reálné s fantastickým.
Jeho významná díla jsou Večery na samotě u Dikaňky, Taras Bulba, Petrohradské povídky, Revizor, Mrtvé duše, Ženitba.
Drama Revizor je tragikomická satira založená na dialogu hlavních postav. Dějová zápletka je zde stavěna jako anekdota, kde groteskní komika kontrastuje s tragickou situací. Gogol výstižně charakterizoval postavy jako určité sociální typy, kde se jejich psychologie projevuje v jejich řeči. Funkce díla je především společenská a estetická.
Gogol v díle ostře kritizuje poměry v tehdejším Rusku a jak se pomocí peněz dají lidé ovlivnit. Peníze mění lidem charakter.
Hlavní postavou je malý petrohradský úředníček, podvodník a lhář, povaleč a chvastoun jménem Chlestakov. Sám těží z hlouposti a strachu představitelů městečka i úředníků a jako domnělý revizor omylu využívá a bere úplatky, z čehož všichni usuzují, že je opravdový revizor. Má prohnaného sluhu Osipa.
Děj se odehrává v malém ruském provinčním městečku jehož představitel obdržel dopis. Z něho se dozvídá a o brzkém příjezdu revizora. Čekání na tajný příjezd revizora doprovázejí obavy a zděšení úředníků, kteří podvádějí a bojí se vězení. Náhle se v hospodě objevil Chlestakov, který svým chováním budí dojem, že právě on je tou nepříjemnou návštěvou. Všichni se mu dvoří, podplácejí a obdarovávají ho. Chlestakov brzi zjistí jak se věci mají, a začal se podle toho i chovat. Přijímal stížnosti, nechával se hostit a nakonec se zasnoubil s dcerou představitele městečka. Nakonec ve spěchu s obavami, že bude prozrazen odjíždí pryč, ale jeho podvod je odhalen. Všichni na to reagují zděšením a smutkem. V závěru přijíždí skutečný revizor a vše se může opakovat.
Je neuvěřitelné kam až sahá lidská hloupost…
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama