Moliere – Lakomec (1661)

7. února 2012 v 14:06 | Ivetak |  Referáty
Francouzský spisovatel 17. století Jaen- Baptiste Poquelin vystupoval pod jménem Moliere. Od svých mladých let působil u kočovných společností jako herec a režisér. Zabýval se také psaním frašek a komedií. Poté získal místo ředitele královského divadla v Paříži. Stále vedl válku s církví a s královským dvorem.
V jeho hrách se promítala soudobá mravní problematika, od postavení žen ve společnosti i v rodině, lakoty, náboženského pokrytectví až po úlisnost a snahu měšťanstva napodobovat šlechtu. Postavy jeho děl mají výrazné charakterové rysy.
Napsal Tartuffe, Škola žen, Misantrop, Měšťák šlechticem, Šibalství Scapinova, Zdravý nemocný a Lakomec.
Lakomec byl napsán jako divadelní hra s komediální vtipnou zápletkou. Má satirický tón, je prozaická, obohacena o živé dialogy a skvělou charakteristiku postav. Zachovává si jednotu místa, času a děje.
Moliere dílem varuje před lidskou chamtivostí, kritizuje chorobnou touhu po penězích a peníze považuje za vášeň, která člověka vylučuje ze života, člověk zaslepený touhou po bohatství pak nebere ohled na city ani lásku.
Autor převzal motiv z Plautova díla "Komedie o hrnci".
Lakomec je považován za vrcholné dílo francouzského klasicismu.

Ve hře vystupují:
Harpagon - lakomý, chamtivý, bezcitný lichvář a vdovec, za lásku pro peníze je schopen obětovat vlastní rodinu.
Kleant - Harpagonův syn, chytrý, podnikavý, zamiloval se do Mariany.
Eliška - spravedlivá a upřímná Harpagonova dcera, miluje Valéra.
Rosina - má roly dohazovačky.
Čipera - sluha, který ukryl Harpagonovy peníze.
Děj komedie nás zavede do Paříže do roku 1670. Harpagon je bohatý vdovec, který jmění získal lichvou a strašnou lakotou, kterou ubíjí svou rodinu a do krve vykořisťuje služebnictvo. Ve svých šedesáti letech pomýšlí na sňatek s mladičkou Marianou ze sousedství. Nic nedbá na to, že se zde střetává s láskou svého syna Kleanta, jehož chce oženit s bohatou vdovou. Svou dceru Elišku chce provdat za stárnoucího boháče Anselma, přestože Eliška miluje správce Valéra, který slouží bez jakékoliv odměny. Do děje zasahuje Kleantův sluha Čipera. Schová Harpagonovi jeho skříňku s 30 tisíci zlatými dukáty. Ten krádež ihned zpozoruje a přivolá policii. Vyšetřováním vyjde najevo, že Mariana a Valér jsou Anselmovy děti, o nichž se myslilo, že zahynuly při námořní katastrofě. Čipera přináší skříňku a Kleantes nabízí otci obchod: vrátí mu peníze, zřekne-li se Mariany. Harpagonovi jsou peníze celým světem, tudíž se vším ihned souhlasí, a tak se Valér ožení s Elisou a Kleantes s Marianou. Harpagon si mne ruce, protože výlohy na obě svatby hradí Anselm.

Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama