Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol (1967)

7. února 2012 v 14:23 | Ivetak |  Referáty

Autor se narodil 24.9.1923 v Praze. Vystudoval filozofii, psychologii a dějiny umění. První dílo vychází roku 1963, je jím román Pan Theodor Mundstock. Navazují díla Variace pro temnou strunu, sbírka povídek Smrt morčete a také jeden z největších Fuksových výtvorů - Spalovač mrtvol, který byl i zfilmován režisérem Jurákem Herzem.
Ladislav Fuks zemřel 19.8.1994.
Spalovač mrtvol je krátká novela vydaná roku 1967 spojující bolestnou reakci na předválečnou dramatickou situaci v Evropě s groteskními, černými psychologickými a dějovými motivy. Někdy se tato próza nazývá jako psychologický román.
Vlastní příběh se odehrává na konci 30.let v pražském prostředí v době mnichovské kapitulace a okupace. Vypráví o člověku, který chce,pod vlivem přítele, dosáhnout slibné kariéry i za cenu života své vlastní rodiny. Autor chce poukázat na to, jak válka dovede lidi změnit.
Kniha je psána ve třetí osobě, vypráví ji sám autor s častým užitím přímé řeči, složité symboliky a rozvinuté metaforičnosti. Veškeré události pouze popisuje.
V románu je patrná Fuksova obliba v propojování reálného světa s iluzemi, sny a halucinacemi a záměrné zpochybňování hranice mezi nimi.
Dílo v patnácti kapitolách popisuje život Karla Kopfrkingla, pilného zaměstnance pražského krematoria a milujícího otce od rodiny. Má tendenci vidět vše ideální a nejlepší. Je zahloubán do své práce a téměř o ničem jiném nemluví. Pod vlivem svého přítele Williho se mění jeho myšlení, což ho dovede až k vraždě manželky i syna.
Jeho žena Marie je poloviční židovka, je tichá a nevýrazná. Svému muži porodila nejprve dceru Zinu, která nyní prožívá svou první velkou lásku, a později syna Miliho.
Filli je Karlův věrný přítel, ale také stoupenec SdP, manipulátor a intrikář. Přesvědčí Karla o nutnosti zbavovat se nepohodlných lidí a hlavně Židů. Připomene mu i židovský původ jeho ženy. Ta prý potlačuje jeho německou krev a tak ji Karl pro svou obranu uškrtí.
Děj se rozvíjí postupně a vrcholu nabývá v samotném závěru. Kniha ukazuje literární kvality Ladislava Fukse a skvělou práci s jazykem.

Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama