Karel Havlíček Borovský – Křest svatého Vladimíra (1876)

7. února 2012 v 14:07 | Ivetak |  Referáty

K.H.Borovský byl český novinář, spisovatel a politik. Pocházel z Borové u Přibyslavy z kupecké rodiny. Zabýval se hlavně studiem české literatury, jazyků a literatury slovanských národů. Založil Národní noviny a v Kutné Hoře vydával týdeník Slovan. Nakonec byl vyhoštěn do Brixenu. Zemřel na TBC rok po svém návratu do Čech, jeho pohřeb se stal protirakouskou demonstrací a zúčastnila se ho i Božena Němcová.
Křest svatého Vladimíra je břitká satira, text je psán formou poezie. Zachovává si pravidelné přerývané rýmování, verše jsou dynamické, jednoduché a krátké. Samotná báseň je epická, psaná v er-formě, je rozdělena na deset zpěvů. Autor využívá starší češtinu, archaismy, latinské a nespisovné výrazy a někdy dokonce až vulgarismy. Nevyskytují se zde obrazná pojmenování.
Děj se odehrává v Rusku na přelomu 9. a 10. století za vlády cara Vladimíra. Borovský se nechal inspirovat rozporuplným postavením boha a církve v období ruského absolutismu, sporem duchovní a světské moci a problémy, které nastanou při převaze jedné z nich. Veškeré poznatky načerpal během svého pobytu v Rusku.
Bůh Perun odmítne splnit nařízení cara Vladimíra a za trest je utopen v Dněpru. Říše se rázem ocitá bez boha a bez církve. Car se obává neposlušnosti poddaných a proto vypíše konkurz na boha nového. Do Rus přicházejí představitelé různých církví. Prvními jsou Jezuité vysláni svatým Otcem. V posledním zpěvu jsou vyjmenovány i další církve - řecká, židovská, muslimská - dochází ke sporům, která z nich je nejlepší. Báseň je bohužel nedokončená, měl následovat Křest Vladimírův.
Car Vladimír je samolibý a krutý vládce, ten kdo se mu vzpříčí je tvrdě potrestán. Těžko zvládá nastupující krizi v Rusku.
Perun je ruský Bůh. Má udržovat lid v poslušnosti, lidé se k němu chodí modlit, žádají ho o spoustu nesmyslů a jeho to už nebaví.
Báseň se čte velice dobře, děj je snadno pochopitelný a někdy i trochu zábavný.


Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 člověk člověk | 2. února 2013 v 12:02 | Reagovat

Ahoj, máš to moc hezké. Ale nic proti, opravdu se ti to čte dobře, mě přijde, že ne. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama