George Bernard Shaw-Pygmalion (1912)

7. února 2012 v 14:04 | Ivetak |  Referáty
Anglickýdramatik, prozaik a esejistairského původu z přelomu 19. a 20.století, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. Otec byl alkoholik a nestaral se o něho, alespoň trochu pozitivně ho ovlivňovala matka, která se věnovala hudbě. Po jejím rozchodu s otcem přijel Shaw za ní do Londýna.
Vzdělání získával G. B. Shaw samostudiem v knihovně Britského muzea a kromě toho navštěvoval filozofické a politické přednášky. Byl členem Fabiánské společnosti, která usilovala o nastolení socialismu parlamentní cestou, nikoliv revolucí. Jeho literární vývoj ovlivnily výrazné osobnosti např. filozof H. Bergson, hudební skladatel R. Wagner, norský dramatik H. Ibsen a četba Marxova Kapitálu.
Jako přesvědčený socialista navštívil Rusko, ale přednášel i v Jižní Africe a v USA.
Rozsáhlá tvorba Georga Bernarda Shawa (napsal na padesát her) patří do zlatého fondu anglické literatury. Je považován za zakladatele moderního anglického dramatu. Stal se tvůrcem sociálně diskusní komedie, uvedl na scénu dramatickou debatu, hledící na ústřední myšlenku hry z různých pohledů. Byl mistrem slova, důkladně se zamýšlel nad možnostmi jazyka, měl zálibu v paradoxu a jazykovém vtipu. Svou tvorbou ovlivnil i řadu zahraničních autorů, např. Karla Čapka.

Pod označením ,,hry neutěšené" knižně vychází tři jeho dramata: Domy pana Sartoria, Živnost paní Warrenové a Záletník.
V hrách Candida, Člověk nikdy neví, Muž budoucnosti nebo Tři hry pro puritány se vysmívá romantickému pojetí lásky.
Počátkem 20.století, co by přední anglický dramatik, napsal své snad největší a nejoblíbenější hry: Pygmalion a Svatá Jana.
G. B. Shaw je také autorem publicistických knih, v nichž vyjádřil svůj vztah k Ibsenovi a Wagnerovi.
Pygmalion je slavná komedie o pěti dějstvích. Nese název podle pověsti o řeckém sochaři Pygmalionovi, jenž vytvořil sochu tak krásnou, že se do ní zamiloval a na bohyni Afrodité pro ni vyprosil řeč a život. Stala se předlohou pro muzikál My fair lady.
Hra je psána v dialogu. Vtipný příběh je postaven na kontrastu pouličního jazyka a královské angličtiny nejvyšších kruhů společnosti. Hovorová až vulgární mluva má přiblížit diváka k postavám a prostředí. Pan Shaw vlastně uvedl tento druh angličtiny na jeviště. Děj postupuje chronologicky.
Líza Doolittlová - pouliční květinářka, přirozenost, bystrost, půvab
Henry Higgins - profesor fonetiky, starý mládenec, zájem o vše, co může být předmětem vědeckého studia, ale o citový život lidí se nestará
plukovník Pickering - Higginsův přítel, gentelman, bezstarostný, citově více založený

Shaw si ve hře za novodobého Pygmaliona zvolil londýnského profesora fonetiky Henryho Higginse, který uzavře se svým přítelem plukovníkem Pickeringem sázku, že naučí ušmudlanou pouliční květinářku Lízu Doolittleovou výslovnosti vznešené dámy. Podaří se mu to tak dokonale, že jeho žákyně okouzlí londýnskou smetánku, jako kdyby ani nebyla angličanka, ale spíše maďarská princezna. Skoro se zdá, že Higgins pomohl Líze překonat propast mezi spodinou, kam jí zařazovala její výslovnost a intonace, a nejvyššími společeskými vrstvami. Higgins však ve svém koženém pedanství nepostřehne, že při jeho fonetickém experimentu Líza vyspěla ze zaostalého děvčete v ženu vědomou si své lidské ceny, toužící po plném citovém životě a hotovou přes všechnu svou vzpurnost a prostořekost věnovat svou lásku svému osvoboditeli. Higgins se však její lásku zdráhá přijmout, a tak závěr hry zůstává otevřený.
V epilogu, který netvoří součást hry, Shaw vysvětlil, že Higginsův ani Lízin charakter nepřipouštěl šťastný sňatek, a že si tedy Líza raději vzala mládence Freddyho, který ji zbožňoval, a otevřela si s ním květinářský obchod. Když však hru roku 1938 zfilmoval britskýrežisérAnthony Asquith, povolil mu Shaw naznačit, že se Higgins přece jen s Lízou ožení.Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama