Franz Kafka – Proměna

7. února 2012 v 14:05 | Ivetak |  Referáty
Jeden z nejvýznamnějších pražských prozaiků literatury 20.století, židovského původu, světově uznávaný.
Se svým otcem, velkoobchodníkem s galantérií, nevycházel dobře, což ovlivnilo nejen jeho dětství, ale i dílo - cítil se osamocený, bezmocný.
Vystudoval práva, vzdělával se v oblasti dějin umění a germanistiky. Krátce byl zaměstnán u pojišťovny Assicurazioni Generali. Pracoval také v Dělnické úrazové pojišťovně, nejprve jako koncipient, poté na různých pozicích tajemníka. V tomto zaměstnání byl velmi nešťastný a své zaměstnavatele neměl velmi rád; přesto dosáhl jistého kariérního úspěchu.
Na podzim 1917 začal trpět tuberkulózou, kvůli níž opustil v roce 1922 své zaměstnání v pojišťovně a jež mu přivodila smrt.
K svému dílu byl Kafka neobyčejně kritický. Jen malou jeho část uvolnil, většinou pod nátlakem, ke knižnímu vydání. Většinu jeho děl vydává až posmrtně Max Brod a to i přes Kafkovo výslovné přání, aby tyto rukopisy byly spáleny.
Kafka vydal díla: Rozjímání, Proměna, Ortel, cyklus Venkovský lékař, V kárném táboře, cyklus Umělec v hladovění.
Posmrtně vychází: americký" román Nezvěstný, romány Proces a Zámek, přes 30 povídek a desítky fragmentů, Deníky z let 1909-1923 a cykly korespondence Felice, Mileně, Ottle a rodině a Rodičům z let 1922/24.
Proměna je krátká povídka, jejíž text působí velmi jednolitě. Někdy je doplněn o přímou řeč, ale není jí mnoho. Ani básnických obratů se moc nenajde. Jde pouze o vyprávění, které říká na rovinu, jak se věci mají. Pro lepší představu je text doplněn o mnoho popisných pasáží, které se dobře čtou, povídka je psána spisovným jazykem. Závěr je jako by nedokončený, neukončený, nikdo proměnu nevysvětlil... Člověk by očekával, že se Řehoř promění zpátky v člověka, čemuž tak ale není. Skutečnost, že v ději se nenachází žádné odbočky, je velmi dobrá, protože člověka neodpoutává od hlavního tématu a neruší. Vyprávění je v er-formě, děj je uspořádán chronologicky. Autor užívá autobiografické prvky.
Hlavní hrdina je bankovní úředník jménem Řehoř Samsa, žije se svou rodinou, má největší respekt ze svého otce a rovněž se mu snaží zavděčit.
Klíčovým motivem, kterým je celá kniha prolnuta, je - jak již sám název napovídá - proměna. Ale ne pouze proměna fyzická, ale i duševní. Řehoř vůbec neřeší, že se změnil, ale že nebude moci již zabezpečit rodinu, postarat se o ni. Proměnily se také vztahy v rodině. Všichni měli dříve Řehoře rádi, ale nakonec se jejich poměr k němu změnil, a to k horšímu.
Řehoř se jednoho rána probudí jako hmyz, snaží se svým novým tělem sžít a naučit se ho ovládat. Sestra se o něho stará, ale časem jí to přestává bavit. Řehoř vidí jak je všem na obtíž, raději se schovává a uzavírá se stále více do sebe, nejí a nakonec umírá zcela vyčerpaný. Rodina si oddychne a začíná myslet na novou budoucnost.

Je smutné jak se změnil vztah rodičů ke svému synovi. Je vidět, že ho měli rádi hlavně kvůli penězům, které nosil domů, pak, když už toho nebyl schopen, se stal pro ně zbytečným. Bohužel takto to chodí i v dnešní době…
Prosím nekopírujte tento referát na své stránky, je to můj originál a je určen pouze proto, aby vám posloužil jako zdroj informací nebo jako hotový výtvor. Předem dík :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama