Umění závodit v dešti

28. října 2008 v 12:47 |  Knihy a filmy

Příběh, který vypráví pes

Když začne vyprávět pes...

Máte rádi svého psa? Určitě ano. Ale po přečtení téhle knížky ho budete mít ještě raději. Budete si ho vážit. Budete se s ním radit. Budete mu rozumět. Knížka se jmenuje Umění závodit v dešti, napsal ji americký autor Garth Stein a vypráví ji pes.

Pes Enzo má hlubokou duši. Je nesmírně moudrý. Život v jeho podání je podobenstvím automobilového závodu. Musíš vidět za zatáčku, musíš vést auto tam, kam směřují oči řidiče, a konečně musíš umět závodit i v dešti.

Na sklonku svých dnů rekapituluje Enzo soužití s milovaným pánem, kterým je automobilový závodník Denny. Dennymu předčasně umírá žena a zůstává sám s tříletou dcerkou. A se svým psem. Ten je mu oporou v mnohaletém boji o dcerku s prarodiči. Teprve když je Denny ze všeho venku a automobilové vítězství je na dosah ruky, dovolí si starý pes umřít. Ale i to se snaží provést tak, aby Dennymu nepřidělával zbytečné starosti. Enzo odchází s vírou, že se v příštím životě vrátí na svět jako člověk a svého pána znovu vyhledá.
Knížka obnáší vše: lásku, tragédii i naději. Je to příběh tklivý i vtipný, především však hluboce lidský. Právě proto, že ho vypráví pes. Slzy jako hrachy vás určitě neminou.
Obálka knihy Umění závodit v dešti

Úryvek z knihy:
,, V Mongolsku když umře pes, pohřbí ho vysoko v horách, aby lidé nešlapali po jeho hrobě. Psův pán mu pak do ucha pošeptá přání, aby se pes v příštím životě vrátil na svět jako člověk. Pak mu uříznou ocas a položí mu jej pod hlavu, do tlamy mu vloží kus masa nebo špeku, aby měla duše co k jídlu, protože než se pes převtělí, jeho duše může volně cestovat po rozlehlých pláních, jak dlouho se ji zlíbí.
Dozvěděl jsem se to z kanálu National Geographic, takže to musí být pravda. Prý se ale nepřevtělí každý pes, jen ten, který je připravený.
Já připravený jsem."


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 Elvika Elvika | 5. srpna 2009 v 14:18 | Reagovat

Já to ještě nečetla, teď mám rozečtený život s Georgem, ale pak se asi do toho pustím =) na psí příběhy jsem jak dělaná, už jsem přečetla Marley a já (To jsem četla dlouho) nějaké psí básně, citáty atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama