Přerostlý zobák a obezita u papoušků

29. října 2008 v 14:13 |  Papoušci

Přerostlý zobák

Jak už bylo řečeno v obecné charakteristice papoušků, zobák je mocným nástrojem pro louskání semen a ořechů, slouží také jako pomocný orgán při šplhání a vůbec při papouščích hrách. Roste neustále, po celý život a proto je nutné ho obrušovat. To ptáci dokáží obvykle sami, pokud mají k dispozici dostatek hraček, dřívek, kamínků a nebo sépiovou kost.
Pokud i přes to všechno zobák vyroste více než by měl, je potřeba ho zaštípnout a obrousit. Musíme mít ale na paměti, že pták má v zobáku stejnou citlivost jako máme my v prstech, což znamená že je inervován a cévně zásobován. I do prodloužené části vedou cévy a nervy, zobák zaštipujeme tedy těšně před jejich zakončením. Vyžaduje to hodně opatrnosti a zkušeností.
Jelikož nechceme papouškovi způsobit zbytečnou bolest, nebude mu zobák stříhat nůžkami na nehty přímo přes špičku, navíc by mohlo dojít ke krvácení a s tím spojené infekci.
Když už tady hovořím o zobáku, zmíním ještě další dva problémy se kterými se můžeme setkat. Tím prvním je laterální deviace zobáku, tzv. ,,nůžkovitý zobák". Objevuje se především u mladých od prvního dne uměle inkubovaných a dokrmovaných arů. Řeší se to zkracováním přerostlých částí. Když je rohovina zobáku příliš tvrdá, přicházejí na řadu zubní rovnátka. U mladých kakaduů se můžeme setkat s tzv. ,,buldočím zobákem". Spodní čelist je předsunutá a ta horní do ní zapadá. Tato vada je také, jako v předešlém případě, napravitelná.

Obezita

Lékaři nás prostřednictvím médií neustále bombardují zprávami o obezitě lidí a jejím vlivu na náš organismus. Je to ale opravdu jen u lidí takový problém? Obezita u papoušků je chovateli často opomíjena a přitom si s sebou může nést dalekosáhlé následky.
Nadměrná tělesná hmotnost vede dříve či později ke ztrátě kondice a vitality papouška, ten je pak více náchylný k dalšímu onemocnění. Vše může vést až k neplodnosti, poškození jater nebo infarktu.
A co je vlastně příčinou obezity? Příliš těžká strava, tj. tučná semena a živočišné tuky, dále pak držení ptáka v malé kleci a nedostatečný prolet.
Jediné, jak dostat váhu papouška na optimum, je nasadit mu dietní režim spojený s pohybem a nevystavovat ho stresovým situacím. Podle zkušené chovatelky, by se jídelníček měl skládat z lesknice a ovoce obsahující vlákninu. Naopak by ptáčkovi do zobáku nemělo přijít nic se živočišnými tuky. Zároveň doporučuje podávat Inulin pro lepší čištění a vyprazdňování střev.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 guru guru | 12. listopadu 2008 v 13:01 | Reagovat

Máš senzační blog

2 Markéta Markéta | 4. září 2009 v 15:48 | Reagovat

Máš to tu moc pěkné:-)

3 indy indy | E-mail | 11. prosince 2010 v 0:54 | Reagovat

Perfektní stránky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama