Polyomavirové infekce, neurogenní dilatace žláznatého žaludku u papoušků

28. října 2008 v 13:00 |  Papoušci

Polyomavirová infekce


…je infekce způsobená APV (Avian Polyoma Virus) známá také jako BFD, ale můžeme se s ní setkat také pod názvy ,,francouzské pelichání" nebo ,,nemoc papoušků vlnkovaných". Jak už poslední pojmenování naznačuje, jedná se o onemocnění především andulek, výskyt byl však zaznamenám také u ary, aratingy, elektruje různobarvého, alexandra malého nebo u agapornise.
APV infekce byla poprve popsána v roce 1981 v USA a následně také v Kanadě právě u andulek.
BFD se běžně vyskytuje u ptáčat a mladých nedospělých ptáků, kteří se nakazili od rodičů při krmení. Ke kontaminaci prostředí dochází také prostřednictvím trusu či prachového peří. Mláďata umírají v 30-100% , pokud se mladý pták nakazí později, může sice přežít, ale bude celoživotně postižen. Z takovýchto ptáků pak vznikají tzv. ,,skokani" nebo ,,bežci", kteří mají holé, neopeřené oblasti ocasních a křídelních letek. Při tvorbě protilátek může dojít k poškození ledvin.
Pro zkušené chovatele jistě není problém poznat tuto nemoc. Tělesná ochablost, úbytek na váze, dehydratace spojená s nadměrným močením, zvracení nebo krvácení pod kůží, ztráta ocasních a křídelních per a to vše zakončeno úhynem, je jasným signálem výskytu BFD v chovu.
Bohužel proti této nemoci není možno zakročit. Lze použít pouze léky podporující imunitní systém a přesunout nakaženého ptáka do karantény. V současné době naneštěstí již existuje způsob, jak nemoci předcházet. Celé tajemství tkví v očkovací látce, ta je prozatím dostupná jen v USA. Ovšem u některý druhů papoušků může být Avian Polyoma Virus proti vakcíně rezistentní.

Neurogenní dilatace žláznatého žaludku

Tato nemoc vyvolaná virem má mnoho pojmenování. V čestině je označována nejčastěji jako ,,nemoc arů", protože právě u tohoto druhu papoušků se vyskytuje nejčastěji. První výskyt byl zaznamenám v roce 1979 v Německu.

Obzvláště typickým příznakem nemoci je přecpaný, nadměrně rozšířený žlážnatý žaludek s tenkou žaludeční stěnou. Žaludek pak vypadá spíše jako vak neschopný vykonávat svou trávicí funkci. Papoušci následkem toho zvracejí nestrávená semena, která jsou zároveň také v řídkém trusu. Zvláštním příznakem je také to, že někteří ptáci trpí nechutenstvím a odmítáním potravy, zatímco jiní naopak žerou neustále - v obou případek dochází k úbytku na váze. Doprovodnými příznaky jsou třesavka, křeče a ochablost způsobené usazováním viru v mozku a míše.
Ptáci hynou během 2 až 15 dnů, u chronické formy nemoci klidně až po týdnech či dokonce měsících.
Léčba nemoci není známá, pouze preventivními opatřeními lze jejímu proniknutí a rozšíření do chovu zabránit. Nově zakoupený pták by měl setrvat alespoň 6 týdnu v karanténě a podstoupit některá vyšetření (kontrastní biografie a následné vyšetření na paramyxoviry).

Prosím nekopírujte tuto stránku, použijte ji jen jako zdroj informací. Děkuji
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama