Otravy papoušků těžkými kovy

28. října 2008 v 13:04 |  Papoušci
Papoušci jsou zvědavá stvoření, nesmí jim nic uniknout, vše musejí důkladně prozkoumat a bohužel i ochutnat. Všimli jste si, že je vaše oblíbená kytka poněkud ohlodaná, opravujete rádio a nemůžete si vzpomenout kam jste jen dali ten zpropadený šroubek, nebo vidíte jak si váš opeřený miláček hraje s víčkem od Sava? Pak zbystřete a v následujících dnech pozorně svého papouška sledujte, zda nebude docházet k nějakým změnám. Pokud došlo k intoxikaci ihned vyhledejte veterinární lékaře!


Otravy těžkými kovy budu demonstrovat na dvou případech, tím prvním bude otrava kakadua bílého.
Mladý sameček najednou přestal jíst, zvracel a měl průjem, majitelé tedy navštívily svého veterináře. Papoušek dostal antibiotika, tato léčba ovšem nezabrala a tak následovalo specializované vyšetření. Na rentgenu byly vidět různé šroubky, článek řetízku a kousky drátku. V krvi bylo jedenáctinásobně více zinku než je optimální a bylo též prokázáno těžké poškození slinivky břišní a jater. Papouškovi byly nasazeny léky vychytávající těžké kovy, léky proto zvracení a projímadlo. Zdravotní stav papouška se výrazně zlepšil. V trusu majitelé nacházeli různá plastová tělíska, která rentgen nebyl schopen zachytit, jenom ta kovová stále ne a ne vyjít z těla ven. Po týdnu byl proveden kontrolní rentgen, ten potvrdil stálou přítomnost všech kovových tělísek v žaludku, projímadlo tedy nezabralo. Jedinou cestou, jak z těla odstranit zdroj otravy byla operace, ta byla úspěšná a kakadu se zcela uzdravil.

Otrava těžkými kovy potkala také jednoho papouška senegalského. Byl znám tím, že neustále konzumoval cizí předměty, nejčastěji to byly smotky vaty nebo vlastní peří, které mu způsobovaly různé zdravotní potíže doprovázené zvracením. Pokaždé se bez problému vyléčil. Papoušek často trpěl nechutenstvím a při jednom běžném rentgenování mu byly v žaludku objeveny drobné kovové částice. Od majitele se veterinář dozvěděl, že by se mohlo jednat o kousky pozinkovaného drátu, se kterými si papoušek hrál během opravy voliéry. Veterinář na základě laboratorního vyšetření potvrdil otravu zinkem a nasadil papouškovi léky a projímadlo. Druhý týden byl proveden další rentgen, po částech kovového drátku nebylo v žaludku ani stopy, léčba mohla být tedy ukončena.
Netrvalo dlouho a papoušek byl v ordinaci znovu, tentokrát měl v žaludku zoubky od zipu. Medikace se tedy opakovala, papouškův stav byl opět optimální a tak majitelé sami po pěti dnech léčbu ukončily. To ovšem netušili, že v těle papouška jsou stále ještě některá kovová cizí tělesa. Jeho stav se dramaticky zhoršil, opětovná detoxikační terapie již nezabrala a papoušek několik dní na to uhynul na selhání slinivky břišní.
I když si to třeba nechceme připustit, otravy těžkými kovy nejsou ničím neobvyklým. Především mladí papoušci mají tendenci všechno zkoumat a pak v jejich trávicím traktu nalézáme mnoho nestravitelných předmětů. Pokud nevyjdou ven přirozenou cestou nebo nejsou vyzvraceny, mohou způsobit, mimo jiné, právě zmiňované otravy těžkými kovy a to především zinkem a olovem. Vzácnější jsou pak otravy rtutí, která může být obsažena v krmivu ošetřeném proti škůdcům.
Na co si tedy dávat pozor? Nenechávejte papouška hrát si s drobnými kovovými předměty jako jsou drátky, zipy, šroubky, náboje do střelných zbraní, mince, závaží k ramenovým vahám nebo do hraček, objímky žárovek či pájecí a svářecí příslušenství. Při koupi klece nebo hraček se ujistěte o jejich toxikologické bezpečnosti (klece obsahující v povrchové úpravě nad 800ppm zinku jsou jednoznačně toxické) a nepodávejte papouškům mořené osivo. Těžké kovy se také vyskytují linoleu, bateriích, v některých fóliích, v olovnatém skle a barvách, v glazované keramice ale i v zeleni, sebrané v okolí frekventovaných silnic.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 VERONIKA VERONIKA | E-mail | 18. prosince 2014 v 10:28 | Reagovat

dOBRY DEN, MUJ PAPOUSEK SENEGALSKY UZ ČX ZVRACEL, CO S TIM? V OKOLI ZADNEHO VETERINARE NEMAM:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama