Česká tisícovka je světovou bankovkou roku!

18. října 2008 v 16:37 |  Rekordy a kuriozity

Česká národní banka získala za novou tisícikorunu s novými ochrannými prvky, kterou vydala do oběhu letos v dubnu, ocenění Bankovka roku 2008.

Cenu za novou tisícovku obdržela Česká národní banka na měnové konferenci 'Currency Conference 2008' která se uskutečnila od 13. do 15. 10. v Praze.
Padělatelé budou mít opravdu těžkou práci
Mezi nové ochranné prvky oceněné tisícovky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.
tisic
Autor: ČNB

Kolik peněz je u nás v oběhu?

V České republice bylo ke konci července v oběhu 3,05 miliardy korunových bankovek a mincí, zatímco na konci roku jich bylo přibližně 2,99 miliardy. Z bankovek je tradičně nejvíce tisícikorun, téměř 128,7 milionu.
tisic
Autor: ČNB

Oceněné české mince a bankovky
České mince a bankovky získaly od vzniku samostatné české měny tři ocenění. V roce 1993 získala od magazínu World Coin cenu tehdy nová padesátikorunová mince. V roce 1999 pak byla oceněna zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s motivem výročí založení Nového Města Pražského Karlem IV.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama