Aspergilóza papoušků

28. října 2008 v 13:02 |  Papoušci
Aspergilózu způsobují saprofyté rodu Aspergillus patřící mezi plísně. K infekci a následnému onemocnění dochází druhotně, jako následek onemocnění jiného, které u ptáků zeslabuje odolnost organismu. Plísně se do ptačího organismu dostanou vdechnutím či pozřením plesnivého krmiva a usadí se v dýchacím ústrojí. Nejvíce postiženými orgány jsou nosní dírky, vzdušný vak a plíce. Velké nebezpečí představují také mykotoxiny, nebo-li plísňové jedy, které vznikají jako produkt aspergilů. Například aflatoxin způsobuje onemocnění ledvin a jater nebo potlačuje imunitu organismu papouška.
Nejčastějšími příznaky aspergilózy je nechutenství a s tím spojené zhubnutí, dýchání s otevřeným zobákem doprovázené šelesty někdy až pískáním, nervové poruchy svalstva nebo výtoky z nosu.
Pokud tedy začneme s léčbou, měli bychom nejprve odstranit primární onemocnění nebo nepříznivé životní podmínky. Zkontrolujeme kvalitu krmiva a zajistíme dostatečný přísun vitamínů. I když léky na tuto nemoc existují je velmi obtížné ji zcela vyléčit, alespoň díky nim dochází ke zlepšení zdravotního stavu papouška. Někdy lze také proti aspergilóze zakročit chirurgicky, kdy z dýchacích cest jsou odstraněny plísňové granulomy.
Nejsnadněji plísňovým infekcím zabráníme chováním papoušků v optimálních podmínkách, kde nejsou vystavováni stresovým faktorům, které by mohly potlačovat jejich imunitu.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama