Říjen 2008

Přerostlý zobák a obezita u papoušků

29. října 2008 v 14:13 Papoušci

Přerostlý zobák

Jak už bylo řečeno v obecné charakteristice papoušků, zobák je mocným nástrojem pro louskání semen a ořechů, slouží také jako pomocný orgán při šplhání a vůbec při papouščích hrách. Roste neustále, po celý život a proto je nutné ho obrušovat. To ptáci dokáží obvykle sami, pokud mají k dispozici dostatek hraček, dřívek, kamínků a nebo sépiovou kost.
Pokud i přes to všechno zobák vyroste více než by měl, je potřeba ho zaštípnout a obrousit. Musíme mít ale na paměti, že pták má v zobáku stejnou citlivost jako máme my v prstech, což znamená že je inervován a cévně zásobován. I do prodloužené části vedou cévy a nervy, zobák zaštipujeme tedy těšně před jejich zakončením. Vyžaduje to hodně opatrnosti a zkušeností.
Jelikož nechceme papouškovi způsobit zbytečnou bolest, nebude mu zobák stříhat nůžkami na nehty přímo přes špičku, navíc by mohlo dojít ke krvácení a s tím spojené infekci.
Když už tady hovořím o zobáku, zmíním ještě další dva problémy se kterými se můžeme setkat. Tím prvním je laterální deviace zobáku, tzv. ,,nůžkovitý zobák". Objevuje se především u mladých od prvního dne uměle inkubovaných a dokrmovaných arů. Řeší se to zkracováním přerostlých částí. Když je rohovina zobáku příliš tvrdá, přicházejí na řadu zubní rovnátka. U mladých kakaduů se můžeme setkat s tzv. ,,buldočím zobákem". Spodní čelist je předsunutá a ta horní do ní zapadá. Tato vada je také, jako v předešlém případě, napravitelná.

Obezita

Lékaři nás prostřednictvím médií neustále bombardují zprávami o obezitě lidí a jejím vlivu na náš organismus. Je to ale opravdu jen u lidí takový problém? Obezita u papoušků je chovateli často opomíjena a přitom si s sebou může nést dalekosáhlé následky.
Nadměrná tělesná hmotnost vede dříve či později ke ztrátě kondice a vitality papouška, ten je pak více náchylný k dalšímu onemocnění. Vše může vést až k neplodnosti, poškození jater nebo infarktu.
A co je vlastně příčinou obezity? Příliš těžká strava, tj. tučná semena a živočišné tuky, dále pak držení ptáka v malé kleci a nedostatečný prolet.
Jediné, jak dostat váhu papouška na optimum, je nasadit mu dietní režim spojený s pohybem a nevystavovat ho stresovým situacím. Podle zkušené chovatelky, by se jídelníček měl skládat z lesknice a ovoce obsahující vlákninu. Naopak by ptáčkovi do zobáku nemělo přijít nic se živočišnými tuky. Zároveň doporučuje podávat Inulin pro lepší čištění a vyprazdňování střev.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji

Přátelství

28. října 2008 v 20:52 DOPORUČUJI
Jednou mě kamarádka požádala o pomoc, kdy měla do školy napsat pár slov o přátelství. Jako kdyby ve mě zkratovalo, najednou mi šlo psaní samo od ruky a výsledek vám nyní představuji...

Co je to vlastně přátelství? Proč vůbec potřebujeme k životu druhé lidi?

Všichni máme nějaké přátele, někdo jich má více, někdo méně, ale vždy se najde někdo, komu se můžeme svěřit, vybrečet se na rameni, vždy máme někoho koho můžeme požádat o pomoc.

Opravdoví přátelé by nás nikdy nezradili, nepodvedli a nevystavili nebezpečí. Ten, kdo by snad tyto pravidla porušil, se za našeho přítele vůbec ani považovat nemůže, je jen škoda, že jsme si toho třeba nevšimli dříve. Ponaučíme se z toho pro příště a budeme si své přátele vybírat opravdu důkladně. Někdy se ale stane něco, co nás mrzí, víme, že to ten člověk tak nemyslel, ale mi už mu to nedokážeme odpustit. Takové zklamání pak neseme velice těžce, protože jsme možná už navždy ztratili jednoho z nejlepších přátel, které jsme kdy měli.

S přáteli trávíme hodně času, bavíme se s nimi, vyměňuje si zkušenosti a názory a navzájem si pomáháme. Prostě jsou pro naše žití nepostradatelní.

Lidé si často pletou pojmy kamarádství s přátelstvím. Kamarádů můžeme mít hodně, ale opravdového přítele třeba jenom jednoho. S kamarády se dennodenně potkáváme ve škole, v práci, na různých akcích, ale většinou to není tak, že bychom jejich přítomnost vyžadovali. Víme o nich, že tu jsou, že se s nimi můžeme zasmát nějakému vtipu, že můžeme někoho společně pozlobit, ale to nám stačí, většinou s nimi neprobíráme svůj soukromý život, nebo ho alespoň
neprobíráme dopodrobna.

Bohužel máme i takové kamarády, kteří jsou schopni se považovat za naše přátele jen ve chvíli, kdy od nás něco chtějí nebo očekávají. Neuvědomují si, že tak zraňují naše city, vytvoří se u nás jakási nedůvěřivost i k ostatním přátelům.


Na co bychom ale neměli zapomínat je to, že přátelství se nedá koupit. Ten kdo má přítele je vlastně tím nejbohatším člověkem na světě.


Otravy papoušků těžkými kovy

28. října 2008 v 13:04 Papoušci
Papoušci jsou zvědavá stvoření, nesmí jim nic uniknout, vše musejí důkladně prozkoumat a bohužel i ochutnat. Všimli jste si, že je vaše oblíbená kytka poněkud ohlodaná, opravujete rádio a nemůžete si vzpomenout kam jste jen dali ten zpropadený šroubek, nebo vidíte jak si váš opeřený miláček hraje s víčkem od Sava? Pak zbystřete a v následujících dnech pozorně svého papouška sledujte, zda nebude docházet k nějakým změnám. Pokud došlo k intoxikaci ihned vyhledejte veterinární lékaře!


Otravy těžkými kovy budu demonstrovat na dvou případech, tím prvním bude otrava kakadua bílého.
Mladý sameček najednou přestal jíst, zvracel a měl průjem, majitelé tedy navštívily svého veterináře. Papoušek dostal antibiotika, tato léčba ovšem nezabrala a tak následovalo specializované vyšetření. Na rentgenu byly vidět různé šroubky, článek řetízku a kousky drátku. V krvi bylo jedenáctinásobně více zinku než je optimální a bylo též prokázáno těžké poškození slinivky břišní a jater. Papouškovi byly nasazeny léky vychytávající těžké kovy, léky proto zvracení a projímadlo. Zdravotní stav papouška se výrazně zlepšil. V trusu majitelé nacházeli různá plastová tělíska, která rentgen nebyl schopen zachytit, jenom ta kovová stále ne a ne vyjít z těla ven. Po týdnu byl proveden kontrolní rentgen, ten potvrdil stálou přítomnost všech kovových tělísek v žaludku, projímadlo tedy nezabralo. Jedinou cestou, jak z těla odstranit zdroj otravy byla operace, ta byla úspěšná a kakadu se zcela uzdravil.

Otrava těžkými kovy potkala také jednoho papouška senegalského. Byl znám tím, že neustále konzumoval cizí předměty, nejčastěji to byly smotky vaty nebo vlastní peří, které mu způsobovaly různé zdravotní potíže doprovázené zvracením. Pokaždé se bez problému vyléčil. Papoušek často trpěl nechutenstvím a při jednom běžném rentgenování mu byly v žaludku objeveny drobné kovové částice. Od majitele se veterinář dozvěděl, že by se mohlo jednat o kousky pozinkovaného drátu, se kterými si papoušek hrál během opravy voliéry. Veterinář na základě laboratorního vyšetření potvrdil otravu zinkem a nasadil papouškovi léky a projímadlo. Druhý týden byl proveden další rentgen, po částech kovového drátku nebylo v žaludku ani stopy, léčba mohla být tedy ukončena.
Netrvalo dlouho a papoušek byl v ordinaci znovu, tentokrát měl v žaludku zoubky od zipu. Medikace se tedy opakovala, papouškův stav byl opět optimální a tak majitelé sami po pěti dnech léčbu ukončily. To ovšem netušili, že v těle papouška jsou stále ještě některá kovová cizí tělesa. Jeho stav se dramaticky zhoršil, opětovná detoxikační terapie již nezabrala a papoušek několik dní na to uhynul na selhání slinivky břišní.
I když si to třeba nechceme připustit, otravy těžkými kovy nejsou ničím neobvyklým. Především mladí papoušci mají tendenci všechno zkoumat a pak v jejich trávicím traktu nalézáme mnoho nestravitelných předmětů. Pokud nevyjdou ven přirozenou cestou nebo nejsou vyzvraceny, mohou způsobit, mimo jiné, právě zmiňované otravy těžkými kovy a to především zinkem a olovem. Vzácnější jsou pak otravy rtutí, která může být obsažena v krmivu ošetřeném proti škůdcům.
Na co si tedy dávat pozor? Nenechávejte papouška hrát si s drobnými kovovými předměty jako jsou drátky, zipy, šroubky, náboje do střelných zbraní, mince, závaží k ramenovým vahám nebo do hraček, objímky žárovek či pájecí a svářecí příslušenství. Při koupi klece nebo hraček se ujistěte o jejich toxikologické bezpečnosti (klece obsahující v povrchové úpravě nad 800ppm zinku jsou jednoznačně toxické) a nepodávejte papouškům mořené osivo. Těžké kovy se také vyskytují linoleu, bateriích, v některých fóliích, v olovnatém skle a barvách, v glazované keramice ale i v zeleni, sebrané v okolí frekventovaných silnic.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji

Aspergilóza papoušků

28. října 2008 v 13:02 Papoušci
Aspergilózu způsobují saprofyté rodu Aspergillus patřící mezi plísně. K infekci a následnému onemocnění dochází druhotně, jako následek onemocnění jiného, které u ptáků zeslabuje odolnost organismu. Plísně se do ptačího organismu dostanou vdechnutím či pozřením plesnivého krmiva a usadí se v dýchacím ústrojí. Nejvíce postiženými orgány jsou nosní dírky, vzdušný vak a plíce. Velké nebezpečí představují také mykotoxiny, nebo-li plísňové jedy, které vznikají jako produkt aspergilů. Například aflatoxin způsobuje onemocnění ledvin a jater nebo potlačuje imunitu organismu papouška.
Nejčastějšími příznaky aspergilózy je nechutenství a s tím spojené zhubnutí, dýchání s otevřeným zobákem doprovázené šelesty někdy až pískáním, nervové poruchy svalstva nebo výtoky z nosu.
Pokud tedy začneme s léčbou, měli bychom nejprve odstranit primární onemocnění nebo nepříznivé životní podmínky. Zkontrolujeme kvalitu krmiva a zajistíme dostatečný přísun vitamínů. I když léky na tuto nemoc existují je velmi obtížné ji zcela vyléčit, alespoň díky nim dochází ke zlepšení zdravotního stavu papouška. Někdy lze také proti aspergilóze zakročit chirurgicky, kdy z dýchacích cest jsou odstraněny plísňové granulomy.
Nejsnadněji plísňovým infekcím zabráníme chováním papoušků v optimálních podmínkách, kde nejsou vystavováni stresovým faktorům, které by mohly potlačovat jejich imunitu.

Prosím nekopírujte tuto stránku! Děkuji

Polyomavirové infekce, neurogenní dilatace žláznatého žaludku u papoušků

28. října 2008 v 13:00 Papoušci

Polyomavirová infekce


…je infekce způsobená APV (Avian Polyoma Virus) známá také jako BFD, ale můžeme se s ní setkat také pod názvy ,,francouzské pelichání" nebo ,,nemoc papoušků vlnkovaných". Jak už poslední pojmenování naznačuje, jedná se o onemocnění především andulek, výskyt byl však zaznamenám také u ary, aratingy, elektruje různobarvého, alexandra malého nebo u agapornise.
APV infekce byla poprve popsána v roce 1981 v USA a následně také v Kanadě právě u andulek.
BFD se běžně vyskytuje u ptáčat a mladých nedospělých ptáků, kteří se nakazili od rodičů při krmení. Ke kontaminaci prostředí dochází také prostřednictvím trusu či prachového peří. Mláďata umírají v 30-100% , pokud se mladý pták nakazí později, může sice přežít, ale bude celoživotně postižen. Z takovýchto ptáků pak vznikají tzv. ,,skokani" nebo ,,bežci", kteří mají holé, neopeřené oblasti ocasních a křídelních letek. Při tvorbě protilátek může dojít k poškození ledvin.
Pro zkušené chovatele jistě není problém poznat tuto nemoc. Tělesná ochablost, úbytek na váze, dehydratace spojená s nadměrným močením, zvracení nebo krvácení pod kůží, ztráta ocasních a křídelních per a to vše zakončeno úhynem, je jasným signálem výskytu BFD v chovu.
Bohužel proti této nemoci není možno zakročit. Lze použít pouze léky podporující imunitní systém a přesunout nakaženého ptáka do karantény. V současné době naneštěstí již existuje způsob, jak nemoci předcházet. Celé tajemství tkví v očkovací látce, ta je prozatím dostupná jen v USA. Ovšem u některý druhů papoušků může být Avian Polyoma Virus proti vakcíně rezistentní.

Neurogenní dilatace žláznatého žaludku

Tato nemoc vyvolaná virem má mnoho pojmenování. V čestině je označována nejčastěji jako ,,nemoc arů", protože právě u tohoto druhu papoušků se vyskytuje nejčastěji. První výskyt byl zaznamenám v roce 1979 v Německu.

Obzvláště typickým příznakem nemoci je přecpaný, nadměrně rozšířený žlážnatý žaludek s tenkou žaludeční stěnou. Žaludek pak vypadá spíše jako vak neschopný vykonávat svou trávicí funkci. Papoušci následkem toho zvracejí nestrávená semena, která jsou zároveň také v řídkém trusu. Zvláštním příznakem je také to, že někteří ptáci trpí nechutenstvím a odmítáním potravy, zatímco jiní naopak žerou neustále - v obou případek dochází k úbytku na váze. Doprovodnými příznaky jsou třesavka, křeče a ochablost způsobené usazováním viru v mozku a míše.
Ptáci hynou během 2 až 15 dnů, u chronické formy nemoci klidně až po týdnech či dokonce měsících.
Léčba nemoci není známá, pouze preventivními opatřeními lze jejímu proniknutí a rozšíření do chovu zabránit. Nově zakoupený pták by měl setrvat alespoň 6 týdnu v karanténě a podstoupit některá vyšetření (kontrastní biografie a následné vyšetření na paramyxoviry).

Prosím nekopírujte tuto stránku, použijte ji jen jako zdroj informací. Děkuji


Vánoce nebudou!!!

28. října 2008 v 12:53 Vánoce

Umění závodit v dešti

28. října 2008 v 12:47 Knihy a filmy

Příběh, který vypráví pes

Když začne vyprávět pes...

Máte rádi svého psa? Určitě ano. Ale po přečtení téhle knížky ho budete mít ještě raději. Budete si ho vážit. Budete se s ním radit. Budete mu rozumět. Knížka se jmenuje Umění závodit v dešti, napsal ji americký autor Garth Stein a vypráví ji pes.

Pes Enzo má hlubokou duši. Je nesmírně moudrý. Život v jeho podání je podobenstvím automobilového závodu. Musíš vidět za zatáčku, musíš vést auto tam, kam směřují oči řidiče, a konečně musíš umět závodit i v dešti.

Na sklonku svých dnů rekapituluje Enzo soužití s milovaným pánem, kterým je automobilový závodník Denny. Dennymu předčasně umírá žena a zůstává sám s tříletou dcerkou. A se svým psem. Ten je mu oporou v mnohaletém boji o dcerku s prarodiči. Teprve když je Denny ze všeho venku a automobilové vítězství je na dosah ruky, dovolí si starý pes umřít. Ale i to se snaží provést tak, aby Dennymu nepřidělával zbytečné starosti. Enzo odchází s vírou, že se v příštím životě vrátí na svět jako člověk a svého pána znovu vyhledá.
Knížka obnáší vše: lásku, tragédii i naději. Je to příběh tklivý i vtipný, především však hluboce lidský. Právě proto, že ho vypráví pes. Slzy jako hrachy vás určitě neminou.
Obálka knihy Umění závodit v dešti

Úryvek z knihy:
,, V Mongolsku když umře pes, pohřbí ho vysoko v horách, aby lidé nešlapali po jeho hrobě. Psův pán mu pak do ucha pošeptá přání, aby se pes v příštím životě vrátil na svět jako člověk. Pak mu uříznou ocas a položí mu jej pod hlavu, do tlamy mu vloží kus masa nebo špeku, aby měla duše co k jídlu, protože než se pes převtělí, jeho duše může volně cestovat po rozlehlých pláních, jak dlouho se ji zlíbí.
Dozvěděl jsem se to z kanálu National Geographic, takže to musí být pravda. Prý se ale nepřevtělí každý pes, jen ten, který je připravený.
Já připravený jsem."Recept na skvělé domácí müsli

28. října 2008 v 12:36 Šikovné ruce

Ingredience pro přípravu 4 porcí:

400 g ovesných vloček | 100 g hrozinek | 1 hrst vlašských ořechů | 50 g čokolády (mléčná nebo hořká) | 100 g moučkového cukru | 2 lžíce rostlinného tuku

Příprava:

Rostlinný tuk nebo olej rozehřejeme na teflonové pánvi, vsypeme vločky a osmahneme za stálého míchání. Poté přidáme moučkový cukr, hrozinky, nasekané vlašské ořechy a opět zamícháme. Odstavíme z plotny a vsypeme čokoládu pokrájenou na malé kousky. Důkladně promícháme a necháme vychladnout. Servírujeme do misek. Je to osvědčená chutná snídaně či svačinka zejména na cesty, ale i pro všední den.

a ještě malé zlepšení:

Můžeme přidat též sušené kousky ovoce jako meruňky, ananas, papaja, jahody, případně jablka, která lze dochutit skořicí.

Jogurt snižuje riziko rakoviny

18. října 2008 v 16:40 Zdraví


Jogurt prospívá nejen střevům a imunitnímu systému, ale profitovat z nich může také močový měchýř. Díky jogurtu mu nehrozí rakovina!

Pokud člověk konzumuje tento kysaný mléčný výrobek denně, riziko rakoviny močového měchýře se sníží až o 40 procent ve srovnání s těmi, kteří podobné potraviny požívají jen výjimečně.

Podle švédských vědců z Institutu Karolinska chrání měchýř bakterie mléčného kvašení, která se pro výrobu jogurtu používá. Švédští vědci sledovali jídelníček osmdesáti tisíc lidí po dobu devíti let a zjistili, že asi pět set lidí, u nichž se během tohoto období vyvinula rakovina močového měchýře, požívalo jogurt jen zcela výjimečně.

Dva běžné jogurty denně pak snižovaly riziko rakoviny o 45 procent u žen a o 36 procent u mužů. Přitom však neplatí, že by stejný účinek měly všechny mléčné výrobky.

"Kvašené mléčné výrobky jako jogurt obsahují bakterie mléčného kvašení, v pokusech dokázaly potlačit rakovinu močového měchýře u hlodavců. Náš výzkum potvrzuje, že při vysoké konzumaci jogurtu u lidí dojde ke snížení rizika této choroby," uvedli Švédové ve zprávě ke své studii. Ta byla publikována v odborném časopise Clinical Nutrition.

Česká tisícovka je světovou bankovkou roku!

18. října 2008 v 16:37 Rekordy a kuriozity

Česká národní banka získala za novou tisícikorunu s novými ochrannými prvky, kterou vydala do oběhu letos v dubnu, ocenění Bankovka roku 2008.

Cenu za novou tisícovku obdržela Česká národní banka na měnové konferenci 'Currency Conference 2008' která se uskutečnila od 13. do 15. 10. v Praze.
Padělatelé budou mít opravdu těžkou práci
Mezi nové ochranné prvky oceněné tisícovky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.
tisic
Autor: ČNB

Kolik peněz je u nás v oběhu?

V České republice bylo ke konci července v oběhu 3,05 miliardy korunových bankovek a mincí, zatímco na konci roku jich bylo přibližně 2,99 miliardy. Z bankovek je tradičně nejvíce tisícikorun, téměř 128,7 milionu.
tisic
Autor: ČNB

Oceněné české mince a bankovky
České mince a bankovky získaly od vzniku samostatné české měny tři ocenění. V roce 1993 získala od magazínu World Coin cenu tehdy nová padesátikorunová mince. V roce 1999 pak byla oceněna zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s motivem výročí založení Nového Města Pražského Karlem IV.

Stonehenge

12. října 2008 v 10:36 Toulky světem

...je starší, než se myslelo

Foto: AFP


Nové poznatky ze zkoumání v britském Stonehenge napovídají, že záhadné kameny sem byly dopraveny a vztyčeny 3000 let před n. l., tedy o téměř 500 let dříve, než se dosud myslelo.

Podle britských vědců je nyní také zřejmější, že místo sloužilo převážně jako pohřebiště, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady je obráceno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. K nejoblíbenějším teoriím o účelu stavby proto dosud patří ty, které Stonehenge označují buď za prehistorickou observatoř, nebo za chrám zasvěcený slunci. Nedávno se také objevila teorie, že sem chodili zdravotně postižení lidé, kteří věřili, že kameny mají léčivou moc.

Stonehenge přitahuje lidi i v současnosti. Při oslavě letošního letního slunovratu se u něho shromáždilo na 30.000 osob. Tuto památku ročně navštíví zhruba 850.000 turistů. V roce 1986 byl tento kamenný kruh v jihoanglickém hrabství Witshire zanesen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stavbu tvoří kamenné monolity vysoké tři až šest metrů.

10 rekordů naší modré planety

12. října 2008 v 10:31 | Blesk.cz |  Rekordy a kuriozity
Foto: NASA


Modrá planeta. Je domovem pro 6,7 miliardy lidí. Podle odhadů je stará přibližně 4,5 miliardy let. Lidstvo stále ještě nerozluštilo všechny její záhady. Jen jsme si uvědomili, jak je zranitelná...


Nejvyšší vodopád
Voda Andělských vodopádů ve Venezuele padá z výšky až 979 metrů.

Největší vítr
Nejsilnější vítr, který naměřily lidské přístroje, foukal 12. dubna 1934 na hoře Washington v americkém státě New Hampshire. Bylo to rychlostí 372 kilometrů za hodinu. Podle neoficiálních údajů však při tornádu v květnu 1999 v Oklahomě foukalo víc.

Největší sopka
Titul největší a nejdelší sopky patří vulkánu Mauna Loa na Havajských ostrovech. Od svého kořene, který je hluboko pod mořskou hladinou, až po vrchol je dlouhá 15,2 kilometru.

Největší oceán
Největší je Tichý oceán. Oceány a moře pokrývají celkově dvě třetiny povrchu planety. Nachází se v nich až 97 procent veškeré vody.

Největší kaňon
Prvenství patří Grand Canyonu v USA - dlouhý je 446 kilometrů. Co je to však proti kaňonu Valles
Marineris na Marsu s délkou 4800 kilometrů?!

Grand Canyon v Arizoně
Autor: Profimedia.cz, scom

Nejvlhčí místo
Nachází se v Kolumbii. V regionu Lloro tu ročně spadne až 13 tisíc litrů vody na čtvereční metr.

Nejsušší místo
V oblasti Arica v Chile spadne ročně v průměru jen 0,076 litru srážek na čtvereční metr.
Nejsušším místem je oblast Africa v Chile
Autor: Profimedia.cz, scom

Nejteplejší místo
Nejvyšší teplotu na zemském povrchu naměřili 13. září 1922 v Údolí smrti v USA - teploměr ukazoval 57,8 stupně Celsia.

Největší řeka
Nejvíc vody protéká řekou Amazonkou v Jižní Americe - v průměru až 219 tisíc kubíků za sekundu! Amazonka je také druhou nejdelší řekou světa, ale někteří vědci tvrdí, že jí patří prvenství - namísto doteď uznávaných 6400 kilometrů by měla mít tok dlouhý 6800 kilometrů.

Nejchladnější místo
Nejnižší teplotu naměřili 21. července 1983 na Antarktidě. Kde jinde než na ruské polární stanici Vostok. Bylo to 89,2 stupně Celsia pod nulou.


Šablony - Podzim (Omalovánky)

5. října 2008 v 9:21 Šablony pro barvy na sklo
Pro zvětšení klikni
podzimni-venec-s-jezkem.gif podzimni-zahrada.gif slunecnice-za-plotem.gif
jezek-s-myskou.jpg veverka-v-kosiku.gif veverka-s-oriskem.gif
usmevavy-destnik.jpg strasak-3.jpg strasak-2.gif
strasak-1.gif strasak.gif podzimni-vila.gif
omalovanka-podzim-plody-2.gif omalovanka-podzim-plody-1.gif omalovanka-podzim-plody.gif
jezek.gif hrabani-listi.gif podzim-omalovanka-1.gif
kastany.jpg kastan.gif javorovy-list.gif
plody-prirody.gif listy-v-kruhu.gif listy.gif
podzim-omalovanky-5.gif podzim-omalovanky-4.gif podzimni-ramecek-z-listu.gif
podzim-omalovanky-2.gif podzim-omalovanky-1.gif podzim-omalovanky.gif
venec-z-listu.gif skladanka-zalud.gif podzimni-listy.gif
hroznove-vino.gif opadany-strom.gif jablon.gif
podzimni-plody.gif kastany-1.gif sklizen-podzimni.gif
kastany-a-zaludy.gif
obrázky pochází ze stránky www.i-creative.cz