Vysychání Aralského jezera

3. srpna 2008 v 11:33 |  Katastrofy
Přidal:
Aralské jezero, kdysi čtvrté největší na světě, leží ve střední Asii na hranici mezi Kazachstánem a Uzbekistánem, asi 640 kilometrů od Taškentu. Dnes se na něm odehrává jedna z nejhroznějších ekologických katastrof.
Problém způsobilo rozhodnutí využít území kolem jezera k pěstování bavlny. Velkoplošné projekty odvedly vodu z řek , aby zavlažila plodiny na polích. A tak říční voda, která dříve tekla do Aralského jezera, už sem nedoteče. Hladina v jezeře klesla od roku 1960 o více než 14 metrů. Navíc zde bylo kvůli zvýšení výnosů rozsáhle užíváno pesticidů a jiných zemědělských chemikálií, které posléze stekly na dno jezera.
Když hladina jezera klesla, ocitly se tyto chemické látky na suchu a od té doby poškozují zdraví místních lidí. Jeden děsivý údaj: v okolí Aralského jezera umírá každé desáté dítě v prvním roce života.
Experti tvrdí, že bude-li zmenšování Aralského jezera pokračovat stejným tempem, zbude z něho kolem roku 2000 velmi málo.
Aral Sea map

Abandoned ship near Aral, Kazakhstan
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama