Ptačí chřipka

26. srpna 2008 v 17:53 |  Papoušci
Ptačí chřipka neboli influenza je dnes jedna z nejsledovanějších nemocí. Přesnějšími názvy jsou ,,vysokopatogenní influenza", nebo starší pojmenování ,,klasický mor drůbeže". Jedná se o virové onemocnění, které má pod sebou velké množství kmenů. Rozlišují se tři ,,rodiny" chřipkových virů a to A, B a C. Hlavními nositeli těchto virů jsou ptáci, zejména vodní, prasata, koně a člověk. U ptáků se vyskytuje pouze ,,rodina" A a viry patřící do ní mají dvě základní vlastnosti, označované písmeny H a N. Vlastností typu H je dosud známo čtrnáct a typu N devět. Ty se mohou mezi sebou různě kombinovat a tím vzniká, pro nás tolik nebezpečný, virus H5N1, poprvé zjištěný v roce 1997 u lidí v Hongkongu.
Ovšem né každý virus influenzy je nebezpečný, většina se vyskytuje zcela bezpříznakově a dá se tedy zjistit pouze příslušnými testy. Některé kmeny jsou naopak tak zákeřné, že je u nich úmrtnost téměř stoprocentní. Nejnebezpečnějšími viry jsou kombinace H1, H5 a H7 se všemi typy N.
Na tom jak bude nemocný pták dalece postižen, má vliv také jeho věk, celková tělesná kondice, nebo například imunologické interakce mezi virem a hostitelem. U některých chřipkových virů hraje také svou určitou roli druhové zařazení ptáka, existují totiž kmeny viru, které jsou vysoce patogenní pro jeden druh ptáka, ale zároveň naprosto neškodné pro jiné druhy.
Nejčastějšími přenašeči jsou vodní ptáci, ale jen zřídka těžce onemocní. Nejvíce ohroženými ptáky jsou kurovití, ti onemocnění snášejí velice špatně. Zejména u krůt byla prokázána až 100% úmrtnost.
Klasickými příznaky onemocnění vysokopatogenní ptačí chřipkou jsou nechutenství, apatie, výtoky z očí a otoky hlavy a krku. Nejnápadnějším příznakem u kurovitých ptáků je krvavý průjem a u komerční drůbeže pokles produkce vajec. Někdy ale na chřipku uhyne i pták bez jakýchkoliv předešlých příznaků nebo jen po krátkodobých dýchacích či nervových potíží.
Papoušci naštěstí nepatří mezi vysoce ohrožené druhy ptačí chřipkou, určitě na tom má svou zásluhu i to, že jsou chování v malých hejnech a to zcela izolováni od venkovního ptactva. Tito papoušci jsou daleko více ohrožováni tou ,,lidskou" chřipkou. I přesto jsou známy některé případy úhynů papoušků na ptačí chřipku. V říjnu roku 2005 ve Velké Británii zemřel papoušek dovezený ze Surinamu z Jižní Ameriky. Ten se pravděpodobně nakazil od jiných papoušků pocházejících z Tchajwanu. Po určení typu viru ptačí chřipky, kterým byl tolik obávaný H5N1, byli všichni tito papoušci usmrceni. Žádná další opatření však nebyla učiněna, protože se jednalo o ptáky v karanténě. Už z dřívější doby pocházejí další tři zprávy a nákaze papoušků: Papoušek šedý uhynul po několikadenní apatii a produkci tmavozeleného trusu. Rozela, kakariki a loskuták chovaní v karanténě uhynuli po několika dnech netečnosti. A nakonec virus ptačí chřipky byl prokázán také v mozku kakadua, který nebyl schopen udržet rovnováhu a nepřirozeně pohyboval hlavou.
Jak už jsem zmiňovala, chovatelé papoušků jako domácích mazlíčků v bytě se nemusejí ptačího viru nijak obávat. Pouze kdyby došlo k pandemii a přenašečem by se stal samotný člověk. Chovatelé, jehož svěřenci žijí ve venkovní voliéře, by měli učinit některá opatření, která zabraňují možnému kontaktu s venkovním ptactvem a případnému rozšíření mezi všechny členy hejna. Základem takové prevence je dezinfekce v chovu, pravidelná osobní hygiena, zakrytí střešní části voliér a sledování zdravotního stavu všech ptáků. Chovatelé by zároveň neměli kupovat ptáky z přírody a ani z chovů, které se vyskytují v postižené oblasti a u každého papouška by měla před zařazením do společného chovu proběhnout řádná karanténa.
Prosím nekopírujte tyto stránky...děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama