PBFD – Cirkovirová infekce

26. srpna 2008 v 17:55 |  Papoušci
PBFD, neboli nemoc zobáku a peří, je virové onemocnění rodu Cirkovirus, objeveno roku 1975 australskými zvěrolékaři. Jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění postihující papoušky jakéhokoli věku a druhu, kdy je napaden jejich imunitní systém. Nemoc je doprovázena viditelnými změnami zobáku a peří. Zároveň dochází k odumírání buněk kostní dřeně, která je důležitá pro tvorbu různých krevních buněk. Nejčastěji tento vir postihuje papoušky šedé, agapornisy růžohrdlé, andulky a kakaduy. Agapornisové a elektrusové jsou zároveň přenašeči.
Inkubační doba nemoci je různá, pohybuje se v rozmezí od několika týdnů až do 18 měsíců. Zvláště mladí ptáci umírají velice brzy následkem bakteriální infekce. Naopak zdravý a statný papoušek starší dvou let může tuto nemoc přežít, ale navždy už zůstane jejím nosičem a může tedy nakazit jiné papoušky. PBFD se přenáší prachem, peřím a trusem.
Projevy PBFD jsou velice rozmanité. U klasické formy nemoci je nejčastějším příznakem změna struktury peří a to jak prachového, tak obrysových brk. Brka se lámou, jsou krvavá a odumírají. Od klasického škubání peří se toto liší tím, že papoušek ztrácí peří i na hlavě. Při chronické podobě PBFD později dochází k bolestivým fisúrám a nekrózám v důsledku měknutí a křehnutí rohoviny zobáku. Při napadení také kostní dřeně velmi často dochází k bakteriálním a mykologickým sekundárním infekcím.
Co ale nejvíc zajímá každého chovatele papoušků je, jak se tato nemoc dá vyléčit. Pravda je ale taková, že PBFD je nemocí nevyléčitelnou, pouze správnou péčí můžeme postiženému papouškovi prodloužit život, nikoli ho však zcela nemoci zbavit. Jediný co je potřeba učinit, je přemístit nemocného papouška do karantény, aby nedošlo k šíření nemoci.
Prosím, nekopírujte tyto stránky...Děkuji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama