Papoušek Alex

12. srpna 2008 v 11:56 |  Papoušci
A jak je možné, že papoušci mohou mluvit lidskou řečí? Bez pochyb má na tom největší zásluhu jejich masitý jazyk, ten má mnoho ptáků, jako například tukani, příliš tenký. Všichni ptáci tvoří zvuky v hlasovém ústrojí zvaném syrinx. Papoušci pak při vydávání zvuků pohybují jazykem. Právě tyto pohyby se pokusili vědci zachytit. K tomu jim byl k dispozici papoušek žako jménem Alex. Vědci nahráli pohyby jeho zobáku na video a pomocí infračervené kamery a rentgenových paprsků vyhodnotili vnitřní posuny jazyka. Tedy například, když Alex vyslovil ,,éé" jeho zobák byl doširoka otevřen a jazyk umístěn v přední části, když řekl ,,áá" měl zobák zavřený a jazyk byl v zadní části.
Papoušek Alex posloužil i k dalšímu, téměř třicetiletému, výzkumu absolventky Harvardovy univerzity Irene Pepperbergové. S výzkumem začala v roce 1977 a díky němu vyvrátila původní domněnky o inteligenci papoušků a schopnosti porozumět lidské řeči. Irene tedy zjistila, že papouščí řeč není jenom ,,papouškování", ale že ptáci doopravdy vědí, co říkají (tedy alespoň Alex to věděl). Alex znal desítky anglických slov, díky kterým si dokázal říct o jídlo a další potřeby. Chápal také rozdíl mezi ,,stejné" a ,,odlišné", což dokázal v různých testech. Pokud se dva předměty lišily v barvě, vyslovil ,,co-lor", pokud byl rozdíl ve tvaru, odpověděl po anglicku ,,shape" (= tvar). Dále uměl rozlišovat materiály a velikosti předmětů, naučil se počítat do sedmi a nakonec porozuměl i slovu ,,znát". Dokonce si dokázal vytvořit i vlastní název pro jablko, to se skládalo ze slov bannana a cherry, protože mu chutí připomínalo banán a tvarem třešeň, výsledným pojmenováním pak bylo ,,banerry". Alex občas používal i frázi ,,talk clearly", čili ,,mluv zřetelně". Takto napomínal některé ptáky ve svém hejnu pokud špatně vyslovili některé ze slov, které Alex již dávno znal.
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama