Hranolky skrývají rakovinu

20. srpna 2008 v 19:25 | www.blesk.cz |  Zdraví


A je to tu! Vědci Technické univerzity v Mnichově poprvé prokázali přítomnost rakovinotvorného glycidamidu ve smažených hranolkách a chipsech.
Glycidamid vzniká při zahřívání produktů z brambor a je mnohem nebezpečnější než před sedmi lety v hranolkách objevený acrylamid.
Látka se v těchto potravinách vyskytuje ve velmi malém množství. Výzkum ukázal, že v deseti vzorcích bramborových lupínků a ve třech druzích hranolků se objevil glycidamid v množství od 0,3 do 1,5 mikrogramu na kilogram.
Glycidamid se uvolňuje stejně jako velmi podobný acrylamid ve vysokých teplotách při tepelném zpracování bramborových produktů. K tomuto procesu dochází od 120 stupňů Celsia. Mnohem více nebezpečné látky vznikne při teplotách nad 180 stupňů Celsia.
Spotřebitelé by měli podle vědců smažit pokud možno při nižších teplotách. Zásada je "do zlatova a ne do černa". "S teplotou fritování asi 175 stupňů a krátkou fritovací dobou udrží konzumenti podle současných znalostí hladinu acrylamidů v mezích tolerance," tvrdí vědci.
Studie dokázala, že je i další možnost, jak snížit množství acrylamidů v jídle. Nejnižší koncentrace škodlivé látky byla po smažení na palmovém oleji. Nejvyšších hodnot vykazovaly potraviny po fritování na slunečnicovém oleji.
Milujete hranolky? Pozor na ně!. Přečtěte si co se může s vámi nebo vašimi dětmi stát!

Jessica (7) váží 222 kg!

Autor: ebaumsworld.com

Nejtěžší dítě světa, sedmiletá Jessica z USA, vypije denně pět litrů coly a sní 15 hamburgerů s hranolky. Lékaři se o ní vážně bojí
Je nejtlustším dítětem celého světa a hrozí jí smrt. Sedmiletá Američanka Jessica G. z Chicaga váží neuvěřitelných 222 kg. Denně její tělo spotřebuje takové množství kalorií, které by stačilo několikačlenné rodině! Holčička vážila už v pouhých pěti letech metrák. Její spotřeba kalorií byla šílená. To, co má dítěti stačit na celý den, dostávala Jessica do svého těla jen během pití. Každý den vypila pět litrů coly. Cpe se hranolky, hamburgery a čokoládou. Lékaři po spatření videa s Jessicou, které se objevilo na internetu, bijí na poplach. "Pokud by takto pokračovala, hrozí, že její tělo doslova vybuchne. Zemře před svými osmými narozeninami," uvedl specialista. Jessica byla proto odvezena do nemocnice, kde jí lékaři nastavili striktní dietu. Její matka Patricia totiž netušila, že dělá něco špatného, když nechá dcerku sníst obrovské množství jídla. "Snad jí neuškodí, když shodí pár kilo, ale na tom, že ráda jí, snad není nic špatného," divila se zděšení lékařů maminka. Jessica se přitom již není schopna postavit na nohy. Pohybuje se kolébavým kymácením po hýždích, nebo se kutálí po pokoji. Většinu času proto trávila v pokoji na pohovce u televize, a nebo si hrála s panenkami barbie. Vždy dobře zásobena hranolky.

Toto snědla Jessica denně - 15 Happy Meals hamburgerů s hranolky (8025 kalorií) - 5 litrů coly (2150 kalorií) - Několik tabulek čokolády (5000 kalorií) - Dítě jejího věku má sníst 1800 kalorií denně
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama