Fotbalové neštěstí v Sheffieldu (1989)

3. srpna 2008 v 11:36 |  Katastrofy
15. dubna 1989 se na hillsboroughském stadionu v Sheffieldu shromáždily tisíce fanoušků. V semifinále poháru Fotbalové asociace se měl utkat Liverpool s mužstvem Nottingham Forestu.
Když píšťalka rozhodčího zahájila hru, spousty příznivců Liverpoolu se dosud pokoušely dostat na stadion. Policie nařídila odemknout brány. Fanoušci se vevalili dovnitř a hnali se tunelem na tribuny, aby stihli začátek. Tribuny však již byly zaplněné. Když se sem vedrali noví příchozí, byli diváci na předním okraji natlačeni na mříž, která byla postavena, aby nikdo nevbíhal na hřiště. V šesté minutě zápasu rozhodčí odpískal přestávku, trvalo však několik osudných minut, než byly otevřeny brány v mříži kolem hřiště, aby se tlak uvolnil. V té době už bylo mnoho fanoušků umačkáno a více než 200 osob bylo zraněno. Konečný účet (včetně jednoho postiženého, který ještě 5 let živořil v kómatu) činil 96 mrtvých. Byla to nejhorší katastrofa v dějinách britského sportu.
Čtyři roky před katastrofou v Sheffieldu se liverpoolští fanoušci podíleli na obdobné tragédii v Nizozemí. Liverpool tehdy hrál proti italskému Juventusu ve finále evropského poháru. Liverpoolští fanoušci se vrhli na příznivce Juventusu a natlačili je proti zdi, která se zřítila. O život přišlo 35 lidí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama