Chování papoušků

8. srpna 2008 v 14:25 |  Papoušci
Ještě bych chtěla říci pár slov o chování papoušků v průběhu jejich života a o faktorech, které ho ovlivňují.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že chování mladého, uměle odchovaného papouška se s růstem jeho věku bude měnit. Čerstvě odchovaný papouščí oblíbenec je přítulný, něžný, oddaný a tichý. Ovšem toto období je brzy nahrazeno hlučným protestováním, trucovitostí a dokonce i klováním. Zde je zapotřebí se papouškovi věnovat už od ranného věku. Starší ptáci jsou už méně aktivní a více náladoví. Chování papoušků také u některých druhů závisí na pohlaví. Je všeobecně známo, že samečci například andulek, agapornisů či elektrusů jsou milejšími a mazlivějšími domácími společníky než jejich samičí protějšek.
Chování papouška také záleží přímo na majiteli a na tom, jak se on k němu chová. Papoušci nemají příliš v lásce hlučné a neklidné lidi. Vyhovují jim spíše tiché a mírné pohyby. Jsou i lidé, kteří si papouška pořizují jen proto, že je to moderní, nebo že chce upoutat na sebe pozornost a nehledí na potřeby zvířete. Pokud ale neexistuje přirozená schopnost vcítit se do situace ptáka, papoušek to pozná a může tím být hodně ovlivněn. V některých případech může ke svému pánovi cítit i velký odpor a je těžké ho tohoto pocitu zbavit.
Papoušek také vycítí váš strach, nedůvěřivost, nervozitu, ale také radost. Jsou to velice vnímaví stvoření. Je ale také zapotřebí, abychom porozuměli i my jim. Pokud na nás papoušek nebude mít náladu, dá to najevo například hlasitými projevy nebo klovnutím. Když papoušek žako nestojí o vaši pozornost, zareaguje spíše sevřením prstu zobákem, nikoli kousnutím. K tomu se odhodlá až pokud člověk jeho prvnímu signálu neporozumí.
Velký vliv na charakter papouška má i prostředí ve kterém vyrůstal, ve kterém žije. Pokud je v jeho blízkosti, či blízkosti klece nějaký předmět, který se mu nezamlouvá, může být dosti divoký a agresivní. Pokud ona záležitost není odstraněna a papoušek tak stále žije v určitém napětí, není pak divu, že je nezvladatelný a ani pak nemá tendenci naučit se mluvit.
A co když papoušek hlasitě křičí? Rozhodně si nic nepomůžeme tím, že mu začneme domlouvat, papoušek to bere jako vyzívající odpověď. Proto bychom od něho měli odvrátit veškerou pozornost a býti pokud možno co nejpotišeji, abychom ho zbytečně nepovzbuzovali.
Shrnu to tím, že pokud si někdo bude chtít pořídit papouška, měl by si nejprve uvědomit co mu může nabídnout, jestli mu může poskytnout takové podmínky, ve kterých by se dobře cítil, zda má čas a chuť se mu věnovat a zda mu bude umět porozumět.
Prosím, nekopírujte ty to stránky, použijte je jen jako zdroj informací. Děkuji
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama