Srpen 2008

PBFD – Cirkovirová infekce

26. srpna 2008 v 17:55 Papoušci
PBFD, neboli nemoc zobáku a peří, je virové onemocnění rodu Cirkovirus, objeveno roku 1975 australskými zvěrolékaři. Jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění postihující papoušky jakéhokoli věku a druhu, kdy je napaden jejich imunitní systém. Nemoc je doprovázena viditelnými změnami zobáku a peří. Zároveň dochází k odumírání buněk kostní dřeně, která je důležitá pro tvorbu různých krevních buněk. Nejčastěji tento vir postihuje papoušky šedé, agapornisy růžohrdlé, andulky a kakaduy. Agapornisové a elektrusové jsou zároveň přenašeči.
Inkubační doba nemoci je různá, pohybuje se v rozmezí od několika týdnů až do 18 měsíců. Zvláště mladí ptáci umírají velice brzy následkem bakteriální infekce. Naopak zdravý a statný papoušek starší dvou let může tuto nemoc přežít, ale navždy už zůstane jejím nosičem a může tedy nakazit jiné papoušky. PBFD se přenáší prachem, peřím a trusem.
Projevy PBFD jsou velice rozmanité. U klasické formy nemoci je nejčastějším příznakem změna struktury peří a to jak prachového, tak obrysových brk. Brka se lámou, jsou krvavá a odumírají. Od klasického škubání peří se toto liší tím, že papoušek ztrácí peří i na hlavě. Při chronické podobě PBFD později dochází k bolestivým fisúrám a nekrózám v důsledku měknutí a křehnutí rohoviny zobáku. Při napadení také kostní dřeně velmi často dochází k bakteriálním a mykologickým sekundárním infekcím.
Co ale nejvíc zajímá každého chovatele papoušků je, jak se tato nemoc dá vyléčit. Pravda je ale taková, že PBFD je nemocí nevyléčitelnou, pouze správnou péčí můžeme postiženému papouškovi prodloužit život, nikoli ho však zcela nemoci zbavit. Jediný co je potřeba učinit, je přemístit nemocného papouška do karantény, aby nedošlo k šíření nemoci.
Prosím, nekopírujte tyto stránky...Děkuji.

Ptačí chřipka

26. srpna 2008 v 17:53 Papoušci
Ptačí chřipka neboli influenza je dnes jedna z nejsledovanějších nemocí. Přesnějšími názvy jsou ,,vysokopatogenní influenza", nebo starší pojmenování ,,klasický mor drůbeže". Jedná se o virové onemocnění, které má pod sebou velké množství kmenů. Rozlišují se tři ,,rodiny" chřipkových virů a to A, B a C. Hlavními nositeli těchto virů jsou ptáci, zejména vodní, prasata, koně a člověk. U ptáků se vyskytuje pouze ,,rodina" A a viry patřící do ní mají dvě základní vlastnosti, označované písmeny H a N. Vlastností typu H je dosud známo čtrnáct a typu N devět. Ty se mohou mezi sebou různě kombinovat a tím vzniká, pro nás tolik nebezpečný, virus H5N1, poprvé zjištěný v roce 1997 u lidí v Hongkongu.
Ovšem né každý virus influenzy je nebezpečný, většina se vyskytuje zcela bezpříznakově a dá se tedy zjistit pouze příslušnými testy. Některé kmeny jsou naopak tak zákeřné, že je u nich úmrtnost téměř stoprocentní. Nejnebezpečnějšími viry jsou kombinace H1, H5 a H7 se všemi typy N.
Na tom jak bude nemocný pták dalece postižen, má vliv také jeho věk, celková tělesná kondice, nebo například imunologické interakce mezi virem a hostitelem. U některých chřipkových virů hraje také svou určitou roli druhové zařazení ptáka, existují totiž kmeny viru, které jsou vysoce patogenní pro jeden druh ptáka, ale zároveň naprosto neškodné pro jiné druhy.
Nejčastějšími přenašeči jsou vodní ptáci, ale jen zřídka těžce onemocní. Nejvíce ohroženými ptáky jsou kurovití, ti onemocnění snášejí velice špatně. Zejména u krůt byla prokázána až 100% úmrtnost.
Klasickými příznaky onemocnění vysokopatogenní ptačí chřipkou jsou nechutenství, apatie, výtoky z očí a otoky hlavy a krku. Nejnápadnějším příznakem u kurovitých ptáků je krvavý průjem a u komerční drůbeže pokles produkce vajec. Někdy ale na chřipku uhyne i pták bez jakýchkoliv předešlých příznaků nebo jen po krátkodobých dýchacích či nervových potíží.
Papoušci naštěstí nepatří mezi vysoce ohrožené druhy ptačí chřipkou, určitě na tom má svou zásluhu i to, že jsou chování v malých hejnech a to zcela izolováni od venkovního ptactva. Tito papoušci jsou daleko více ohrožováni tou ,,lidskou" chřipkou. I přesto jsou známy některé případy úhynů papoušků na ptačí chřipku. V říjnu roku 2005 ve Velké Británii zemřel papoušek dovezený ze Surinamu z Jižní Ameriky. Ten se pravděpodobně nakazil od jiných papoušků pocházejících z Tchajwanu. Po určení typu viru ptačí chřipky, kterým byl tolik obávaný H5N1, byli všichni tito papoušci usmrceni. Žádná další opatření však nebyla učiněna, protože se jednalo o ptáky v karanténě. Už z dřívější doby pocházejí další tři zprávy a nákaze papoušků: Papoušek šedý uhynul po několikadenní apatii a produkci tmavozeleného trusu. Rozela, kakariki a loskuták chovaní v karanténě uhynuli po několika dnech netečnosti. A nakonec virus ptačí chřipky byl prokázán také v mozku kakadua, který nebyl schopen udržet rovnováhu a nepřirozeně pohyboval hlavou.
Jak už jsem zmiňovala, chovatelé papoušků jako domácích mazlíčků v bytě se nemusejí ptačího viru nijak obávat. Pouze kdyby došlo k pandemii a přenašečem by se stal samotný člověk. Chovatelé, jehož svěřenci žijí ve venkovní voliéře, by měli učinit některá opatření, která zabraňují možnému kontaktu s venkovním ptactvem a případnému rozšíření mezi všechny členy hejna. Základem takové prevence je dezinfekce v chovu, pravidelná osobní hygiena, zakrytí střešní části voliér a sledování zdravotního stavu všech ptáků. Chovatelé by zároveň neměli kupovat ptáky z přírody a ani z chovů, které se vyskytují v postižené oblasti a u každého papouška by měla před zařazením do společného chovu proběhnout řádná karanténa.
Prosím nekopírujte tyto stránky...děkuji.

Hranolky skrývají rakovinu

20. srpna 2008 v 19:25 | www.blesk.cz |  Zdraví


A je to tu! Vědci Technické univerzity v Mnichově poprvé prokázali přítomnost rakovinotvorného glycidamidu ve smažených hranolkách a chipsech.
Glycidamid vzniká při zahřívání produktů z brambor a je mnohem nebezpečnější než před sedmi lety v hranolkách objevený acrylamid.
Látka se v těchto potravinách vyskytuje ve velmi malém množství. Výzkum ukázal, že v deseti vzorcích bramborových lupínků a ve třech druzích hranolků se objevil glycidamid v množství od 0,3 do 1,5 mikrogramu na kilogram.
Glycidamid se uvolňuje stejně jako velmi podobný acrylamid ve vysokých teplotách při tepelném zpracování bramborových produktů. K tomuto procesu dochází od 120 stupňů Celsia. Mnohem více nebezpečné látky vznikne při teplotách nad 180 stupňů Celsia.
Spotřebitelé by měli podle vědců smažit pokud možno při nižších teplotách. Zásada je "do zlatova a ne do černa". "S teplotou fritování asi 175 stupňů a krátkou fritovací dobou udrží konzumenti podle současných znalostí hladinu acrylamidů v mezích tolerance," tvrdí vědci.
Studie dokázala, že je i další možnost, jak snížit množství acrylamidů v jídle. Nejnižší koncentrace škodlivé látky byla po smažení na palmovém oleji. Nejvyšších hodnot vykazovaly potraviny po fritování na slunečnicovém oleji.
Milujete hranolky? Pozor na ně!. Přečtěte si co se může s vámi nebo vašimi dětmi stát!

Jessica (7) váží 222 kg!

Autor: ebaumsworld.com

Nejtěžší dítě světa, sedmiletá Jessica z USA, vypije denně pět litrů coly a sní 15 hamburgerů s hranolky. Lékaři se o ní vážně bojí
Je nejtlustším dítětem celého světa a hrozí jí smrt. Sedmiletá Američanka Jessica G. z Chicaga váží neuvěřitelných 222 kg. Denně její tělo spotřebuje takové množství kalorií, které by stačilo několikačlenné rodině! Holčička vážila už v pouhých pěti letech metrák. Její spotřeba kalorií byla šílená. To, co má dítěti stačit na celý den, dostávala Jessica do svého těla jen během pití. Každý den vypila pět litrů coly. Cpe se hranolky, hamburgery a čokoládou. Lékaři po spatření videa s Jessicou, které se objevilo na internetu, bijí na poplach. "Pokud by takto pokračovala, hrozí, že její tělo doslova vybuchne. Zemře před svými osmými narozeninami," uvedl specialista. Jessica byla proto odvezena do nemocnice, kde jí lékaři nastavili striktní dietu. Její matka Patricia totiž netušila, že dělá něco špatného, když nechá dcerku sníst obrovské množství jídla. "Snad jí neuškodí, když shodí pár kilo, ale na tom, že ráda jí, snad není nic špatného," divila se zděšení lékařů maminka. Jessica se přitom již není schopna postavit na nohy. Pohybuje se kolébavým kymácením po hýždích, nebo se kutálí po pokoji. Většinu času proto trávila v pokoji na pohovce u televize, a nebo si hrála s panenkami barbie. Vždy dobře zásobena hranolky.

Papoušek Alex

12. srpna 2008 v 11:56 Papoušci
A jak je možné, že papoušci mohou mluvit lidskou řečí? Bez pochyb má na tom největší zásluhu jejich masitý jazyk, ten má mnoho ptáků, jako například tukani, příliš tenký. Všichni ptáci tvoří zvuky v hlasovém ústrojí zvaném syrinx. Papoušci pak při vydávání zvuků pohybují jazykem. Právě tyto pohyby se pokusili vědci zachytit. K tomu jim byl k dispozici papoušek žako jménem Alex. Vědci nahráli pohyby jeho zobáku na video a pomocí infračervené kamery a rentgenových paprsků vyhodnotili vnitřní posuny jazyka. Tedy například, když Alex vyslovil ,,éé" jeho zobák byl doširoka otevřen a jazyk umístěn v přední části, když řekl ,,áá" měl zobák zavřený a jazyk byl v zadní části.
Papoušek Alex posloužil i k dalšímu, téměř třicetiletému, výzkumu absolventky Harvardovy univerzity Irene Pepperbergové. S výzkumem začala v roce 1977 a díky němu vyvrátila původní domněnky o inteligenci papoušků a schopnosti porozumět lidské řeči. Irene tedy zjistila, že papouščí řeč není jenom ,,papouškování", ale že ptáci doopravdy vědí, co říkají (tedy alespoň Alex to věděl). Alex znal desítky anglických slov, díky kterým si dokázal říct o jídlo a další potřeby. Chápal také rozdíl mezi ,,stejné" a ,,odlišné", což dokázal v různých testech. Pokud se dva předměty lišily v barvě, vyslovil ,,co-lor", pokud byl rozdíl ve tvaru, odpověděl po anglicku ,,shape" (= tvar). Dále uměl rozlišovat materiály a velikosti předmětů, naučil se počítat do sedmi a nakonec porozuměl i slovu ,,znát". Dokonce si dokázal vytvořit i vlastní název pro jablko, to se skládalo ze slov bannana a cherry, protože mu chutí připomínalo banán a tvarem třešeň, výsledným pojmenováním pak bylo ,,banerry". Alex občas používal i frázi ,,talk clearly", čili ,,mluv zřetelně". Takto napomínal některé ptáky ve svém hejnu pokud špatně vyslovili některé ze slov, které Alex již dávno znal.
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Chování papoušků

8. srpna 2008 v 14:25 Papoušci
Ještě bych chtěla říci pár slov o chování papoušků v průběhu jejich života a o faktorech, které ho ovlivňují.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že chování mladého, uměle odchovaného papouška se s růstem jeho věku bude měnit. Čerstvě odchovaný papouščí oblíbenec je přítulný, něžný, oddaný a tichý. Ovšem toto období je brzy nahrazeno hlučným protestováním, trucovitostí a dokonce i klováním. Zde je zapotřebí se papouškovi věnovat už od ranného věku. Starší ptáci jsou už méně aktivní a více náladoví. Chování papoušků také u některých druhů závisí na pohlaví. Je všeobecně známo, že samečci například andulek, agapornisů či elektrusů jsou milejšími a mazlivějšími domácími společníky než jejich samičí protějšek.
Chování papouška také záleží přímo na majiteli a na tom, jak se on k němu chová. Papoušci nemají příliš v lásce hlučné a neklidné lidi. Vyhovují jim spíše tiché a mírné pohyby. Jsou i lidé, kteří si papouška pořizují jen proto, že je to moderní, nebo že chce upoutat na sebe pozornost a nehledí na potřeby zvířete. Pokud ale neexistuje přirozená schopnost vcítit se do situace ptáka, papoušek to pozná a může tím být hodně ovlivněn. V některých případech může ke svému pánovi cítit i velký odpor a je těžké ho tohoto pocitu zbavit.
Papoušek také vycítí váš strach, nedůvěřivost, nervozitu, ale také radost. Jsou to velice vnímaví stvoření. Je ale také zapotřebí, abychom porozuměli i my jim. Pokud na nás papoušek nebude mít náladu, dá to najevo například hlasitými projevy nebo klovnutím. Když papoušek žako nestojí o vaši pozornost, zareaguje spíše sevřením prstu zobákem, nikoli kousnutím. K tomu se odhodlá až pokud člověk jeho prvnímu signálu neporozumí.
Velký vliv na charakter papouška má i prostředí ve kterém vyrůstal, ve kterém žije. Pokud je v jeho blízkosti, či blízkosti klece nějaký předmět, který se mu nezamlouvá, může být dosti divoký a agresivní. Pokud ona záležitost není odstraněna a papoušek tak stále žije v určitém napětí, není pak divu, že je nezvladatelný a ani pak nemá tendenci naučit se mluvit.
A co když papoušek hlasitě křičí? Rozhodně si nic nepomůžeme tím, že mu začneme domlouvat, papoušek to bere jako vyzívající odpověď. Proto bychom od něho měli odvrátit veškerou pozornost a býti pokud možno co nejpotišeji, abychom ho zbytečně nepovzbuzovali.
Shrnu to tím, že pokud si někdo bude chtít pořídit papouška, měl by si nejprve uvědomit co mu může nabídnout, jestli mu může poskytnout takové podmínky, ve kterých by se dobře cítil, zda má čas a chuť se mu věnovat a zda mu bude umět porozumět.
Prosím, nekopírujte ty to stránky, použijte je jen jako zdroj informací. Děkuji
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Kelly Knox

6. srpna 2008 v 14:05 Celebrity

I bez ruky se stane topmodelkou


Je to krásná dívka. Světlé, dlouhé vlasy, uhrančivý pohled, krásné tělo a… Jen jedna ruka. Kelly Knox se narodila bez levého předloktí, vyhrála reality show britské BBC o nejlepší hendikepovanou modelku.
Foto Kelly Knox obsahuje zářiové vydání Marie Každá z účastnic netradiční soutěže si prožila těžký životní příběh, všechny se však dokázaly odrazit ode dna a bojovat o svou šanci ve světě modelingu, který uznává jen dokonalost a naprostou bezchybnost. Kelly, stejně jako další soutěžící, ale pozvolna tyto zažité stereotypy bourá.
Díky výhře v soutěži získala kontrakt s přední agenturou Také 2 Model Management a už dokonce nafotila své první profi snímky. Objevila se na obálce nejnovějšího vydání populárního časopisu Marie Claire, což jsou její vrátka pro razantnější vstup do světa topmodelingu.
Fotosérii pro Marie Claire měl na svědomí Rankin, jeden z nejlepších světových fotografů, který přitom už měl v parádě takové hvězdy jako Kate Moss, Britney Spears či dokonce samotnou britskou královnu.
O handikepu se nikdy nemluvilo
Sympatická třiadvacetiletá dívka se v sedmi letech zařekla, že si nikdy nevezme protézu a tvrdí, že se nikdy nevnímala jako postižená. Takové označení vždy ostře odmítala, snad i proto se sebevědomě přihlásila do soutěže.
"Doma jsme nikdy neužili slovo handikep. A já jej nikdy sama nevyslovím," řekla britskému listu Daily Mail. "Necítím se jako hendikepovaná, to rozhodně ne. Takto mě orazítkovala společnost. Já si nikdy neuvědomovala, že mi něco chybí. Ignoruji ten fakt úspěšně celý život," doplnila.
V soutěži pak porazila stovky dívek, nevidomých, s protézami, neslyšících, nakonec během šesti týdnů nejrůznějších zkoušek porazila i svých sedm soupeřek ve finále.
"Dostala jsem mnoho vzkazů od lidí, kteří se narodili stejně jako já, a od rodičů takových dětí. Všichni psali, že jsem pro ně inspirací. To mě strašně hřeje, ostatně proto jsem do takové soutěže vůbec šla," uvedla Kelly.
Neposmívali se
Postižené děti často mívají krušné dospívání, krutost ostatních umí dát životu pořádně nahořklou příchuť. Takový osud ale slečna Knox neměla. "Nikdy se mi ve škole neposmívali. Myslím, že právě to ze mne učinilo spokojeného a šťastného člověka. Takové štěstí řada lidí, které znám, bohužel neměla."
Kelly před vstupem do soutěže pracovala jako úvěrová poradkyně pro firmu vyrábějící bytové doplňky, pohybovala se tedy ve světě na míle vzdáleném od módního průmyslu. Nyní nejspíše přehodí výhybku a bude se naplno věnovat modelingu.
"Ochutnala jsem nové věci a zalíbilo se mi to. Bylo to, jako bych najednou dýchala úplně jiný vzduch. Ráda bych to dělala dál," citoval Kelly deník.
A Marie O´Riordan, editorka z Marie Claire, potvrzuje, že má velkou šanci se opravdu prosadit: "Je zapamatovatelná, fotky jsou úžasné. Má krásnou pleť, hezky stavěné tělo, dokáže komunikovat s objektivem, je psychicky odolná, sebevědomá."

(mat), Magazín.cz

Herec Morgan Freeman hrozivě boural

6. srpna 2008 v 13:58 Celebrity
Auto náhle sjelo z dálnice v Mississippi, několikrát se převrátilo a skončilo v příkopu u cesty. Pasažéři museli být z vozu vystříháni. Hrozivá nehoda. V téhle hrál přitom hlavní roli oscarový herec Morgan Freeman. 5. srpna 2008
Vše se stalo v noci, třicet minut před půlnocí jen pár kilometrů od domu, kde 71letý herec bydlí se svou ženou. Záchranáři ho okamžitě po vyzvednutí z vozu letecky převezli do nemocnice v Memphisu, téměř dvě stovky kilometrů od místa nehody, v tamním špitále se 71letý Freeman podrobí operaci.
Chystá se na operaci
"Má zlomenou ruku, loket a lehce poškozené i rameno, ale je v dobré náladě," sdělil v oficiálním prohlášení hercův mluvčí. "Nyní se chystá na operaci, ta se odehraje dnes odpoledne nebo zítra. Říká, že bude v pořádku a těší se na plné uzdravení," doplnil mluvčí.
Předtím uváděli zaměstnanci nemocnice, že Freeman je ve vážném stavu. To se naštěstí nepotvrdilo a zdá se, že herec, který při nehodě řídil, vyvázl bez vážných zranění, které by ohrozily jeho život. Společně s ním ve voze cestovala rodinná přítelkyně Demaris Meyer, která už byla údajně propuštěna do domácího ošetřování.
Byl při vědomí
Vrak jedenáct let starého Nissanu Maxima už byl z místa nehody odstraněn a je součástí vyšetřování, o hrozivém průběhu havárie ale vypovídají trosky vozu, které byly rozházeny po velké části svahu. I zpětné zrcátko z interiéru vozu leželo několik metrů od samotného vraku.
Policie odmítla komentovat příčinu nehody, zda třeba Freeman v pozdních hodinách za volantem usnul. Už ovšem vyloučila vliv drog či alkoholu.
Podle svědků z místa nehody byl Freeman "při vědomí a mluvil srozumitelně. Hovořil a vtipkoval s některými členy záchranného týmu".
Slavný rodák z Memphisu
Freeman je držitelem prestižního Oskara za vedlejší roli ve snímku Million Dollar Baby z roku 2005, nyní se objevuje ve světových kinech v posledním filmu o Batmanovi, Temném rytíři, čeští filmoví fanoušci ho znají z mnoha dalších rolích. Zářil v Řidiči slečny Causy, Útěku z věznice Shawshank, za oba snímky byl nominován na Oskara.
Zahrál si třeba i v akčním snímku Wanted, který stále ještě běží v našich kinech, ztvárnil také samotného Boha ve filmu Božský Bruce.
Rodák z Memphisu žije v Mississippi na svém ranči poblíž Charlestonu, vlastní také dům v New Yorku. Z předchozího manželství s Jeanette Bradshaw má dceru Morganu, adoptoval také dceru Deenu. Z jiných vztahů má ještě dva syny Alfonsa a Saifoulaye.

(mat), Magazín.cz

Morčiáda

6. srpna 2008 v 13:54 Obrázky

Tak trochu jiní sportovci. Olympiáda morčat


Olympiáda v čínském Pekingu začne co nevidět a již nyní se spekuluje o budoucích vítězích. Jaká země vyhraje nejvíce medailí, kolik padne světových rekordů či dosáhne Michael Phelps na osm zlatých medailí? Soutěžící na které se zaměříme nyní, ale podobné nesmysly vůbec nezajímají, tedy pokud je v cíli nečeká něco k snědku.

My vám tedy už nyní můžeme přinést pohled na některé z disciplín na Morčiádě.
vzpírání překážkový běh stolní tenis
plavání veslování šerm
střelba box jízda na kole

Na závěr můžeme zodpovědně prohlásit, že během tvorby těchto počítačem generovaných snímků, z nichž vznikne kalendář, nebylo ublíženo žádnému morčeti.

(pat), Magazín.cz
Zdroj obrázků: dailymail.co.uk
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Nejkurióznější muzea světa

5. srpna 2008 v 15:03 | www.mineralfit.cz |  Toulky světem
Říkáte si, že už jste dlouho nenavštívili nějaké muzeum, zkuste třeba tyto:

Muzeum penisů v Islandu

Patrně nejkurióznější na světě je muzeum penisů v islandském městě Húsavík (dříve Rejkvajík). Vystaveno je zde více než dvě stě druhů exemplářů savců žijících na Islandu, a to suchozemských i mořských.
Vystavené genitálie a její části se konzervují balzámováním ve formaldehydu nebo vysoušením. Návštěvníci si mohou prohlédnout např. penisy velryb, tuleňů, mrožů, delfínů, konů, psů, koček, domácích myší, polární lišky nebo polárního medvěda.
Milovníci mýtů mohou spatřit dokonce i penisy elfů, trolů a mořských příšer. Údajně se chystá také vystavení exempláře lidského druhu. Darovat muzeu svou chloubu se rozhodl jeden stárnoucí Islanďan. Genitálie Homo Sapiens budou v muzeu vystaveny po jeho smrti.

V Japonsku mají muzeum ponožek

Největší sbírkou ponožek na celém světě se může chlubit muzeum Naigai v japonském Tokiu. Mezi dvaceti tisíci páry najdete ponožky z celého světa. Za nejzajímavější kousky lze považovat obrovské ponožky měřící od špičky k patě třicetdva centimetrů (nosila je profesionální zápasnice Giant Baba), tisícčtyřista let staré ponožky z Egypta nebo moderní samozahřívací ponožky z USA. K prohlédnutí jsou zde také staré pletací stroje a předměty dokumentující historii a vývoj ponožek i obuvi.
Muzeum bylo založeno na počest ředitele Naigai Company, Ltd., hlavního výrobce punčoch a ponožek v zemi. Právě tento muž se vášnivě věnoval sběratelství většiny vystavených exponátů a napsal také knihu o historii ponožek.

Pouštní muzeum v Mexiku - jedno z největších na světě

Chihuahuense, největší poušť severní Ameriky, je ústředním tématem interaktivního pouštního muzea v Mexiku. Muzeum zabírá plochu 12 300 m2 a skládá se z několika částí.
V jedné z nich kolem vás budou pobíhat skuteční prerijní psi, kteří jsou na pokraji vyhynutí, v druhé se smíte přiblížit k doupatům a norám některých pouštních zvířat a v další můžete zase obdivovat více než 400 druhů kaktusů.
Kromě fauny a flóry se v muzeu seznámíte také se způsobem života pBůvodních obyvatel a dozvíte se, jak vlastně pouště vznikají. Vůbec největším lákadlem jsou ale vystavené kostry dinosaurů, které zde byly před lety objeveny.

U sousedů v Německu najdete muzeum cukru

Milovníci laskomin si přijdou na své. V berlínském Zucker Museum se seznámí s nástroji nezbytnými ke zpracování cukru i technikami, jakými se cukr zpracovával od počátku až po současnost. Pány bude možná zajímat využití cukru pro výrobu alkoholu.

Mumie: Hrob Dračího císaře

5. srpna 2008 v 11:02 Knihy a filmy
premiéra ČR: 31.7.2008
režie: Rob Cohen
hrají: Brendan Fraser, Jet Li, Michelle Yeoh, Luke Ford, Maria Bello, John Hannah, Anthony Wong Chau-Sang, Isabella Leong, Russell Wong,
země původu: USA, Kanada, Německo
Mumie se vrací. Už zase. Tentokrát ale opustila vyhřáté písečné duny a společně s olympioniky se vynořila v Číně. O to strašlivější by měla být. Dobrodružný velkofilm Mumie: Hrob Dračího císaře je pokračováním úspěšných snímků Mumie a Mumie se vrací. Stephena Sommerse sice na režisérské stoličce vystřídal Rob Cohen (xXx, Rychle a zběsile) a sličnou Rachel Weisz v hlavním ženském partu neméně krásná Maria Bello, ale jinak zůstalo vše při starém.

Pro zasmání

3. srpna 2008 v 16:21 Obrázky

Doktůrek, je tak trošku blázen

39-primar.jpg

Sodoma komora

29-prsa.jpg

Nemáš kečup

37-nemastatarku.jpg

Néééééééééé

17-ulekr.jpg

To jsem já?

72-copak.jpg

Pusinkuuu???

75-necoa.jpg

To byla zase břečka...

5 korun za kopeček

čauky


Největší letecká katastrofa

3. srpna 2008 v 11:43 Katastrofy

KRVAVÉ RODEO NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH

Datum: 27. 3. 1977
Místo: letiště Los Rodeos, Kanárské ostrovy
Příčina: chyba pilota
Počet obětí: 582
Sedmadvacátého března 1977 vybuchuje na Kanárských ostrovech v hale největšího letiště Las Palmas bomba nastražená baskickými separatisty. Řízení letového provozu všechny linky okamžitě přesměrovává. Mimo jiné i na malé a zastaralé letiště Los Rodeos na ostrově Tenerife.
Padne mlha a brzy tady je pořádný zmatek. Kapitán Jaap van Zanten v nizozemském Boeingu 747-jumbo společnosti KLM čeká na povel ke startu. Je netrpělivý, už dávno měl být někde jinde. Najednou ve sluchátkách zapraská: "No, konečně, startujeme," prohlásí a začíná nabírat rychlost.
V tu samou chvíli se proti němu pohybuje stejně velké a stejně lidmi plně naložené letadlo amerického přepravce PAN-AM. Letiště je nepřehledné a není vybavené naváděcími radary. Kapitán Grubbs udělá osudovou chybu, nestihne odbočit na třetím výstupu z dráhy.
Stane se, co se stát musí, obě letadla se uvidí, až když už není záchrany. Zanten strhává stroj nalevo do trávy. Grubbs se snaží svoje jumbo zvednout. Má už skoro třísetkilometrovou rychlost, ale stejně to nestačí. O to horší je skoro čelní srážka obou kolosů.
Z amerického letadla zázračně přežije 69 cestujích na zádi. Zbylých 329 takové štěstí nemá. V nizozemském letadle zemřou všichni. Celkem 582 obětí. Právě se stala největší letecká katastrofa 20. století i historie. Můžou za ni oba kapitáni, ale mnohem víc Zanten, který svévolně odstartoval, aniž by dostal povolení.

Velký požár Londýna (1666)

3. srpna 2008 v 11:41 Katastrofy
V neděli 2. září 1666 asi v jednu hodinu po půlnoci vypukl v londýnském pekařství na PuddingLane požár. Čerstvý vítr hnal plameny uličkami dřevěných stavení a do skladišť na severním břehu Temže.
Požár se hnal městem a ničil všechno, co mu stálo v cestě. Statisíce Londýňanů utíkaly, aby se zachránily na kopcích severně od města. Byli povoláni vojáci, aby strhli domy a vytvořili tak volný prostor, přez který by plameny nepřeskočily: tato taktika však nevyšla. Čtvrtou noc vítr ustal a plameny pohasly.
Škody byly otřesné. Byla zničena starobylá katedrála sv. Pavla, osmdesát sedm farních kostelů, mnoho významných komerčních staveb, bezpočet obchodů a přes 13000 domů. Ztráty na životech byly naštěstí malé.
Škody způsobené požárem byly tak velké, že trvalo padesát let, než bylo město znovu vybudováno. Pouze pětina tehdejšího Londýna zůstala stát. Nová katedrála sv. Pavla, navržená sirem Christopherem Wrenem, byla dokončena v roce 1712. Její velkolepá kopule se stala jednou z nejznámějších londýnských dominant. Katedrála jen tak tak unikla zkáze při náletech za druhé světové války a dodnes si hoví mezi moderními budovami londýnské City.

Černá smrt (1348- 1390)

3. srpna 2008 v 11:38
V roce 1348 se Evropou začala šířit epidemie choroby, známé jako mor. Šířila se podél tras obchodních karavan z Číny na Střední Východ a do Evropy byla později zavlečena na lodích.
K příznakům jednoho druhu této choroby patřily temné skvrny na kůži postižených. Proto se také tato speciální epidemie moru stala známou jakožto ''černá smrt''. Pro ty, kdo se nakazili, byla trýznivá smrt prakticky nevyhnutelná. Na nemoc neexistoval žádný lék.
Přenašečem chorooplodných zárodků moru byly blechy, které žily v srsti černých krys. Ve 14. století byla populace černých krys obrovská, takže jakmile se mor objevil, ihned se také bleskově rozšířil. V letech 1348- 1350 zemřelo ''černou smrtí'' 25 milionů Evropanů, epidemie tím však neskončila: v dalších čtyřiceti letech se znovu a znovu vracela.
Černou smrtí zahynulo tolik lidí, že neměl kdo pracovat. Celé vesnice byly opuštěny. Hospodářství zpustla a produkce potravin poklesla. V mnoha koutech Evropy provázel černou smrt hladomor.
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Jaderná katastrofa v Černobylu (1986)

3. srpna 2008 v 11:37 Katastrofy
V pátek v noci 25. dubna 1986 pracovníci černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině, tehdy součástí Sovětského svazu, zpomalili chod čerpadel, která udržovala oběh v chladícím systému kolem jádra s nukleárním palivem. Asi o půlnoci se teplota nukleárního jádra vymkla kontrole. Došlo k explozi, budova vyletěla do povětří a vysoko do atmosféry bl vyvržen žhnoucí radioaktivní prach.
Při výbuchu přišlo v elektrárně a jejím okolí o život 29 osob. Smrtící oblak radiace se rozprostřel západním směrem nad Evropu. Navzdory evakuaci ukrajinských měst stovky lidí vážně postihla nemoc z ozáření. Po celé Evropě musely být likvidovány kontaminované plodiny a dobytek. Obrovské území na Ukrajině je dosud tak zamořeno, že v něm lidé nemohou žít, a zemědělství na něm nebude bezpečné ještě mnoho let.


Fotbalové neštěstí v Sheffieldu (1989)

3. srpna 2008 v 11:36 Katastrofy
15. dubna 1989 se na hillsboroughském stadionu v Sheffieldu shromáždily tisíce fanoušků. V semifinále poháru Fotbalové asociace se měl utkat Liverpool s mužstvem Nottingham Forestu.
Když píšťalka rozhodčího zahájila hru, spousty příznivců Liverpoolu se dosud pokoušely dostat na stadion. Policie nařídila odemknout brány. Fanoušci se vevalili dovnitř a hnali se tunelem na tribuny, aby stihli začátek. Tribuny však již byly zaplněné. Když se sem vedrali noví příchozí, byli diváci na předním okraji natlačeni na mříž, která byla postavena, aby nikdo nevbíhal na hřiště. V šesté minutě zápasu rozhodčí odpískal přestávku, trvalo však několik osudných minut, než byly otevřeny brány v mříži kolem hřiště, aby se tlak uvolnil. V té době už bylo mnoho fanoušků umačkáno a více než 200 osob bylo zraněno. Konečný účet (včetně jednoho postiženého, který ještě 5 let živořil v kómatu) činil 96 mrtvých. Byla to nejhorší katastrofa v dějinách britského sportu.
Čtyři roky před katastrofou v Sheffieldu se liverpoolští fanoušci podíleli na obdobné tragédii v Nizozemí. Liverpool tehdy hrál proti italskému Juventusu ve finále evropského poháru. Liverpoolští fanoušci se vrhli na příznivce Juventusu a natlačili je proti zdi, která se zřítila. O život přišlo 35 lidí.


Vysychání Aralského jezera

3. srpna 2008 v 11:33 Katastrofy
Přidal:
Aralské jezero, kdysi čtvrté největší na světě, leží ve střední Asii na hranici mezi Kazachstánem a Uzbekistánem, asi 640 kilometrů od Taškentu. Dnes se na něm odehrává jedna z nejhroznějších ekologických katastrof.
Problém způsobilo rozhodnutí využít území kolem jezera k pěstování bavlny. Velkoplošné projekty odvedly vodu z řek , aby zavlažila plodiny na polích. A tak říční voda, která dříve tekla do Aralského jezera, už sem nedoteče. Hladina v jezeře klesla od roku 1960 o více než 14 metrů. Navíc zde bylo kvůli zvýšení výnosů rozsáhle užíváno pesticidů a jiných zemědělských chemikálií, které posléze stekly na dno jezera.
Když hladina jezera klesla, ocitly se tyto chemické látky na suchu a od té doby poškozují zdraví místních lidí. Jeden děsivý údaj: v okolí Aralského jezera umírá každé desáté dítě v prvním roce života.
Experti tvrdí, že bude-li zmenšování Aralského jezera pokračovat stejným tempem, zbude z něho kolem roku 2000 velmi málo.
Aral Sea map

Abandoned ship near Aral, Kazakhstan
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Vánoce - šablony, omalovánky

3. srpna 2008 v 11:15 Šablony pro barvy na sklo
)
Zdroj: www.nicoles.funworld.de
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Kočky a šelmy - šablony, omalovánky

3. srpna 2008 v 11:03 Šablony pro barvy na sklo
zdroj: www.nicoles-funworld.de
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde

Tučňáci - šablony, omalovánky

3. srpna 2008 v 10:52 Šablony pro barvy na sklo
Toto je pozvánka na jednu z nejlepších on-line her na internetu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se a začít budovat mocné imperium. Okrádej ostatní hhráče, nebo rovnou dobij jejich vesnici... klikni zde
Zdroj: www.nicoles-funworld.de