Výskyt, dělení, mluvení, dostupnost

22. července 2008 v 9:22 |  Papoušci
Papoušcijsou nejznámější a nejoblíbenější skupinou exotických ptáků chovaných pro okrasu a potěšení. Jsou to velmi živí, společenští a obratní letci. To co nás na nich okouzluje, je především jejich pestře zbarvené peří a schopnost naučit se lidské řeči. To ale není hlavním kritériem pro výběr papouška. Podle ankety, která byla zveřejněna na www.papousci.chovzvirat.com si lidé pestrobarevné ptáky vybírají nejčastěji podle nároků na chov a podle ceny zvířete. Nejlevnějšími ptáky jsou korela chocholatá, papoušek zpěvavý, některé druhy agapornisů a kakariki rudočelý (ceny se pohybují do 500Kč). Pokud se rozhodnete pro koupi ary hyacintového, připravte si alespoň 700 tisíc korun, kakadu havraní vás bude stát až 800 tisíc.
Papoušci obývají nejrozmanitější typy prostředí po celé Austrálii, Tichomoří, Jižní a Střední Ameriky. Na jižní polokouli jejich rozšíření sahá až k Ohňové zemi v Patagonii a na Nový Zéland. V minulosti byli i volně k vidění v Evropě. Původně většina papoušků obývala lesy a pralesy. Mnozí z nich se však přizpůsobili a osídlili stepi, savany i pouště, břehy řek, husté křoviny, skalní úbočí, ale dokonce i města. Lesní druhy papoušků vystupují až do výšky 3000 metrů nad mořem. Jiní jsou naopak takoví otužilci, jako například kakariki jednobarvý, který žije na jednom subantarktickém ostrově spolu s koloniemi tučňáků.
A jak je možné, že papoušci mohou mluvit lidskou řečí? Vědci z americké Indiana University společně s kolegy z university v nizozemském Leidenu tuto záhadu rozlouskli. Zjistili, že při hlasové komunikaci těchto ptáků sehrává velmi důležitou roli výborná kontrola nad pohyby jazyka. Všichni ptáci tvoří zvuky v hlasovém ústrojí zvaném syrinx. Papoušci pak při vydávání zvuků pohybují jazykem. Vědecký tým dokázal, že i malý posun papouščího jazyka vede k velkým změnám ve výsledném zvuku. Stačí milimetr a změna ve frekvenci zvuku je větší než rozdíl mezi hláskou "a" a "o" vyslovenou člověkem. Papouška bychom tedy mohly díky modulaci hlasu jazykem snadno identifikovat hlasovou analýzou jako se to dělá u lidí například v kriminalistice.
Studium ptačího zpěvu má velký význam pro pochopení vzniku naší řeči. Zpěv i řeč se musí jedinec učit už odmala a to posloucháním mluvy ostatních příslušníků svého druhu - lidé mají mozková centra pro řeč, ptáci zase specializovaná mozková centra zpěvu.
Řád papoušci (Psittaciformes) zahrnuje tři čeledě: Loriovití (Loridae), Papouškovití (Psittacidae), (podčeledě Nestorové (Nestorinae), Papoušínkové (Micropsittinae), Kakapové (Strigopinae) a Papoušci (Psitacinae)) a Kakaduovití (Cacatuidae),(podčeledě Kakaduové (Cacatuinae) a Korely (Nymphicinae)). Papoušci patří mezi nejpočetnější řád ptáků. Udává se počet od 325 do 353 druhů.
Prosím nekopírujte tuto stránku, použijte ji jen jako zdroj informací. Děkuji:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama