Potrava a výživa

23. července 2008 v 10:22 |  Papoušci
Správná a vyvážená potrava pro jednotlivé druhy papoušků rozhoduje o jejich zdravotním stavu, růstu a vývinu mladého organismu. Ovlivňuje také jejich plodnost a odolnost proti nemocem.
Všichni živočichové potřebují k životu bílkoviny, glycidy, tuky a minerální látky, ani papoušci nejsou výjimkou. Bílkoviny jsou důležité pro růst, rozmnožování, tvorbu vaječné bílkoviny, svalstva a peří. Nejvíce jsou potřeba v době krmení mláďat. Ptáci bílkoviny přijímají společně s rostlinou potravou, v některých případech požírají i larvy, hmyz, drobné mušky či vodní měkkýše. Glycidy jsou zdrojem tepla a pohybové energie pro svalovou činnost, podobnou funkci mají i tuky, které se ukládají pod kůži, na břiše a mezi střevy. Mezi nejdůležitější minerální látky pro ptačí tělo patří fosfor a vápník, tvoří se z nich kostra, peří, zobák a drápy. Na správném růstu, rozmnožování a zdraví se podílejí i vitamíny. Nedostatek vitamínu A může přivodit infekce, katary a zdravotní potíže dýchací a trávicí soustavy. Vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6 a B12) jsou důležité pro látkovou výměnu a správný vývoj celého organismu. Jejich nedostatkem vznikají poruch růstu či zažívací potíže. Pokud papoušek často trpí únavou, otoky, krvácením, či infekčními chorobami, jeho tělu chybí vitamín C, ten je velice důležitý v době přepeřování, hnízdění a v nemocech. Pokud papoušek onemocní rachitidou je to známka nedostatku vitamínu D, ten je totiž nepostradatelný pro látkovou výměnu vápníku a fosforu v organismu. Chtěli byste se těšit z nového přírůstku, ale váš papouščí páreček se ne a ne rozmnožit, na vině může být také nedostatečné množství vitamínu E, ten podporuje nejen růst, ale také správnou funkci všech orgánů. Vitamin K (K1,K2 a K3) podporuje tvorbu protrombinu, tj. látku, která příznivě ovlivňuje srážení krve. V organismu je vytvářen mikroflórou střev.
Aby papoušci získali všechny tyto potřebné látky živí se různými semeny, pupeny, mladými lístky, bobulemi a jinými ovocnými plody. Někteří papoušci si občas pochutnají i na nektaru a pylu z květů. Mohou loupat kůru z větviček, či vyzobávat z hlíny malé kaménky, které jim pomáhají při trávení. Potravu si často hledají i v sadech a na polích, zde mohou napáchat značné škody, proto je lidé často nelítostně hubí.
U papoušků chovaných v zajetí je potřeba dbát na správnou skladbu jejich stravy, velké druhy by měly být krmeny různými druhy prosa, lesknicí, ovsem a pšenicí. Dále by v jejich misce neměla chybět dýňová a slunečnicová semínka, ale samozřejmě také nějaký kousek zeleniny či ovoce. U malých druhů papoušků by mělo 75% z celkové hmotnosti potravy tvořit proso. K tomu se přidává lesknice, malá slunečnicová semínka, oves, pšenice a lněné semínko. V chladném období je dobré stravu obohatit ještě o trochu konopí, řepky a máku. Nezbytnou složkou papouščí potravy je i dostatek pitné vody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama