Lysá hora (1323 m. n. m.)

21. července 2008 v 12:04 |  Toulky světem
V červenci 2008 jsem společně s rodinou strávila týden v Moravskoslezských Beskydech. Poslední den před našim odjezdem domů, jsme věnovali pouze této hoře a proto Vám o ní přináším pár informací...
Lysá hora je se svými 1323 metry nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd. O víkendech a svátcích je stejně jako Velký Javorník hojně navštěvována a stává se, že přes víkendové dny ji navštíví až 2000 turistů.Vrchol je snadno přístupný z Ostravice, Frýdlantu nad Ostravicí, Malenovic, Visalají, Krásné, Pražma, vodní nádrže Šance a atd. Nahoře se lze občerstvit v Chatě Lysá nebo v boudě Šantan. Kromě těchto dvou hospůdek se na vrcholu nachází televizní vysílač, meteorologická stanice a dvě ubytovací zařízení.Nahoru se můžete dostat "po vlastních" nebo na kole po asfaltové cestě. Ti pohodlnější mohou v letním období využít autobusu. Pokud se přeci jenom vydáte po náročné horské stezce, narazíte hned na několik pomníčků a křížků. Ty zde zanechali přátelé těch, kteří výstup či sestup nedokončili. Tito lidé doplatili buď na přírodní zákony, přecenění svých sil nebo na svoji nepozornost.
Z vrcholu bývá za pěkného počasí nádherný výhled do okolí. Bývají vidět krom dalších beskydských vrcholů Jeseníky, Malá Fatra, západní Tatry, Vysoké Tatry a za dobré viditelnosti dokonce i Belánské Tatry.
Lysá hora je skutečnou královnou celých Beskyd. Během roku se zde pravidelně uskutečňují veřejné akce, jako prvomájový "Slet čarodějnic" nebo v měsíci září Bezručův "Výplaz na Lysou". Z vrcholových sportovních akcí to bývá Extrem Cup a Adrenalin Cup. Lysá byla také cílem jedné z etap Závodu míru v roce 2000(?).
P1000263.JPGP1000257.JPG
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama