Hnízdění, snůška a sezení na vejcích

30. července 2008 v 11:12 |  Papoušci
Období hnízdění není pro všechny druhy papoušků stejné. Páry těch, kteří hnízdní vždy na jaře nebo začátkem léta, kdy je dostatek napůl zralých semen důležitých pro odchov mláďat, se oddělí od svého hejna. Papoušci žijící v australském vnitrozemí nemají pevné hnízdní období a to díky nepravidelnému období dešťů. Hnízda začnou zakládat už po prvním deštíku, tak stihnout využít právě se zelenající rostlinstvo při krmení mláďat. Pokud je stále dostatek potravy, mohou někteří takto zahnízdit i třikrát. Tyto druhy papoušků se liší od těch s pevnou hnízdní dobou také tím, že mohou hnízdit v koloniích, někdy tak můžeme na jednom stromě najít i tři dutiny, kde se rodí nové životy.
Aby mohla samička zahnízdit, je potřeba si najít vhodné místo. Každý druh papouška má jiné požadavky, ale většina preferuje stromové dutiny. Mnozí z nich dávají přednost dutinám ve velkých výškách, kde jsou dostatečně chráněni před predátory, jsou známy ale také druhy hnízdící těsně nad zemí či v kmenech spadlých stromů. Někteří vyhledávají opuštěná hnízda sov nebo špačků, například papoušek žlutoramenný hnízdí jedině ve stavbách jednoho druhu termita.
Najití hnízdní dutiny je většinou na samečkovi, ten pak do ní přivede samičku. Ta prostor důkladně prozkoumá a jestliže je spokojena, začne zobákem zvětšovat hnízdní prohlubeň, vletový otvor a vůbec celou dutinu.
Většinou samička klade jedno vajíčko za dva dny, se sezením začíná obvykle až po snesení druhého vajíčka. Větší druhy snášejí 2, někdy dokonce až 4 vejce a malé druhy až 8 vajec. Ta jsou zbarvena bíle. Jejich zahříváním teď stráví přibližně dvacet dní, dokud se nevylíhnou mladí. Během doby sezení je samička krmena samečkem potravou, kterou jí přinese a předá z volete do zobáku přímo ve vletovém otvoru do hnízdní dutiny. U některých druhů papoušků si sameček vyláká partnerku ven a nakrmí ji na větvi, dokonce se spolu i proletí, ale samička se zase brzy vrací do hnízda.
Prosím nekopírujte tyto stránky, použijte je janom jako zdroj informací. Děkuji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama