Drsné diety u mladistvých zkracují život!

4. května 2008 v 11:02 | Blesk.cz |  Zdraví

Máte doma dceru, která sice připomíná spíše Heduš Homolkovou, ale občas zatouží být Twiggy?

Pak zřejmě střídá období přejídání s hladovkami. Podle skotských odborníků může být ale výsledek vražedný. Striktní a velmi nepřirozené diety střídané přejídáním totiž zkracují život.
Nejhorší podle expertů z Univerzity v Glasgow je právě střídání období přejídání s obdobím přísných diet. Takový životní styl může u mladých jedinců způsobit taková skrytá poškození, která mohou vést až ke zkrácení života až o čtvrtinu.
Skotové to zatím prokázali pouze při pokusech u ryb, ale podle fyziologů velmi pravděpodobně na tom lidé nebudou o nic lépe.
"V průměru byla délka jejich života o třetinu kratší než u jedinců, kteří přijímali potravu pravidelně každý den," komentoval profesor Neil Metcalf výsledky svého pokusu s rybami, které překrmoval, aby je následně trápil hladovkou.
Přitom podle skotských expertů nedocházelo u ryb k rychlejšímu stárnutí organismu, ale častěji u nich docházelo k náhlému úmrtí.
"Zdá se, že nerovnoměrný růst způsobený fluktuací potravy je zodpovědný za zvýšené riziko náhlého úmrtí. Je to pravděpodobné, protože tělesné tkáně mají více vad a nedokonalostí, když rostou v nárazových skocích," dodal profesor Mecalfe. Toto přitom podle něj bylo pozorováno u všech živočichů, kteří skokově rostou v důsledku nepravidelného příjmu potravy.
"Pokud bychom to aplikovali u lidí, patrně by se to objevilo jen u dětí a mladistvých. A týkalo by se to jen extrémních diet. Vynechávání jen jednoho jídla by nemělo žádný takový vliv, ale pokud by mladiství střídali týdny hladovění s přejídáním, pak by k tomu dojít mohlo," dodal Metcalfe.
Závěry studie byly publikovány v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Komentáře

1 KačenQa KačenQa | Web | 19. května 2008 v 8:16 | Reagovat

nechces sprateli???pisni na blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama