Stručný přehled života rodiny Frankových a postupu nacionalismu

2. března 2008 v 14:58 |  Anna Franková
Období I. 1929-1933
Anna Franková se narodila 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem v době, kdy se Německo potýkalo s hospodářskou krizí a kdy se vyhrocovala politická polarizace ve společnosti.Nacisté, členové jedné z politických stran, propagovali zvláštní dějinné poslání německého národa; Židé a ostatní menšiny odnesli coby obětní beránci nejpalčivěji důsledky nacistické politiky. Mnozí Němci propadli nacionalismu a myšlence domněle vyššího postavení germánské rasy; ostatní menšiny měly být oproti tomu omezeny na svých právech. Rodina Frankova pozoruje tyto společenské změny s rostoucími obavami, přesto Anna prožívá šťastná první léta svého života.
Období II. 1933-1939
V listopadových volbách do říšského sněmu roku 1932 získává NSDAP 33% hlasů. 30. ledna 1933 a stává Adolf Hitler říšským kancléřem a nacisté oficiálně přebírají moc v Německu. Annin otec, Otto Frank, se rozhodne podobně jako mnoho dalších vystěhovat s rodinou do Nizozemska; emigrací se snaží předejít pronásledování a uchýlit se do bezpečí.
Roku 1935 jsou v tzv. Třetí říši přijaty rasové norimberské zákony, v listopadu 1938 je spáchán tzv. říšský pogrom - Křišťálová noc a vyčleňování Židů ze společnosti rychle pokračuje. Rodina Frankových se cítí v Amsterodamu zatím v bezpečí. Anna zde prožívá další bezstarostné roky, které popíše ve svém deníku.

Období III. 1939-1942
1. září 1939 přepadají německá vojska Polsko a začíná druhá světová válka. Život v Holandsku běží až do jara následujícího roku víceméně běžným způsobem. Situace se mění až 10. května 1940, kdy Německo přepadá a okupuje Nizozemí. Útěk je již téměř vyloučen. Nacisté zde okamžitě zavádějí stejně jako v ostatních okupovaných zemích rasové zákony. Prvním krokem je systematická evidence a izolace židovského obyvatelstva, po kterém následuje deportace a plánované vyvražďování. Annina starší sestra Margot obdrží jako první z rodiny Frankových v červnu 1942 předvolání, aby se hlásila na "případné pracovní nasazení v cizině". Tato událost urychlí rozhodnutí Frankových ukrýt se; dochází k tomu o měsíc dříve, než bylo původně plánováno. Za úkryt poslouží neobývaná zadní trakt dudovy, ve které sídlí firma Otto Franka. Při ukrýváná rodině hodně pomohla sekretářka Otto Franka Miep Giesová. Bez ní a ostaních kteří pomohli, by ukrytí vůbec nepřicházelo v úvahu.
Období IV. 1942-1945
Od léta 1942 do roku 1944, po více než dva roky, žilo osm lidí - rodina Frankova, manželé van Pelsovi se synem Petrem a zubař Fritz Pfeffer - ilegálně v zadním traktu domu na Prinsengracht č. p. 263. Těchto osm lidí žilo ve stísněném prostoru s neustálým strachem z odhalení. K němu došlo v srpnu 1944, všichni byli zatčeni a deportováni do nizozemského průchozího tábora Westerborku, odtamtud do osvětimi a jiných táborů. Z osmi tajných obyvatel zadního traktu přežije jediný - Otto Frank. Anna a Margot zemřely na tyfus v dubnu 1945 v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu.
Období V. 1945 až po současnost
Po osvobození zavládla v Evropě radost. Kromě radosti z konce války a pronásledování byl však všude přítomný i smutek; zejména když vzaly za své naděje mnohých, že se shledají se svými příbuznými. V prvních poválečných letech se navíc utrpení Židů věnovala jen malá pozornost, lidé chtěli raději na tragické události co nejrychleji zapomenout. bezprostředně po zatčení Frankových v srpnu 1944 nalezla Miep Giesová v zadním traktu Annin deník. pos vém návratu do Holandska rozvinul Otto Frank intenzivní pátrání po svých dcerách. Když mu bylo zprávou Červeného kříže potvrzeno, že obě dcery zemřely, odevzdala mu Miep giesová Annin deník. Otto Frank nakonec souhlasil s jeho knižním vydáním.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 marta marta | 21. června 2008 v 22:30 | Reagovat

Uff. Ještě že žiju později. To je strašný co musely zažít. Ten Hitler byl ale vůl.

2 marta marta | 21. června 2008 v 22:30 | Reagovat

Uff. Ještě že žiju později. To je strašný co musely zažít. Ten Hitler byl ale vůl.

3 Lucie Lucie | Web | 11. listopadu 2008 v 18:32 | Reagovat

Právě jsem dočetla Deník Anny Frankové a natolik mě to zaujalo, že jsem začala brouzdat po internetu a našla na tvém blogu fotky Anny a její rodiny. Máš tady o tom i zajímavé povídání. Takže díky za další informace! Jinak musím říct, že máš opravdu moc hezký blog.

4 maja maja | 17. února 2009 v 15:32 | Reagovat

chudáci vubec jim nezávidim ale zivot je krutý a těžký a nemá slitování

:(

5 h-i-s-t-o-r-y h-i-s-t-o-r-y | E-mail | Web | 14. října 2010 v 14:29 | Reagovat

.... mas to tady velmi pekne pls newiete kde sa da dennik anny frankovej stiahnut zadarmo z netu??? po slovensky alebo aj po cesky... robim referat na dejepisu.... dakujem ... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama