Bobulové ovoce prospívá srdci

23. února 2008 v 20:56 | Blesk.cz |  Zdraví

Bobulové ovoce je pokladem, které příroda člověku nabízí.

Shodli se na tom finští vědci, kteří blahodárné účinky těchto plodů vztahovali ke zdraví srdce. Pravidelnou konzumací borůvek, brusinek, malin, ostružin či jahod člověk ve svém těle zvyšuje na prospívající úroveň hladinu dobrého cholesterolu HDL a snižuje tlak krve. Tím omezuje výrazně riziko onemocnění chorobami srdce.
Finové ve své studii sledovali 72 mužů a žen středního věku s jistou formou rizikových faktorů pro srdeční onemocnění - mírnou hypertenzí, zvýšenou hladinou LDL (špatného) cholesterolu a nízkou hladinou HDL (dobrého) cholesterolu.
Polovina dobrovolníků konzumovala dvě porce, asi 150 gramů, bobulového ovoce každý den po dobu osmi týdnů. Dobrovolníci přijímali tyto plody jak celé, tak pasírované či ve formě džusu. A to borůvky, brusinky, černý rybíz, jahody, černý jeřáb (arónie) a maliny.
Po osmi týdnech se hladina HDL cholesterolu u osob konzumujících bobulové ovoce zvýšila o 5,2 procenta. Systolický krevní tlak se snížil v průměru o 1,5 bodu na stupnici. Ale u osob s nejvyšším tlakem byl pokles výraznější. Diastolický krevní tlak (menší hodnota měření) zůstal nezměněný.
Bobulové ovoce je velmi bohaté na fenolické látky, které v těle fungují jako antioxidanty. Osoby, které konzumují pravidelně malé množství tohoto ovoce, přijímají do svého těla až třikrát více polyfenolů než běžný strávník.
Závěry finské studie byly publikovány v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Bobulové ovoce je velmi bohaté na fenolické látky, které v těle fungují jako antioxidanty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte astrologii?

Ano
Ne

Komentáře

1 zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzrrt\szzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemeghuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu;lllllllllllllllllllllllll[ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbvrrrrrrrrrrrrrrrrrryuuuuuuuuuuuuuuuuuuu zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzrrt\szzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemeghuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu;lllllllllllllllllllllllll[ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbvrrrrrrrrrrrrrrrrrryuuuuuuuuuuuuuuuuuuu | 28. února 2009 v 16:09 | Reagovat

++++++++++++++++++-+-+-+-+-++-++-+-+-+-+++-+-++++--++--++---+-+-+-++--+-+-+-+-+-+-+-+fkonibyk9*+/++++++++++*549985985958955985qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqfgqqqqqqqqqqqqqqyy9i904h8gn`tytgr98toitoriutiuiigogi7464422036256

8586969989++

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama