Únor 2008

Jak moc škodí kouření v těhotenství

23. února 2008 v 21:02 | Super.cz |  Zdraví
Pasivní kouření ohrožuje dítě skoro stejně významně, jako když kouří jeho matka osobně!
Pasivní kouření ohrožuje dítě skoro stejně významně, jako když kouří jeho matka osobně!
Že se těhotenství a kouření neslučují, je známý a prokázaný fakt. Přesto podle statistik v Česku kouří celá pětina těhotných žen! Šokující číslo ukazuje, že nebezpečí, které tabák znamená pro nenarozené dítě, je stále podceňováno...

Co se děje v těle

S cigaretovým kouřem se do těla dostává přes 4 000 chemikálií a z plic se vstřebávají rovnou do krve. Pokud je kuřákem nastávající matka, proniknou i do těla jejího nenarozeného dítěte. Že je nevyvinutý organismus vůči škodlivinám mnohem citlivější, není třeba zdůrazňovat.

Největší zlo představuje nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin díky své schopnosti stahovat cévy snižuje průtok krve dělohou, dochází také k narušení jemných cév v placentě, a tím je zhoršeno předávání živin mezi krví matky a dítěte. Při kouření vzniká v těle matky nebezpečný karboxyhemoglobin, který omezuje přenos kyslíku a způsobuje, že se dítě v děloze v podstatě dusí.

Kouření může znamenat i vážné komplikace samotného těhotenství. Patří mezi ně riziko mimoděložní gravidity a riziko odlučování placenty, respektive nebezpečí přerušení výživy dítěte. U kuřaček se také častěji objevuje krvácení ve všech stupních těhotenství. Vyšší je také nebezpečí samovolného potratu, předčasného porodu a narození mrtvého dítěte.

Co na to dítě?

Kouření během těhotenství se podepíše na zdraví narozeného dítěte. Následky matčiny nezodpovědnosti se s ním mohou táhnout celý život. Děti matek kuřaček se rodí s porodní váhou nižší v průměru o 250 g a tento handicap během dětství obtížně dohánějí.

"Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily," uvádí MUDr. Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření První lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se dlouhodobě věnuje prevenci a léčbě závislostí na tabáku. "Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat. Kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví."

U dětí matek kuřaček se v dětství mnohem častěji vyskytují infekce dýchacích cest, záněty středního ucha, ekzémy a astma, děti jsou náchylnější také k srdečně-cévním a nádorovým onemocněním. Objevují se u nich ale i neurologické abnormality. Výzkumy prokázaly, že děti narozené matkám, jež kouřily během těhotenství, jsou výrazně častěji postižené syndromem ADHD - to znamená, že jim činí potíže zaměřit pozornost, soustředit se a jsou hyperaktivní. Tyto děti mívají potíže s učením, nekoncentrují se a špatně čtou.

Následky kouření se projeví i na jejich psychickém vývoji. Podle doktorky Králíkové jsou častěji negativistické, impulzivní a agresivní, chovají se rizikově a samy experimentují s tabákem už kolem 10 let věku. V dospívání pak trpí úzkostnými poruchami.

Jak ale přestat?

Ideální je přestat kouřit asi rok před početím, a to se týká jak budoucí matky, tak i jejího partnera. Tato doba je totiž potřebná k dostatečné regeneraci. Ne vždy si však vyberete chvíli, kdy otěhotníte. Jak tedy skoncovat se závislostí, abyste uchránily miminko komplikací?

Budoucí matka by se k problému kouření měla postavit zodpovědně a rozumně. Nepřeceňujte své síly a nenakládejte si na sebe v těhotenství větší zátěž, než můžete snést. Zcela na místě je navštívit poradnu, kde vám zkušení odborníci poradí, jak na to. Adresy najdete například na stránkách www.prestantekourit.cz. Pokud se vám podaří s kouřením skoncovat do 14. týdne těhotenství (kdy vyživovací funkci přebírá placenta), máte velkou šanci, že odbouráte všechna rizika a narodí se vám dítě stejně zdravé, jako kdybyste nekouřila.

Nastávající matky se často ptají, zda je možné při odvykání používat nikotinové náhražky. Je lepší samozřejmě přestat bez nich, ale pokud se bez nikotinu nedokážete obejít, je dle odborníků i v těhotenství možné použít například náplasti nebo žvýkačky. Zatímco při kouření vdechujeme škodlivých látek tisíce, náhražky dodávají tělu pouze nikotin, který sice není pro plod prospěšný, ale ve srovnání s celou cigaretou je daleko menším zlem.

Při odvykání je velice důležitá podpora partnera. Pokud vám bude i nadále vykuřovat pod nos, moc si nepomůžete, navíc vaše motivace nebude dost silná. Těhotenství je pro vás oba ideální záminkou skoncovat se zlozvykem. Silná vůle ponese ovoce - lékaři tvrdí, že pokud přestanete kouřit do 35. roku, vyhnete se valné většině rizik, která kouření v pozdějším věku přináší.

Pasivní kouření

Ani nebezpečí pasivního kouření nelze podceňovat. Nové studie ukazují, že pasivní kouření ohrožuje nenarozené dítě skoro stejně významně, jako když kouří jeho matka.

V těhotenství nemusíte sedět zavřená doma, ale zakouřeným lokálům se jednoduše vyhýbejte. Dlouhodobé nedobrovolné vdechování kouře vás ohrožuje stejně, jako kdybyste denně vykouřila 1-5 cigaret.

Zpráva zveřejněná v časopise BMC Pediatric uvádí, že děti žen, které byly v těhotenství dlouhodobě vystavovány pasivnímu kouření, podstupují podobné a výrazné riziko genových mutací jako děti kuřaček. Dítě se může narodit s nižší porodní váhou, zvýšeno je riziko samovolného potratu a syndromu náhlého úmrtí kojence.

Jen pro zajímavost - na následky pasivního kouření zemře v Česku ročně 3 000 lidí. Ve vzduchu plném tabákového kouře bylo nalezeno přes 5 000 látek vznikajících během hoření, mezi nimi i takové, které způsobují vážné zdravotní potíže.

Naštěstí i u nás už najdete nekuřácké restaurace, a i když jich není mnoho, jejich počet stále stoupá. Jejich seznam najdete například na stránkách www.dokurte.cz. Pokud vás v restauraci někdo omezuje kouřem, neváhejte se ozvat! Máte na to právo, minimálně morální.

Spoléhat při odvykání cigaretám na svoji vůli se příliš nevyplácí. Naopak jako účinné se jeví pevné rozhodnutí. Jak na to? Stanovte si den (vaše narozeniny nebo třeba obyčejný začátek měsíce) a na ten se psychicky připravte. Zvykejte si na myšlenku, že už nebudete kouřit, a zbavte se všech kuřáckých artefaktů.

Až nastane den 'D', jděte do toho. Brzy zjistíte, že svět nádherně voní!

Bobulové ovoce prospívá srdci

23. února 2008 v 20:56 | Blesk.cz |  Zdraví

Bobulové ovoce je pokladem, které příroda člověku nabízí.

Shodli se na tom finští vědci, kteří blahodárné účinky těchto plodů vztahovali ke zdraví srdce. Pravidelnou konzumací borůvek, brusinek, malin, ostružin či jahod člověk ve svém těle zvyšuje na prospívající úroveň hladinu dobrého cholesterolu HDL a snižuje tlak krve. Tím omezuje výrazně riziko onemocnění chorobami srdce.
Finové ve své studii sledovali 72 mužů a žen středního věku s jistou formou rizikových faktorů pro srdeční onemocnění - mírnou hypertenzí, zvýšenou hladinou LDL (špatného) cholesterolu a nízkou hladinou HDL (dobrého) cholesterolu.
Polovina dobrovolníků konzumovala dvě porce, asi 150 gramů, bobulového ovoce každý den po dobu osmi týdnů. Dobrovolníci přijímali tyto plody jak celé, tak pasírované či ve formě džusu. A to borůvky, brusinky, černý rybíz, jahody, černý jeřáb (arónie) a maliny.
Po osmi týdnech se hladina HDL cholesterolu u osob konzumujících bobulové ovoce zvýšila o 5,2 procenta. Systolický krevní tlak se snížil v průměru o 1,5 bodu na stupnici. Ale u osob s nejvyšším tlakem byl pokles výraznější. Diastolický krevní tlak (menší hodnota měření) zůstal nezměněný.
Bobulové ovoce je velmi bohaté na fenolické látky, které v těle fungují jako antioxidanty. Osoby, které konzumují pravidelně malé množství tohoto ovoce, přijímají do svého těla až třikrát více polyfenolů než běžný strávník.
Závěry finské studie byly publikovány v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Bobulové ovoce je velmi bohaté na fenolické látky, které v těle fungují jako antioxidanty.

Solárium - pro a proti

23. února 2008 v 20:53 Zdraví

Zimní dny, které jsou skoupé na sluneční světlo a teplo, jsou jako stvořené pro návštěvy solárií.

Ztuhlé klouby v něm najdou příjemné prohřátí. Světlo zažene deprese a ještě k tomu budeme krásně opálení! Představa jako z pohádky. Jenže odborníci tak nadšeni nejsou...
"Každá návštěva solárka znamená pro pokožku vysušení a tím i rychlejší stárnutí a vznik vrásek. Kromě toho ve světě trend 'čokolády' již dávno pominul. Teď letí světlé, přirozené barvy pleti," radí kosmetička Edita Vodová.
Jenže u nás je situace jiná. Solárka praskají ve švech a po celoročním opálení touží kdekdo. Co tedy 'umělé slunce' umí? Podle lékařů není situace tak jednoznačná a určité výjimky přece jen jsou...
Solárko může způsobit rakovinu
Na vzniku zákeřné kožní rakoviny, melanomu, se přímo podílí i časté slunění. Solário je nebezpečné především v tom, že pro kůži kromě sluníčka znamená další působení UV paprsků a tím zvyšuje riziko.
"Dříve se předpokládalo, že složka slunečního záření UVA, která způsobuje opálení a v soláriích se využívá, není pro vznik melanomu nebezpečná. Toto tvrzení ale už neplatí," vysvětluje primářka kožního oddělení Ivana Krajsová.
Pravidla, jak se v solárku opalovat
* vždy použít speciální ochranný krém prosolária
* dávky opalování by neměly přesáhnout 15-20 min.
* mezi jednotlivými návštěvami by měl být rozdíl alespoň 48 hodin
* do solárka by měly být vždy ochranné brýle před návštěvou solárka nepoužívejte parfémy - spolu s UV paprsky podporují vznik hnědých pigmentových skvrn
* nikdy si nelehejte do solária, pokud není předem vydezinfikované, nevíte, kdo byl před vámi
* dávejte přednost soláriím s ochrannými filtry v zářivkách
* zářivky by měly být v solárku pravidelně měněny. Bezpečná doba jejich provozu je do 800 hodin, pak se stávají škodlivými - vyplatí se proto informovat se na jejich stáří
* děti, těhotné ženy a nemocní se srdcem by se měli solárku raději vyhnout

Péče o nehty

23. února 2008 v 20:43 Zdraví
Nebuďte cuchty, dbejte o své nehty
Pomalu ale jistě se k nám blíží teplé počasí, a tak chtě nechtě budeme muset vysvobodit své ručky z rukavic a časem i nožky nazujeme do otevřených bot.
23. února 2008 A okamžitě se ukáže, jak pečlivě jsme se o ruce a nohy a hlavně nehty přes zimu staraly.

Mrazivé počasí totiž dokáže s naším tělem udělat divy. Kůže se vlivem chladu vysouší a může i praskat, a to samé platí i o nehtech, které se zase lámou a třepí. V takovém případě si můžeme pomoci jednoduchým babským receptem: do misky dáme trochu ohřátého oleje a v této blahodárné lázni si pravidelně máčíme konce prstů alespoň patnáct minut.

Babské rady fungují
Na nohy zase vyrukujeme s mastným krémem, který v dostatečné vrstvě aplikujeme nejen na rozpraskané paty, ale také na nehty a nárty. Takto ošetřenou nohu navlečeme do bavlněné ponožky a šup do postele. Ráno budou chodidla jemná a nehty vyživené.

Tak a teď se zaměříme na nehty. Pravidelná péče je snad pro každou parádnici samozřejmostí. Nehty na rukou upravujeme jednou týdně, na nohou stačí jednou za čtrnáct dní, jelikož rostou pomaleji.

Důležité je používat kvalitní pilníky, nejlepší jsou skleněné a/nebo papírové, ale ty moc nevydrží. Kovové nehty moc naruší a ty se pak třepí. Na rukou nehty upravujeme lehce do obloučku, na nohou do roviny, aby nám nezarůstaly.

NIKDY nestříháme kůžičku kolem nehtů, ta pak tvrdne a tvoří se na ní ošklivé bolestivé záděry. Kůžičku stačí zjemnit k tomu určeným přípravkem a speciální špachtlí zatlačit po okraj nehtového lůžka.

Jakou barvu vybrat?
Když máme nehtíky upravené a ošetřené, můžeme se dát do jejich zdobení. Na trhu je nepřeberné množství laků všech barev. Můžete si vybrat bezbarvé, matné, lesklé, se třpytkami, vyživující, proti lámání, rychleschnoucí, slupovací atd.

Výběr barvy záleží na situaci, oblečení a také na délce nehtů. Na pracovní pohovor se určitě nevyzdobte jasně růžovými nehty posetými třpytkami, v tomto případě zvolte decentnější barvičky.

Dejte si také záležet na tom jaké oblečení si oblékáte a podle toho zvolte barvu laku. A ještě k té délce: podle mne vypadají lacině dlouhatánské drápy nalakované výraznými barvami jako je rudá, bordó nebo třeba černá. Takové barvy mnohem lépe vypadají na krátkých nehtech, kde nepůsobí tak vulgárně.

A co se nosí? Hitem jsou červené a vínové odstíny, vrací se také černá barva. A samozřejmě zůstává francouzská manikúra, která vypadá na pěstěných nehtech rukou i nohou skvěle v každé situaci

Muž s prsními implantáty. V nohách!

22. února 2008 v 10:44 Móda
Muž s prsními implantáty. V nohách! Móda silikonových implantátů jen tak neopadne a mezi ženami se těší stále větší oblibě. Překvapivě jí ale začínají propadat i muži, i když jiným způsobem, než by se na první pohled zdálo pravděpodobné. 22. února 2008 Vlastně se celá tahle záležitost dá popsat jako chlapecký žert či snad nerozvážnost, jen škoda, že není uzavřena šťastným koncem.

Tetování se silikonama
Kanaďan Lane Jensen je velkým milovníkem netradičního umění. Jeho tělo pokrývá řada tetování, ovšem po jedné z nejpodivuhodnějších operací poslední doby vypadal hodně netradičně.

Celé to přitom začalo tetováním. Lane si nechal na lýtko tetovací jehlou vyobrazit ženskou plných tvarů, doslova krev a mlíko. Jenže mu brzy začal scházet třetí rozměr této divy. Neváhal proto a nechal ji zvětšit její vytetovaná prsa. Co na tom, že si za tímto účelem musel nechat voperovat silikonové implantáty sám. A navíc do nohy.

Celé to trvalo tři čtvrtě hodiny a Lane po zákroku prsa vytetované krásky téměř necítil. Po několika týdnech se ale objevily první obtíže, které vyvrcholily vyhřeznutím implantátu.

Bolestivá sranda
Jensen pro list Edmonton Sun popsal, jak se to celé seběhlo. Nejprve praskla kůže a z rány začalo vytékat velké množství lymfatické tekutiny. "Bylo tam toho opravdu hodně. Šel jsem tedy zpátky do studia, zatlačil jsem na to a implantát vystřelil přímo ven," vysvětluje Jensen.

"Moje tělo ho zkrátka odmítlo. Myslím, že mé dívce 3D poprsí nebylo souzeno."

Jensen byl přitom několik týdnů statečný a pro svou krásku na lýtku podstupoval i velké bolesti. Nohu si často mrazil a prasknutí několikrát sám sešil - ale to nakonec vždycky prasklo znovu.

Soutěž o mp3

17. února 2008 v 18:46 Něco o mně
Tak takhle já soutěžím na Blog.cz. Tak když je ta možnost tak proč ne, že :D
Takže vy se ptáte proč mám blogís, a proč právě na Blog.cz?
Takže věřte, že vám to teď hned povím.
Je to opravdu jednoduché:
1, Vždycky mě fascinovalo, že si lidi jen tak zničeho nic můžou založit webovky, můžou si na ně dávat obrázky a texty a já nevim co všechno, je to prostě úúúúžasné. No tak sem si taky jedny takové začala zakládat. Vyzkoušela jsem několik serverů, které tuto službu nabízejí, ale Blog.cz mi tak trochu přirostl k srdci :).
2, Blogís sem si založila taky proto, že si sem můžu dát co chci, třeba takové referáty, když člověk na internetu něco hledá, tak na každé stránce je to samé, ale já publikuju svoje výtvory - originály. Ale samozřejmě taky stahuju od někud jinud, hold tak to je ;).
No a za 3, Chci ukázat svůj styl, trochu se představit světu a lidem, chci ukázat co mám ráda, co mě baví a co ne. A strašně mě baví si číst komentáře :D :D :D.

Nebezpečná móda. Piercing může zabíjet

10. února 2008 v 12:37 Móda
Nebezpečná móda. Piercing může zabíjet
Propichovat si kovovým šperkem nejrůznější místa na těle je stále in, ovšem piercing se může stát i vaši noční můrou. Může způsobit vážné zdravotní komplikace a v krajním případě i smrt člověka. 8. února 2008
Například dlouhodobé nošení piercingu v ústech hrozí vážnou infekcí i poškozením zubů. Přitom právě takový piercing patří mezi nejžádanější. Zubaři však před takovou módou varují, uvedla ve svém zpravodajství televize Nova. Podle výzkumu státní univerzity v americkém Ohiu měli lidé s piercingem v ústech během čtyř let zcela zničenou sklovinu.
"Hrozí destrukce jak tvrdé zubní tkáně, tak i závěsného aparátu zubů," řekl Nově odborník z Lékařské fakulty UK v Plzni Jiří Zemen. Trvalý kontakt s kovem zuby povrchově poškozuje, dráždění dásní zase může způsobit zánět a odhalení zubních krčků podobně jako při paradontóze. To zejména při piercingu brady, ale i jazyka.
Je zřejmě, že poškození vinou piercingu hrozí tedy i jazyku, který je citlivým a hodně prokrveným orgánem, kde žijí milióny bakterií. Před časem skončila na jednotce intenzivní péče v Plzni mladá dívka, které otekl jazyk po piercingu natolik, že zaplnil celou ústní dutinu. Dramatický otok komplikoval dýchání.
Mezi lehčí komplikace patří krvácení, ale piercing může způsobit i otravu krve, poruchy mluvení, polykání i zadušení. Může způsobovat i vážné infekce. "Nejhorší variantou může být i smrt, protože infekce se může rozšířit do celého organismu," uvedla dentální hygienistka Petra Krejčířová.
Problémy i spokojenost
Vedle nespokojených uživatelů piercingu, kteří si s módním bodystylingovým prvkem užili své, existuje i řada spokojených. Zeptali jsme se obou táborů.
"Nikdy jsem neměla s piercingem problém, a to už jsem ho opravdu užila na řadě míst. Při aplikaci mi řekli, co se může stát a jak se mám o šperk starat. Dodržela jsem to a neměla komplikace. Dnes už žádný nenosím, pracuji ve firmě, která si takové ozdoby nepřeje, přizpůsobila jsem se," řekla Magazínu pětadvacetiletá Markéta.
Stejně stará Adéla podobně příjemné zkušenosti neměla. "Měla jsem piercing umístěn na genitáliích a způsobilo mi to neuvěřitelnou spoustu problémů. Bylo to nepohodlné, bolestivé a nakonec se to zanítilo. Brečela jsem vzteky a teď jsem ráda, že je pryč. Hledala jsem jiné místo, kam ho dát a nakonec zvolila nos. Teď jsem mnohem spokojenější."
Dávejte si pozor
Zvýšené riziko infekce hrozí u piercingu neustále, protože i když jde o zhojenou ránu, bakteriím umožňuje jednoduchou cestu pod kůži a tím a v případě úst i do krevního řečiště.
Proto se také piercing nedoporučuje lidem se srdečními či jinými chronickými obtížemi. Umístit piercing na jakoukoliv sliznici je velmi riskantní, ať už jde o nos, rty, jazyk či pohlavní orgány.
Pokud se přesto kovového šperku za tisícovku nechcete vzdát, dbejte na přísnou hygienu v oblasti, kam je umístěn. Důležitá je každodenní čištění piercingu i okolí vhodným prostředkem, v ústech například ústní vodou.
A při výběru si dejte pozor na správný salon, pokud svou čistotou připomíná spíš hospodu než ordinaci, pokud vám podrobně nevysvětlí nevýhody piercingu či postup jeho zavádění, vezměte nohy na ramena.

Pád třetí říše

10. února 2008 v 11:27 Knihy a filmy
premiéra ČR: 31.3.2005
žánr: drama, válečný
režie: Oliver Hirschbiegel
hrají: Bruno Ganz, Alexandra Maria Laraová, Corinna Harfouchová, Ulrich Matthes
země původu: Německo, Itálie
stopáž: 150 minut
20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 65. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Borman. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny.
Přestože genrál Weindling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál …
foto Pád třetí říše foto Pád třetí říše foto Pád třetí říše foto Pád třetí říše foto Pád třetí říše foto Pád třetí říšefoto Pád třetí říše foto Pád třetí říše
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

...a bude hůř

10. února 2008 v 11:24 Knihy a filmy
premiéra ČR: 31.5.2007
žánr: drama
režie: Petr Nikolaev
hrají: Radomil Uhlíř, Pavel Zajíček, Vladimír Škultéty, Karel Zima, Otmar Brancuzský
země původu: Česko
stopáž: 84 minut
Tři hlasy nad knihou A bude hůř: Ivan Sviták: Pozoruhodné je právě to, že autoři těchto vulgárností jsou nejen hrdi na svou vlastní stupiditu a jsou pyšni na absenci kultury, ale že povyšují svůj plevel na kulturní hodnotu. Rio Preisner: Manichejský pansexualismus Dětí ráje bych v té souvislosti definoval jako pasivní antipolitičnost (sebe)zotročených mas v konfrontaci s aktivní antipolitičností otrokářské nomenklatury. Egon Bondy: Rio Preisner a snad i jiní nedovedou v Pelcových Dětech ráje asi číst nic jiného než ty partie o šoustání. Věru není v nich jádro tohoto textu. (...) Je to umělecky zvládnutá výpověď o životě nepoměrně těžším, než si kdy dovedli představit všichni Kerouakové, Ginsbergové, Borroughsové a Bukowští.
(oficiální text distributora)

Američtí vědci tvrdí: Sex s roboty? Už za pár let!

10. února 2008 v 11:11 Budoucnost světa

Jak najít partnera snů během chvíle, a když nebude vyhovovat představám nebo začne nudit, tak ho ze dne na den bezbolestně vyměnit za lepšího?

Může být vůbec člověk z masa a kostí zároveň krásný, chápavý, inteligentní, trpělivý, skvělý v posteli a dělat přesně to, co si přejeme a kdy si to přejeme? Musel by být stroj! A podle amerických vědců není tato úvaha žánrem sci-fi , ale blízká budoucnost! Roboti jako partneři lidí jsou k nám blíž, než si myslíme...
Přátelství a citové vztahy vznikající mezi člověkem a robotem byly donedávna jen obsahem filmů žánru sci- fi. Bujná fantazie filmových tvůrců se ale brzy stane realitou.
Alespoň o tom přesvědčuje nejnovější vědecká studie, podle níž v roce 2050 budeme s těmito stroji žít, milovat se, vdávat se a ženit! "Moje prognóza je, že zhruba v roce 2050 bude stát Massachusetts jako první legalizovat sňatky s roboty," řekl vědec David Levy pro americkou stanici Foxnews. Massachusetts prý přijme tuto průkopnickou roli proto, že tento stát je liberálnější než ostatní. Takto průkopnicky již totiž pohlíželi jeho představitelé na sňatky homosexuálů, myslí si.
David Levy zkoumá ve své nové studii vzájemné vztahy lidí a robotů. A samozřejmě že i po stránce sexuální. "Nejprve se zdá být sex s robotem poněkud divný," říká Levy. "Ale jakmile se lidé v lifestylovém časopise dočtou: Měla jsem sex s robotem a bylo to velkolepé! změní se to a lidé budou tento trend následovat," vysvětluje vědec.
A s tímto poněkud kontroverzním názorem není David Levy sám. Henrik Christensen, zakladatel evropské sítě pro výzkum robotiky, řekl již před rokem, že lidé během pěti let budou mít sex s roboty. "Možné je všechno," potvrzuje další specialista na roboty Ronald Arkin.
Vztahy k robotům jsou prý naprosto reálně představitelné. "Jen proto, že to teď ještě není legální, neznamená, že to lidé neudělají." A vědci vidí v milostných vztazích s polidštěnými stroji také společenské výhody: "Možná tím bude zastavena pedofilie nebo jiné abnormální sexuální způsobilosti," přemýšlí David Levy. A také znásilnění nebo prostituce by mohly poklesnout. Můj přítel je robot? "Otázkou není, jestli se to stane," říká Levy, "nýbrž kdy."

Japonští velrybáři vraždí i mláďata

8. února 2008 v 17:01 | Blesk.cz |  Smutné a štastné příběhy zvířat

Na cestě za velrybím steakem nezastaví Japonce nic.

Mezinárodní smlouvy porušují pod rouškou 'vědeckého' výzkumu. Lovci velryb totiž nešetří ani samice s jejich mláďaty...
Fotografie, které nenechají člověka chladným. Zachycují japonské rybáře, kteří se v honbě za úlovkem neštítí lovit ani mláďata. Otřesné snímky, které zveřejnila Austrálie, jež je velkým odpůrcem lovu mořských savců, vyvolaly silné pobouření.
I když samotní Japonci tvrdí, že jde o dvě dospělé samice různé velikosti, na snímcích je jasně vidět, že se jedná o mládě. Navíc se japonská strana brání tvrzením, že lov je prováděn z vědeckých důvodů. Ochránci přírody naopak trvají na tom, že jde o čistě komerční vybíjení chráněného druhu.
V lednu 2008 se dokonce snažili ekologičtí aktivisté zabránit Japoncům v lovu, když je téměř dva týdny na moři pronásledovali. Jejich lodi Esperanza ale došlo palivo, ale i tak se jim podařilo zachránit na stovku mořských kytovců.

Japonští rybáři ulovili velrybí matku i s mládětem

Matku s mládětem vytahují z vody

Anglické křížovky

3. února 2008 v 11:36 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!


Legenda (přelož)

Across
2. levý, vlevo
4. ukázat
6. paměť
10. týden
11. vrch, kopec
12. západ
13. žlutý
15. pivo
16. šálek
17. mrakodrap
19. horší
21. koberec
23. bod
24. dost


Down
1. vidlička
3. plný, vrchovatý
5. okno
7. roh
8. zvednout
9. stěna
10. středa
12. nejhorší
13. rok
14. protější, protilehlý
16. srovnat, porovnat
18. část
19. bílý
20. potrava, jídlo
22. čaj

Sugababes - About you now

3. února 2008 v 11:07 Texty písní
It was so easy that night
Should've been strong
Yeah I lied
Nobody gets me like you

I know everything changes
For the cities and faces
But I know how I feel
About you

Can we bring yesterday
Back around
Cause I know how I feel
About you now
I was dumb I was wrong
I let you down
But I know how I feel
about you now

all that it takes
one more chance
don't let our last kiss
be our last
give me tonight and I'll show you

I know everything changes
I don't care where it takes us
Cause I know how I feel
About you

Can we bring yesterday
Back around
Cause I know how I feel
About you now
I was dumb I was wrong

I let you down
But I know how I feel
about you now

not a day passed me by
not a day passed me by
When I don't think about you
and there's no moving on
cause I know you're the one
and I can't be without you

Can we bring yesterday
Back around
Cause I know how I feel
About you now
I was dumb I was wrong
I let you down
But I know how I feel
about you now

Can we bring yesterday
Back around
Cause I know how I feel
About you now
I was dumb I was wrong
I let you down
But I know how I feel
about you now

But I know how I feel
about you now

But I know how I feel
about you now


Alex Gaudino - Watch out

3. února 2008 v 11:02 Texty písní
expectations and possibilities
don't need no crystalball across the probability
i plan to take you home, do what you do to me
come be my roller-coaster got you where we supposed to be

watch out
i'm digging
why don't give it a try
deep down
can you feel it
you know i've been right
better hold tight
we gone turn it round
and around
and around
and around
and around


expectations of what you giving me
you've got me head to toe, your wet arm hold your arm on me
why don't you satisfy my curiosity,
come be my romeo, you've got me where i wanna be yea

watch out
i'm digging
why don't give it a try
deep down
can you feel it
you know i've been right
better hold tight
we gone turn it round
and around
and around
and around
and around

Nejhůře oblékaná žena

2. února 2008 v 13:00 Móda
Victoria Beckham je prý otřesné strašidlo!

Victoria Beckham je prý otřesné strašidlo!


Pokud si myslíte, že Victoria Beckham patří do špičky v udávání módních trendů, pak jste nejspíše úplně vedle. Britská zpěvačka je prý nejhůře oblékanou celebritou. Jinými slovy, prý je strašidlo. 11. ledna 2008
Takto ostře se do ní obuli za oceánem. Americký módní kritik Mr. Blackwell, vlastním jménem Richard Sylvan Selzer, ji takto parádně natřel. Její vizáž označil jako "vyzáblou mini monstrózní, z čehož jde až strach".
Blackwell je drsný chlapík, který se jen tak s něčím nemaže, už dlouhá léta každoročně publikuje seznam celebrit, které by měly udělat v šatníku pořádný průvan a nejlépe všechny své hadry rovnou spálit. Na holky ze Spice Girls je přitom vysazený už od začátku jejich hvězdné kariéry na světových pódiích.
Victoria Beckham v tom ale není sama, společně s ní v Blackwellové kritice lítají také další zpěvačya Amy Winehouse, Avril Lavigne, Kelly Clarkson, Bondova dívka z Casino Royale Eva Green nebo herečka Lindsay Lohan.

Rovnátka: jde s nimi žít?

2. února 2008 v 12:56 Móda
Rovnátka navrhují zubaři mnoha lidem, ale mnozí odmítají, protože se bojí výsměchu okolí. Opravdu dělají rovnátka z lidí zrůdičky, nebo je to nový módní hit?


Barevná ozdoba zubů
Gumičky si můžete vybírat z vcelku široké barevné škály. Od nenápadných průhledných, přes žluté, modré, zelené, růžové a nebo třeba fialové.

Dokonce si můžete nechat na každý jednotlivý zámeček dát jinou barvu gumičky.

Jistě znáte tu reklamu na rádio, které hlásí, že úsměv sluší každému. Na některých jejich billboardech je holčina, která má podle mé doktorky na zubech takzvanou trikolóru, což znamená, že se jí v puse pravidelně střídají tři barvy. To jsou věci, co?

Odměna až za dlouho
V Snowborďácích dostala rovnátka i Ester Geis Se svými rovnátky jsem se sžila celkem dobře, ale kamarádi na život a na smrt tedy rozhodně nejsme.

První dny jsem neustále hledala nejbližší odpadkové koše, abych do nich mohla vyplivnout to, co mám v puse a až v poslední chvíli mi vždycky došlo, že to nejspíše nepůjde, jelikož to, co mi v ústech tak vehementně a usilovně překáželo, byla moje rovnátka.

Hrozně moc se těším na den, až mi je sundají. Nemůžu se dočkat, až se na sebe poprvé usměju do zrcátka bez rovnátek a s rovnými zuby.

To je prý pak ohromná satisfakce za měsíce a roky nošení občas dosti nepohodlného předmětu v puse.

Je to móda
Nosit takzvaná pevná rovnátka není ostuda, ale pomalu se to i u nás stává módou, což je jedině dobře. Podle mě není ostuda, když chce člověk zapracovat na svém úsměvu s pomocí rovnátek.

Ale naopak je trapné, když se stydí pořádně usmát, aby někdo náhodou nezahlédl jeho nehezky křivé zuby, se kterými nic nedělá, ať už z lenosti a nebo třeba proto, že má předsudky. Na peníze se nemá smysl vymlouvat, nejde zase až o tak nedostupnou záležitost. Celková cena, která se pohybuje v tisících, je totiž rozložená do celé léčby.

Snímatelná jsou out
Rovnátka z vás neudlají zrůdičku Dříve lékaři preferovali spíše snímatelná rovnátka. Určitě se najde někdo z vás, kdo si pamatuje, že si musel na noc dávat do pusy aparát z umělé hmoty.

Fixní rovnátka jsou ale mnohem účinnější a tak je dnes ortodontisté preferují. Ale i léčba s nimi je zdlouhavá. Nebudu vám nic nalhávat, ale dva roky není nic ojedinělého a i po sejmutí pevných rovnátek musíte několik let na noc nosit snímatelná, která přes noc fixují zuby. Ty totiž mají tendenci se vracet na původní místo.

Věk pro začátek léčby křivých zubů není podle odborníků rozhodující, ale samozřejmě i tady platí pravidlo - čím dříve, tím lépe.

Boratovy plavky zakázány

2. února 2008 v 12:51 Móda
Originální pánské plavky, které proslavila světoznámá filmová postava Borat, byly zakázány novozélandskou policií. Fanoušci ragby totiž v takovém oděvu chtěli dorazit na turnaj sedmi zemí do Wellingtonu.
"Je to rodinná událost a na místě bude spousta dětí," osvětlil policejní rozhodnutí jeden z důstojníků a vyzval fanoušky, aby se před těmi nevinnými dětmi "chovali důstojně" a nepohoršovali.
Ragbyové zápasy tradičně do Wellingtonu přilákají tisíce fanoušků, kteří vedle povzbuzování neoficiálně soutěží i o nejoriginálnější oděvy a nezřídka přicházejí do ochozů ve velmi zajímavých kreacích. A Boratovy plavky, tzv. mankini (mužské bikini), měly být jedním z vrcholů.
Loni se fanoušci právě v zářivě zelených plavkách v hledišti ukázali a ne v malých počtech. Desítky mužů se oblékly jako Sacha Baron Cohen ve svém filmovém trháku, jenže policie neprojevila zrovna oslňující smysl pro humor.
Příští rok nic takového v ochozech nebude, slíbila. A nyní hodlá svůj slib naplnit…

Speciální boty pro vegany

2. února 2008 v 12:49 Móda
Striktní veganka, herečka Natalie Portmanová si nemůže stěžovat na nedostatek módního oblečení, které není vyrobeno z kůže, kožešiny nebo peří.
Takřka neřešitelný problém je však pro hollywoodskou hvězdu jejího stylu sehnat opravdu módní a vkusné obutí, které by nebylo ušito z kůže zvířat.

Natalie se proto rozhodla, ve spolupráci s výrobcem bot, firmou Te Casan, navrhnout vlastní řadu módních bot vyrobených z umělých materiálů. "Jako veganka odmítám nosit cokoliv, co se týká mrtvých zvířat," prohlásila herečka. "Na trhu s obuví stále kralují celokožené boty. Kolekcí bot z umělých materiálů je velice poskrovnu a zákazník nemá z čeho vybírat.

Proto jsme se s firmou Te Casan dohodli na uvedení mé vlastní značky obuvi The Natalie Portman Collection, která by měla veganské zákazníky plně uspokojit," uvedla s tím, že limitovaná edice dvaceti druhů párů bot bude na trhu od 1. února. Speciální boty pro vegany?!
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nelepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Jak se dá kouzlit s pásky?

2. února 2008 v 12:47 Móda
Pásek je víceúčelový módní prvek. Základním úkolem pásku je bez dlouhého přemýšlení přidržení kalhot, šortek a někdy také sukní na svém místě. Ale při troše fantazie se dá i s tímto praktickým kouskem šatníků čarovat.
Můžeme začít třeba tím, že opasek neprotáhneme poutky, ale necháme volně sepnutý přes boky. Toto uděláme samozřejmě jen v případě, kdy nám kalhoty atd. sedí i bez přidržení…

Pásků se nebojme použít naráz klidně i více, ale vždy by spolu měly aspoň trošku korespondovat, a to třeba barvou, materiálem, šířkou, přece jen nechceme vypadat jak od kolotočů.

Hrát si také můžeme se způsobem zapnutí, respektive s tím, kde umístíme sponu. Místo klasického místa uprostřed ji zkuste posunout na stranu a uvidíte, že i tato malá změna udělá divy.

Umístění opasku také hraje svou roli. Jinak vypadá utáhlý v pase, jinak ležérně obepínající boky.

Udělejte si nový model
Pomocí pásku se dají vytvářet nové modely. Například, když jimi přepásáme oblíbené šaty. To je v současnosti žhavým trendem.

Světové celebrity se můžou přetrhnout, aby se předvedly ve stále nových variacích na tohle téma.

Nejžhavější kombinací jsou zrovna rudé šaty zdobené širokým černým lesklým páskem. Outfit vytvářející pomyslné písmeno X je stále oblíbenějším - sluší totiž téměř každé postavě.

Páskem také můžeme přepásat svetřík, který tak jakoby nařasíme. Nebo naopak necháme široký pásek volně viset na bocích a okořeníme tak delší svetr či top.

Z trička model
Opaskem ozvláštníme například i jednoduché tričko. Velice žensky vypadá kombinace prachobyčejného bavlněného trika, které pevně obepíná naše tělo, to přepásáme v pase úzkým páskem a vše doplníme sukní, nejlépe úzkou v délce ke kolenům a máme na světě super model a la padesátá léta.

Tenoučký páseček nám může posloužit i jako náhrada za náramek. Jednoduše jím obmotáme zápěstí a nový módní prvek je na světě.

Zkrátka, možností je celá řada. Jako s každým doplňkem, i s páskem si můžete do sytosti vyhrát...