Zrzaví lidé do 100 let vymřou

24. prosince 2007 v 14:26 |  Rekordy a kuriozity
Boris Becker, Nicole Kidman - hrdí slavní nositelé měděných vlasů - budou možná v příštích sto letech jen vzácnou vzpomínkou.
Gen rudých vlasů a světlejší pleť měli sice už před desítkami tisíc let někteří neandrtálci, nyní je prý na ústupu.
Pravděpodobnost, že se budou rodit zrzavé děti, podle vědců stále klesá. Až dosud věda vycházela z toho, že náš svět se se staletími bude stávat stále fádnějším - a rudý tón barvy vlasů časem zmizí. Někteří z odborníků dokonce zastávají názor, že zrzaví lidé vymřou už v příštích sto letech.
Podle odborníků k tomu, aby se s největší pravděpodobností narodilo zrzavé dítě, je potřeba také obou rudovlasých rodičů. Na světě přitom žijí pouze dvě procenta zrzků celé populace a vzhledem k čím dál větší globální migraci obyvatelstva je šance, že se potkají, zamilují se do sebe a zplodí potomka, stále nižší.
Nedávno světoví vědci objevili, že zrzavé vlasy už měli i někteří neandrtálci. V jejich populaci zrzaví lidé zastávali zhruba jedno procento.
Co je vůbec za vznikem zrzavé barvy? Zrzavé vlasy jsou produktem biochemického 'vykolejení' přírody, jinými slovy mutací genu s názvem MCR1. O tomto objevu nedávno napsal časopis Science. Gen MCR1 mohl být starý asi sto tisíc let.
MCR1 zachovával svým nositelům v Africe tmavou pleť a vlasy, aby je ochránil před ostrým sluncem. "Gen je v každém případě starší padesáti tisíc let," řekla Rosalind Harding, ředitelka vědeckého týmu z Institutu molekulární medicíny v anglickém Oxfordu.
Že je zrzavost starší než lidstvo, ukazují také studie na ostatcích mamutů, kteří žili na Sibiři před 43 tisíci lety. Když se před zhruba 40 tisíci lety přesunuli homo sapiens do Evropy, gen slábl.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kozí nožička kozí nožička | 19. května 2008 v 18:44 | Reagovat

to néééééééééééééééééé já mám zrzavííííííííííííííííííííí vvvvvllllllaaaaasssssssssskkkkkkkkkkkkkýýýýýýýýý

2 kozí nožička kozí nožička | 19. května 2008 v 18:44 | Reagovat

3

3 danylka danylka | Web | 14. října 2008 v 15:35 | Reagovat

NO, JÁ MÁM TÉŽ ZRZAVÍ VLASY, TAK JAKO...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama