Na čem jezdí ´ježíšci´

24. prosince 2007 v 14:26 |  Vánoce

Ježíšek, Santa Claus, Děda Mráz, čarodějnice Befana, Tři Králové i vánoční kozel.

Tajemné postavičky, které lidstvo o Vánocích zásobují dárky a pro tento účel si svět rozdělily na jakési 'sféry vlivu'. Aby splnily své poslání, využívají tyto bytosti rozličné dopravní prostředky. dopravní prostředky.
Kdo z nich má k dispozici více 'koní'?
USA: Santa Claus - Saně tažené soby
Přivandrovalec, který v Česku konkuruje Ježíškovi, má velmi výkonnou pohonnou jednotku - saně tažené létajícími soby. Podle původní tradice jich sice bylo devět, ale v poslední době se často zobrazuje jen jeden, proslulý sob Rudolf.
Bez sobů by byl Santa Claus ztracený, vždyť v noci z 24. na 25. prosince musí objet velkou část anglicky mluvícího světa.
Americký Santa Claus:
*Max. rychlost: 100 km/hod.
*Spotřeba: 3 kupy sena
*Zavazadlový prostor: 750 l
Španělsko: Tři Králové - Velbloudi
Vzhledem k tomu, jaký dopravní prostředek mají Tři Králové k dispozici, je s podivem, že během vánočních svátků dokáží obdarovat nejen děti ze Španělska, ale i z několika středoamerických států. Mudrci jsou totiž odkázáni na velbloudy.
Zvířata, která sice dokáží vyvinout rychlost až 30 km/h, toto tempo udrží, ale jen pár desítek minut. Jejich normální 'cestovní rychlost' je sotva 4 km/h.
Španělští Tři Králové:
*Max. rychlost: 4 km/hod.
*Spotřeba: 6 kup sena
*Zavazadlový prostor: 120 l
Itálie: Befana - Koště
Čarodějnice Befana, jejímž 'rajonem' je Itálie, to s dopravním prostředkem moc nevyhrála - tradice jí přidělila koště. Možná i proto Befana naděluje až jako jedna z posledních.
Rozcuchaná čarodějnice, která má dárečky schované v krosně na zádech, obdarovává italské děti až v noci z 5. na 6. ledna.
Italská Befana:
*Max. rychlost: 40 km/hod.
*Spotřeba: 2 násady za rok
*Zavazadlový prostor: 20 l
Švédsko: vánoční kozel - Pěšky
Ve většině švédských domácností dnes sice naděluje vánoční skřítek Jultomte, ale někde se pořád ještě drží stará tradice, podle níž nosí dárky vánoční kozel. A tomu nezbývá, než se po Švédsku handrkovat po vlastních nožkách. Ještě že jeho proslulost nepřekročila hranice této severské země.
Švédský vánoční kozel:
*Max. rychlost: 10 km/hod.
*Spotřeba: 1 kupa sena
*Zavazadlový prostor: 40 l
Rusko: Děda Mráz - Saně tažené koňmi
Ruský Děda Mráz má sídlo na Čukotce, odkud vyráží na saních tažených koňským tříspřežím. Oproti Santa Clausovi má jeho povoz méně 'koní', ale na druhou stranu díky tomu, že si Santa přivlastnil nemalou část jeho někdejšího teritoria, nemusí Děda Mráz spěchat. A v saních mu dělá společnost půvabná Sněhurka.
Ruský Děda Mráz:
*Max. rychlost: 80 km/hod.
*Spotřeba: 4 kupy sena
*Zavazadlový prostor: 780 l
Vítěz: Ježíšek
Způsob jeho dopravy patří k nejlépe střeženým tajemstvím světa. Ať už ale Ježíšek 'jezdí' na cokoli, vždy je všude včas a své povinnosti plní k naprosté spokojenosti českých dětí.
Ježíšek:
*Max. rychlost: neuvěřitelná
*Spotřeba: žádná
*Zavazadlový prostor: neomezený
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama