Prosinec 2007


Santa Clausové - šablony, omalovánky

24. prosince 2007 v 14:42 Šablony pro barvy na sklo
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!
Santa Claus 402
Santa Claus coloring page
coloring Young Santa Claus page
Print me off, colour me and then leave me out for Santa Claus Christmas Eve!!
templates
templates
templates
templates
templates
templates
templates
templates
Santa Klaus
example
example
example
example

Zrzaví lidé do 100 let vymřou

24. prosince 2007 v 14:26 Rekordy a kuriozity
Boris Becker, Nicole Kidman - hrdí slavní nositelé měděných vlasů - budou možná v příštích sto letech jen vzácnou vzpomínkou.
Gen rudých vlasů a světlejší pleť měli sice už před desítkami tisíc let někteří neandrtálci, nyní je prý na ústupu.
Pravděpodobnost, že se budou rodit zrzavé děti, podle vědců stále klesá. Až dosud věda vycházela z toho, že náš svět se se staletími bude stávat stále fádnějším - a rudý tón barvy vlasů časem zmizí. Někteří z odborníků dokonce zastávají názor, že zrzaví lidé vymřou už v příštích sto letech.
Podle odborníků k tomu, aby se s největší pravděpodobností narodilo zrzavé dítě, je potřeba také obou rudovlasých rodičů. Na světě přitom žijí pouze dvě procenta zrzků celé populace a vzhledem k čím dál větší globální migraci obyvatelstva je šance, že se potkají, zamilují se do sebe a zplodí potomka, stále nižší.
Nedávno světoví vědci objevili, že zrzavé vlasy už měli i někteří neandrtálci. V jejich populaci zrzaví lidé zastávali zhruba jedno procento.
Co je vůbec za vznikem zrzavé barvy? Zrzavé vlasy jsou produktem biochemického 'vykolejení' přírody, jinými slovy mutací genu s názvem MCR1. O tomto objevu nedávno napsal časopis Science. Gen MCR1 mohl být starý asi sto tisíc let.
MCR1 zachovával svým nositelům v Africe tmavou pleť a vlasy, aby je ochránil před ostrým sluncem. "Gen je v každém případě starší padesáti tisíc let," řekla Rosalind Harding, ředitelka vědeckého týmu z Institutu molekulární medicíny v anglickém Oxfordu.
Že je zrzavost starší než lidstvo, ukazují také studie na ostatcích mamutů, kteří žili na Sibiři před 43 tisíci lety. Když se před zhruba 40 tisíci lety přesunuli homo sapiens do Evropy, gen slábl.

Na čem jezdí ´ježíšci´

24. prosince 2007 v 14:26 Vánoce

Ježíšek, Santa Claus, Děda Mráz, čarodějnice Befana, Tři Králové i vánoční kozel.

Tajemné postavičky, které lidstvo o Vánocích zásobují dárky a pro tento účel si svět rozdělily na jakési 'sféry vlivu'. Aby splnily své poslání, využívají tyto bytosti rozličné dopravní prostředky. dopravní prostředky.
Kdo z nich má k dispozici více 'koní'?
USA: Santa Claus - Saně tažené soby
Přivandrovalec, který v Česku konkuruje Ježíškovi, má velmi výkonnou pohonnou jednotku - saně tažené létajícími soby. Podle původní tradice jich sice bylo devět, ale v poslední době se často zobrazuje jen jeden, proslulý sob Rudolf.
Bez sobů by byl Santa Claus ztracený, vždyť v noci z 24. na 25. prosince musí objet velkou část anglicky mluvícího světa.
Americký Santa Claus:
*Max. rychlost: 100 km/hod.
*Spotřeba: 3 kupy sena
*Zavazadlový prostor: 750 l
Španělsko: Tři Králové - Velbloudi
Vzhledem k tomu, jaký dopravní prostředek mají Tři Králové k dispozici, je s podivem, že během vánočních svátků dokáží obdarovat nejen děti ze Španělska, ale i z několika středoamerických států. Mudrci jsou totiž odkázáni na velbloudy.
Zvířata, která sice dokáží vyvinout rychlost až 30 km/h, toto tempo udrží, ale jen pár desítek minut. Jejich normální 'cestovní rychlost' je sotva 4 km/h.
Španělští Tři Králové:
*Max. rychlost: 4 km/hod.
*Spotřeba: 6 kup sena
*Zavazadlový prostor: 120 l
Itálie: Befana - Koště
Čarodějnice Befana, jejímž 'rajonem' je Itálie, to s dopravním prostředkem moc nevyhrála - tradice jí přidělila koště. Možná i proto Befana naděluje až jako jedna z posledních.
Rozcuchaná čarodějnice, která má dárečky schované v krosně na zádech, obdarovává italské děti až v noci z 5. na 6. ledna.
Italská Befana:
*Max. rychlost: 40 km/hod.
*Spotřeba: 2 násady za rok
*Zavazadlový prostor: 20 l
Švédsko: vánoční kozel - Pěšky
Ve většině švédských domácností dnes sice naděluje vánoční skřítek Jultomte, ale někde se pořád ještě drží stará tradice, podle níž nosí dárky vánoční kozel. A tomu nezbývá, než se po Švédsku handrkovat po vlastních nožkách. Ještě že jeho proslulost nepřekročila hranice této severské země.
Švédský vánoční kozel:
*Max. rychlost: 10 km/hod.
*Spotřeba: 1 kupa sena
*Zavazadlový prostor: 40 l
Rusko: Děda Mráz - Saně tažené koňmi
Ruský Děda Mráz má sídlo na Čukotce, odkud vyráží na saních tažených koňským tříspřežím. Oproti Santa Clausovi má jeho povoz méně 'koní', ale na druhou stranu díky tomu, že si Santa přivlastnil nemalou část jeho někdejšího teritoria, nemusí Děda Mráz spěchat. A v saních mu dělá společnost půvabná Sněhurka.
Ruský Děda Mráz:
*Max. rychlost: 80 km/hod.
*Spotřeba: 4 kupy sena
*Zavazadlový prostor: 780 l
Vítěz: Ježíšek
Způsob jeho dopravy patří k nejlépe střeženým tajemstvím světa. Ať už ale Ježíšek 'jezdí' na cokoli, vždy je všude včas a své povinnosti plní k naprosté spokojenosti českých dětí.
Ježíšek:
*Max. rychlost: neuvěřitelná
*Spotřeba: žádná
*Zavazadlový prostor: neomezený

Do Marsu narazí asteroid

24. prosince 2007 v 14:25 Rekordy a kuriozity

Krutý začátek nového roku čeká planetu Mars.

Narazí do ní koncem ledna velký asteroid, který vytvoří obří kráter.
Původně vědci předpokládali, že rudou planetu mine. "Ten asteroid prolétá ve velké blízkosti okolo Marsu a existuje vysoká pravděpodobnost, že do planety narazí," uvedl astronom Steve Chesley z americké NASA.
Asteroid s označením 2007 WD5 objevili astronomové na konci listopadu. Původně byla srážka s Marsem takřka vyloučena, ale nové výpočty jsou mnohem hrozivější.
Asteroid letí rychlostí 12,8 km/vteřinu a při srážce s planetou, kam by měl dopadnout v oblasti rovníku, by vytvořil kráter široký 1,2 km a hluboký 170 metrů. Podobné velikosti dosahuje známý meteoritický kráter v americké Arizoně.
Výbuch asteroidu by byl srovnatelný se slavným tunguzským meteoritem, který explodoval v roce 1908 nad Sibiří. Jeho exploze zničila na 2000 km čtverečních lesa.

Jako Taťka Šmoula

23. prosince 2007 v 14:15 Rekordy a kuriozity

Když lidé potkávají Paula Karasona (57) z amerického města Madera, říkají si, že je na takové vtipy už příliš starý.

Má totiž modře zbarvený obličej, jako kdyby právě účinkoval v nějakém cirkuse. Vinu však nese voda se stříbrem, kterou si chtěl čistit pleť.
Paul trpěl od dětství problémy s pletí. Aby měl póry na kůži čisté a bez vyrážek, pil tzv. "stříbrnou vodu", tekutinu, která byla dříve používána na potlačení infekcí a dnes je v nepatrných dávkách v homeopatických lécích.
Obsahuje koloidní stříbro, které se postupně ukládalo právě v pokožce obličeje, jež stále více modrala. Zatímco zbytek těla má Paul nedotčený, už čtrnáct let vypadá jeho obličej tak, že by mohl udělat radost Paris Hilton (26), která se nedávno nechala slyšet, že věří v existenci Šmoulů.
Paul odmítá lékařům věřit a je přesvědčen, že jeho pití stříbrné vody za nic nemůže, ale na vině jsou naopak krémy na obličej. Tvář mu modrala tak pomalu, že si sám neuvědomoval změnu barvy, až když ho upozornil kamarád, s nímž se dlouho neviděl. To už bylo však pozdě.
Jeho přítelkyně Jackie Northup říká, že už si na svého "Taťku Šmoulu" zvykla. "Dnes si tu barvu uvědomím jen v okamžiku, kdy si všimnu, jak na něj lidé užasle zírají," směje se.

Mp3 - různé

8. prosince 2007 v 11:28 Mp3

Mír s tuleni – Válka s mloky

2. prosince 2007 v 11:01 Knihy a filmy
premiéra ČR: 1.11.2007
žánr: dokumentární
režie: Miloslav Novák
hrají:
země původu: Česko, Itálie
stopáž: 100 minut
foto Mír s tuleni – Válka s mloky
Celovečerní dokumentární film MÍR S TULENI pojednává tom, čím byla a jak se proměnila LIDSKÁ PŘIROZENOST. Snaha moderního člověka přizpůsobit si přírodu, aniž by jí přitom musel porozumět, se stala duchem moderního turismu. Ztráta zážitku iniciace, který byl považován v primitivní společnosti za důkaz dospělosti, sebou nese jeho touhu po dobývání neznámých krajin a dobrodružství. Přírodní rezervace ve městě, akvaparky místo moří, lov tuleně s cestovní kanceláří na objednávku. Tuleň středomořský byl za dob Homérových nejrozšířenějším obyvatelem největšího biotopu Evropy - Stredomoří. Dnes ho na jeho místě vystřídal tvor jménem Člověk, a tak se stal tuleň jedním z nejohroženějších savců Evropy. Filmová bajka složená z osudů zvířat, které ovlivnili životy nás lidí a naopak, vychází ze dvou příběhů.
Filmová esej o tom, "kdy člověk přestává být Člověkem…a stává se tuleněm" se stane vůbec prvním středoevropským celovečerním dokumentárním filmem s přírodopisně-sociologickou tématikou, který bude uveden na jaře roku 2007 do distribuce současně v českých a italských kinech.
foto Mír s tuleni – Válka s mloky
foto Mír s tuleni – Válka s mloky
foto Mír s tuleni – Válka s mloky

Chuť lásky

2. prosince 2007 v 10:58 Knihy a filmy
premiéra ČR: 25.10.2007
žánr: romantický, drama
režie: Robert Benton
hrají: Selma Blair, Billy Burke, Morgan Freeman, Greg Kinnear, Radha Mitchell, Alexa Davalos, Fred Ward
země původu: USA
stopáž: 102 minut
foto Chuť lásky
Hořkosladká komedie o průzkumu lásky všech variacích, věku a stádií... Jedné noci probudí muže noční můra a on se rozhodne trošku projít. Na hřišti zahlédne dva milence a v tu chvíli narazí na Bradleyho Smitha... Ten mu začne vyprávět zvláštní příběhy o lásce a jejích spletitostech. Setkáváme se s Kathryn, Bradleyho první ženou, která ho opustí kvůli jiné ženě. A Dianou, Bradleyho druhou ženou, která se hodí spíš na milenku než manželku. Seznámíme se s Chloé a Oscarem, kteří sní o společném životě daleko od své dřívější bolesti. Potkáváme Esther a Harryho, jejichž láska ke ztracenému synovi přetrvává přestože on jimi opovrhuje. A následujeme Bradleyho na cestě za manželským štěstím.
(oficiální text distributora)
foto Chuť lásky
foto Chuť lásky

Sněhový dort

2. prosince 2007 v 10:56 Knihy a filmy
premiéra ČR: 11.10.2007
žánr: drama
režie: Marc Evans
hrají: Alan Rickman, Sigourney Weaver, Carrie-Anne Moss, David Fox, Jayne Eastwood, Emily Hampshire, Callum Keith Rennie
země původu: Velká Británie, Kanada
stopáž: 112 minut
foto Sněhový dort
Snowcake je příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže unikajícím své minulosti, autistické matky, která se musí vyrovnat se ztrátou své dcery, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Když Alex zastaví mladé stopařce Vivienne, nemá ani tušení, že jeho život se v mžiku otočí vzhůru nohama. Havarují a Vivienne na místě zemře. Díky pocitu viny se rozhodne navštívit Vivienninu matku. Netuší však, že Linda je autistka, která sice chápe, co se stalo, ale není schopná projevit jakékoliv emoce. Alex se rozhodne u Lindy zůstat a postarat se o pohřeb. Netrvá však dlouho než si začne románek se sousedkou LIndy Maggie, což se vůbec nelíbí jednomu místnímu policistovi. Ten přijde na to, že Alex byl odsouzen za zabití člověka a nedávno opustil vězení. S blížícím se Vivienniným pohřbem se začíná na povrch dostávat Alexova temná minulost...
(oficiální text distributora)
foto Sněhový dort

Divoké vlny

2. prosince 2007 v 10:54 Knihy a filmy
premiéra ČR: 9.8.2007
žánr: animovaný, akční, komedie, rodinný
režie: Chris Buck, Ash Brannon
hrají: Shia LaBeouf, Jeff Bridges, Zooey Deschanel, Jon Heder, James Woods, Diedrich Bader, Ash Brannon, Chris Buck, Bob Bergen, Courtnee Draper
země původu: USA
stopáž: 85 minut
foto Divoké vlny
Film Divoké vlny je animovanou akční komedií, která nahlíží do zákulisí vzrušujícího světa závodního surfování. Hrdinou filmu je mladý tučňák skalní Cody Maverick, začínající surfař, který se chystá na účast ve svém prvním profesionálním závodu. Cody, následován filmovým štábem, který má dokumentovat jeho zážitky, opouští rodinu a rodný Mražákov v Antarktidě, aby se na ostrově Pin-Guí zúčastnil surfařského memoriálu Big Z. Cestou se setkává se surfařem Kuřetem Joem, známým propagátorem surfování Reggiem Belafontem, hledačem surfařských talentů Mikem Abromowitzem a nadšenou plavčicí Lani, kteří si všichni všimnou Codyho zápalu pro surfování, i když ho Cody občas využívá trochu podivně. Cody je přesvědčen, že vítězstvím získá vytoužený obdiv a úctu, ale když se náhodou setká se starým, vyřízeným surfařem, začne chápat, co je skutečně důležité a že opravdovým vítězem není vždycky jen ten, kdo dorazí k cíli jako první.
(oficiální text distributora)
foto Divoké vlny
foto Divoké vlny

Gympl

2. prosince 2007 v 10:52 Knihy a filmy
premiéra ČR: 27.9.2007
žánr: drama
režie: Tomáš Vorel
hrají: Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Martin Zbrožek, Tomáš Vorel, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák
země původu: Česko
stopáž: 105 minut
foto Gympl
Pedantický fyzikář (Milan Šteindler), strnulý češtinář (Jiří Schmitzer), jalový tělocvikář (Martin Zbrožek), ekologický učitel výtvarky (Tomáš Matonoha), mondénní ředitelka školy (Eva Holubová) a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá. Petr (Tomáš Vorel jr.) a Michal (Jiří Mádl) do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích stříkají graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín… Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. A tak není divu, že se jejich bezradní rodiče (Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková) věčně stresují a občas se v zájmu dostudování svých nezvedených potomků spojí s profesory.
(oficiální text distributora)
foto Gympl foto Gympl

Zhrobudohrobu

2. prosince 2007 v 10:50 Knihy a filmy
žánr: komedie, drama
režie: Jan Cvitkovič
hrají: Natasa Matjasec, Primoz Petkovsek, Nataša Burger
země původu: Chorvatsko, Slovinsko
stopáž: 103 minut
foto Zhrobudohrobu
Třicátník Pero je profesionálním řečníkem na pohřbech v malém slovinském městě. Využívá svůj unikátní talent na vytváření fiktivních projevů, které však nejsou obyčejnými chvalozpěvy pro pozůstalé. Ať už s úmyslně nebo ne, vytváří si Pero vlastní vnímání i filozofii událostí. Žije v rodinném domě s otcem, sestramu Vilmou a Idou a synovcem Džonym. Je tu i soused Suki, Džonyh otec Dzeger a Perova velká láska Renata, jejichž osudy se navzájem prolínají.
Ve zdánlivě nevinné situaci se hromadí temná síla a za každým okamžikem štěstí je temná propast. Autor se pohrává s tématy nebe a země, života a smrti. Jeho postavy žijí na pomezí dvou světů a nekončí vždy na straně, na které by mohli být dokonalí. Na MFF v San Sebastianu 2005 získal režisér cenu Best New Director.
(oficiální text distributora)
foto Zhrobudohrobu

Arthur a Minimojové

2. prosince 2007 v 10:46 Knihy a filmy
Animovaný / Rodinný / Fantasy
Francie / USA, 2006, 102 min

Režie:
Luc Besson
Hrají: Freddie Highmore, Madonna, Mia Farrow, David Bowie, Snoop Dogg, Robert De Niro, Jimmy Fallon, Harvey Keitel, Chazz Palminteri, Emilio Estevez, Anthony Anderson, Nathan Corddry
Desetiletý Arthur žije s babičkou v malém domku na venkově. Stejně jako všechny děti, je i on fascinován pohádkami, které mu babička vypráví. Zdá se mu o afrických kmenech a neuvěřitelných příbězích, které jsou popsány a namalovány v čarovné knize jeho dědečka, který před několika lety záhadně zmizel. Idylické časy skončí v okamžiku, kdy jim hrozí zabavení domku. Situace vypadá beznadějně. Jedinou šancí je dědečkův poklad, který je údajně ukryt kdesi na zahradě, v Říši Minimojů, roztomilých malých skřítků, o kterých Arthurovi dědeček vyprávěl. Malý Arthur se rozhodne odvrátit hrozící nebezpečí a vydá se hledat pomoc právě do Říše Mimimojů... Arthurova cesta je důkazem, že někdy i ti nejmenší mohou dokázat velké věci.

Ve filmu najdeme jak hrané, tak animované sekvence. Hlavního hrdinu Arthura ztvárnil Freddie Highmore, kterého znáte z filmu Karlík a továrna na čokoládu a těšit se můžeme i na Miu Farrow v roli jeho babičky.

Ratatouille

2. prosince 2007 v 10:41 Knihy a filmy
Animovaný/komedie/rodinný, USA, 2007, 110 min.
Kinopremiéra v ČR 13.9.2007 v SK 30.8.2007 s titulky nyní 4. nejnavštěvovanější

Motto: Komedie pro skutečné fajnšmekry.
Režie: Brad Bird
Herci: Patton Oswalt, Brad Garrett, Peter O'Toole, Janeane Garofalová, Ian Holm,

Remy měl celý život dokonalý čich a na krysu také velice neobvyklý sen: vařit v luxusní restauraci. Nenechá se zviklat očividnými potížemi, se kterými se krysa, toužící po kariéře v oboru, který hlodavce přímo nenávidí, nevyhnutelně setká, nemluvě o výtkách ostatních členů rodiny, kteří se mu snaží domluvit, aby se spokojil s tradičním životem na skládce, a své touhy uspokojuje skromným flambováním a smažením. Ale když ho okolnosti doslova vrhnou do restaurace, kterou proslavil jeho kuchařský vzor Auguste Gusteau (jehož heslo "vařit může každý" Remyho po celý život inspirovalo), brzy zjistí, že pokud jste krysa a někdo vás uvidí, může vám v kuchyni jít doslova o život. Když už se zdá, že je se splněním Remyho snů konec, potká toho, koho potkat potřebuje, přítele, který mu věří: stydlivého a podřadného vynašeče odpadků, kterého z restaurace čeká vyhazov. Teď, kdy už oba nemají co ztratit, se z Remyho a Linguiniho stanou bizarní společníci, kteří, hnáni Linguiniho nešikovností a Remyho neobvyklými nápady, převrátí Paříž vzhůru nohama na neuvěřitelné cestě plné humorných zápletek, působivých zážitků a těch nejnepravděpodobnějších triumfů, o kterých by jeden bez druhého ani nesnili.
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Persepolis

2. prosince 2007 v 10:37 Knihy a filmy
Režie:Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Hrají:Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Gena Rowlands, Chiara Mastroianni, Sean Penn, Iggy Pop
Scénář:Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Hudba:Olivier Bernet
Distribuce:Artcam, 90 min., od 12 let
Na začátku byl úspěšný komiks, který vyšel také u nás. V tomhle příběhu byste ale superschopnostmi obdařeného hrdinu hledali marně. Marjane Satrapi, autorka historicky prvního íránského komiksu a nyní i spolurežisérka jeho filmové verze, nevypráví akční fantasy příběh, dokonce ani neilustruje starověké mýty své perské vlasti. Kdepak, Satrapi pomocí černobílých obrázků popisuje vlastní dětství, své dospívání v Evropě a změny, kterými Írán prošel za posledních čtyřicet let.
V době islámské revoluce, která vcelku pokrokovou prozápadní monarchii změnila v silně konzervativní muslimský stát, bylo malé Marjane deset let. Pohledem svéhlavé dívky, která se mění v samorostlou mladou ženu, sledujeme, jak přátelé její rodiny mizí ve vězení, jak se náboženské restrikce zpřísňují a později s ní prožijeme i válku s Irákem. O tak závažných tématech ale dokáže hovořit s neuvěřitelnou lehkostí a inteligentním humorem. Persepolis totiž není jen o politice, je především o dospívání. Teenagerka Marjane se při hovorech o klucích chichotá stejně jako české puberťačky, pod burkou skrývá tenisky (za které ji také napadne fundamentalistická ženská hlídka) a jejím hudebním vzorem jsou Iron Maiden.
Marjane Satrapi vzpomíná na rodinu, milostné trable i na dobu, kdy studovala v Evropě a málem skončila jako bezdomovec na vídeňské ulici - nikdy však nesklouzne k patosu ani k sebelítosti. Je ironická, zábavná i dojemná. Její jednoduchá stylizovaná kresba na plátně výborně funguje, a to i v době, kdy se zdá, že dvourozměrným animákům už pomalu zvoní umíráček. 'Placatí' hrdinové Persepolis jsou sympatičtější a lidštější než mnozí jejich trojrozměrní kolegové.