Netradičně tradiční stromeček

24. listopadu 2007 v 19:20 |  Vánoce

Symbol Vánoc, kolem kterého se soustředí celé sváteční období.

Každá rodina si vánoční stromeček pečlivě vybírá, hledá pro něj v bytě nejlepší místo, celé hodiny ho zdobí a večer pod ním rozbaluje to nejkrásnější - dárky.
Něco z historie
Vánoční stromek u nás nemá příliš dlouhou tradici. Poprvé se rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha v roce 1812. Častěji objevovat se začal až ve 40. letech 19. století, a sice v bohatých pražských měšťanských rodinách, kde si lidé zdobili živé stromečky (hlavně smrčky nebo jedličky) sladkým pečivem, perníkem a ovocem (jablky, hruškami, rozinkami a mandlemi).
Svíčky (nejprve lojové) se na stromečku poprvé rozsvítily v roce 1860. Na venkově se ozdobené stromečky začaly objevovat mnohem později. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Ovšem dnes už ozdobený stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří a pokud chcete držet krok s módními trendy a nemáte čas shánět stromeček čerstvě uříznutý, pořiďte si umělý. Výběr je opravdu velký. V obchodním řetězci Tesco si můžete koupit například stromeček bílý, růžový, ale třeba i černý.
Trendy pro letošek
Černá barva, která byla dříve označována jako smuteční a ponurá, je v poslední době považována za barvu luxusní, čistou a jednoduchou. Pro letošek bude k vánočním svátkům patřit černo-zlatá, černo-stříbrná a černo-rudá kombinace spolu s výraznými, lesklými barevnými doplňky. To vše dodá vašemu pokoji nádech luxusu.
Pokud jste méně odvážná, ale chcete držet krok s módními trendy, ozdobte si stromeček aspoň módními barvami a staré ozdoby nechte letos uložené v krabicích. Letos "pofrčí" vánoční ozdoby v hnědé, béžové a oranžové barvě.
Popusťte tedy uzdu své fantazii a vyberte si vánoční stromeček tak, aby vás naladil do té správné sváteční atmosféry.
Výhody a nevýhody řezaného stromečku:
+ čerstvě uříznutý stromeček krásně provoní celý byt
- brzy opadává a všude po bytě je plno jehličí
- potřebujete místo na jeho uskladnění

Pestrobarevně ozdobený stromeček potěší každé dítě.

Černá barva, dříve označována jako smuteční a ponurá, je v poslední době považována za barvu luxusní, čistou a jednoduchou.

Do dívčího pokoje se růžový stromek skvěle hodí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama