Kašmír

4. listopadu 2007 v 10:54 |  Toulky světem
V Himálaji, v údolí Kašmír vzniklo knížectví, které později přibralo další malá území. Dnes se jmenuje Džammů a Kašmír. Nad zemí se tyčí vysoké nelítostné hory Himálaje a Karákoramu a mezi nimi proslavená, krutá, osmitisícová K2. Sníh, led a mrazivý vítr tu nedává slunci žádnou šanci. Snad proto, aby si to sluníčko vynahradilo, na jihu velkým žárem spaluje dohněda celou zemi a suchý žhavý písek oslňuje každého, kdo se tam vydá.
A ještě něco je tam jedinečné. Houseboaty. Plovoucí hotely od těch nejprostších a nejskromnějších, až po ty nejluxusnější. Plavou po jezeře Dal v hlavním městě Šrinagar.
Kašmír, to není jen nádhera a majestátnost hor, není to jen žhavý písek a luxusní vlna. Je to také válka. Už mnoho let trvají boje mezi Pakistánem a Indií o přenádherný Kašmír. Po zuby ozbrojení vojáci se samopaly možná působí na první dojem jako pěst na oko. Ale i tohle patří ke Kašmíru.
Kašmír je jedna ze zemí na mém dlouhém seznamu, kam se určitě jednou podívám. Projdu hory Karákoramu, kde se na svazích pasou kašmírské kozy. Uctivě vzhlédnu k ledovým vrcholkům osmitisícovek, které končí až někde v kašmírském nebi. Nechám se uchvátit tisíc let starými kláštery ukrytými v nejtišších zákoutích kašmírských hor.
KašmírKašmírK2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama