Čad

4. listopadu 2007 v 10:51 |  Toulky světem
Čad se rozprostírá ve vnitrozemí v severní části střední Afriky. Severní třetinu pokrývá Sahara. Z písečnatých pouští vystupují pískovcové plošiny Ennedi (1450 m n. m.) a pohoří sopečného původu Tibesti. Pro velkou část země tvoří zdroj vody řeky Šari a Logone. Zde se rozprostírá i plytká pánev s Čadským jezerem, jehož rozloha se mění. Hlavní atrakcí je národní park Zakouma a okolí vysychajícího jezera Čad.
Bývalá francouzká kolonie získala nezávislost v roce 1960. Od nabytí samostostatnosti stát provázejí občanská válka doprovázená krvavými nepokoji a spory se sousedícími zeměmi, zejména Lýbií. Čad patří mezi nejchudší státy na světě. Většina obyvatel je odkázána na humanitární pomoc. Země má velmi pestré etnikum. Leží na rozhraní severní arabské a jižní černé Afriky.
Přírodní podmínky nejsou příliš nakloněné rozvoji zemědělství. Na jihu se pěstuje bavlna, arašídy a rýže. Jezero a řeky umožňují rybolov. Obyvatelé v žijící v savanách se živí chovem dobytka. Hlavním exportním artikl je bavlna. Nepatrný průmysl zpracování bavlny je zastoupen v hlavním městě.
obrazek
Čad
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte astrologii?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama