Vyvazovaná batika

1. září 2007 v 20:40 |  Šikovné ruce
Vyvazovaná batika se narozdíl od voskové batiky nevytváří podle vzoru předem předkresleného na papír a pak na látku, ale vzor se tvoří vyvazováním nebo šitím podle vlastní představy. Při vyvazované a šité batice nelze předem s jistotou určit kontury a tvar budoucího vzoru, což práci nijak neznehodnocuje, ale naopak je osobitým znakem této techniky.


Příprava textilu k batikování
Nejdříve dokonale odstraníme případnou apreturu - vypereme v pracím prášku, vymácháme, usušíme a vyžehlíme.

Barvící lázeň
Používáme barvy určené k barvení látek, které zakoupíme v obchodě - při přípravě barvy se řídíme pokyny od výrobce. Barvící lázeň musí být o něco tmavší, než je žádaný odstín, protože obarvená suchá tkanina je vždy světlejší než mokrá. Výslednou barvu je dobré předem vyzkoušet na ústřižku látky. Barvení se provádí v dostatečně velké smaltované nádobě - podle množství barvené látky.

Postup batikování
Vyvázanou látku nejprve opatrně namočíme od studené vody, aby nasákla a pak ji opatrně vyždímáme, abychom nepohnuli s úvazy. Ponoříme ji do horké barvící lázně, ve které s ní stále pohybujeme, přičemž musí být celá ponořená. Nebarvíme ji zbytečně dlouho, protože barva by mohla proniknou přes nitě úvazu a barva by pak pronikla i do záhybů pod úvazy. Teprve po ustálení barvy (viz. návod od výrobce barvy) je možné začít rozmotávat úvazy a vytahovat stehy - pozor na jemné látky, které se mohou nešetrným odstraňováním poškodit. Pak ještě jednou vymácháme a necháme bez ždímání vykapat. Žehlíme ještě za vlhka - jedině tak odstraníme všechny záhyby a nařasení.
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama