Batika voskem (vosková batika)

1. září 2007 v 20:39 |  Šikovné ruce
Batika je ozdobné vzorování jednobarevného textilu pomocí barev. Rozeznáváme dva základní druhy: voskovou batiku a batiku vyvazovanou.

Batika voskem - vzor na tkanině vzniká kreslením na látku horkým tekutým voskem. Vše, co je přitom voskem zakryto, se nazývá "rezerva" - chrání látku před proniknutím barvy do míst, které mají mít původní barvu tkaniny. Technika je značně náročná jak na čas, tak i na zručnost a přesnost a samozřejmě i na barevné sladění vzoru. Pro začátek je dobré batikovat jen menší doplňky - šály, šátky, ubrousky, apod. K tomu se dobře hodí jednotlivé motivy nebo ozdobné pruhy, které je možno umístit na menších nebo větších plochách.

ukázka batiky voskemukázka batiky voskem

ukázka batiky voskem

Jednou z podmínek úspěchu je vhodný textil. Musí to být tkanina s hladkým povrchem, původu buď rostlinného např. jemné bavlněné plátno, batist, popelín, nebo přírodní hedvábí v přirozené slabě krémové barvě, které přijímá "rezervu" naprosto dokonale, pronikne i na spodní stranu, takže vzor bude jak na líci tak i na rubu úplně nebo téměř stejný. Také jemné umělé hedvábí i další tkaniny je možno batikovat voskem, je však třeba barvení předem vyzkoušet na odstřižku látky. K práci s voskem se nehodí samet, hrubší vlněné látky a tkaniny se strukturálním povrchem.

Pravá vosková batika vzniká barvením za studena. Barvy, které jsou k dostání v obchodech však barví za horka, tj. zahříváním a vařením po určenou dobu. Voskovou rezervu však nelze vařit, vosk by se v lázni rozpustil a barva by vnikla do vzoru.

Postup je proto následující: rozpustíme práškovou barvu za důkladného míchání v teplé vodě, až vznikne roztok dostatečně vydatný (barvy dáme do odměřené vody spíš více než udává návod) v odstínu, jaký si přejeme. Barvicí lázeň pak necháme vychladnout, až je jen vlažná, ponoříme do ní tkaninu a necháme delší dobu barvit za stálého opatrného pohybování. Většinou se tímto způsobem docílí jen pastelové odstíny zvolené barvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama