Září 2007

Využití radioaktivity ve zdravotnictví

30. září 2007 v 10:25 Referáty
Radioaktivní a rentgenové záření se začalo využívat v medicíně téměř ihned po jejich objevu a dnes patří využívání nukleární medicína k významným lékařským oborům.
 • diagnostika: používají se např. metody obdobné stopovacím metodám v průmyslu. Do organismu jsou zavedeny vhodné radioizotopy a měří se stupeň jejich absorbování různými tkáněmi a orgány
 • radiofarmaka: při léčení zhoubných nádorů štítné žlázy se zářič dostane přímo do ložiska nádoru, jeho účinek se omezuje prakticky jen na ozařovaný nádor
 • radioterapie: zhoubné nádory se ozařují zdroji, umístěnými mimo tělo pacienta. Používá se buď několi nepohyblivých zdrojů (paprsky z nich jsou soustředěny do místa nádoru), nebo jednoho zdroje pohybujícího se po kružnici (ozařovaný nádor je ve středu této kružnice)
 • radiochirurgie: k operacím, například mozku, se využívá pronikavé záření. Známý Leksellův gama nůž má v ozařovací hlavici zabudováno 201 zářičů , jejichž paprsky jsou soustředěny do operovaného místa
 • balneologie: používání radioaktivních koupelí má dlouhou tradici, např. v lázních Jáchymov. Léčí se zde hlavně nemoci pohybového ústrojí.
 • sterilizace materiálu: ionizující záření ničí choroboplodné zárodky bez nutnosti zahřívání materiálu na vysokou teplotu. Takto se dá získat i sterilní strava při omezené funkci imunitního systému pacienta
Rentgenové záření
Rentgenové záření může být využito pro zobrazení detailů kostí a zubů (skiagrafie), popřípadě za pomoci vhodných technik i ke zkoumání měkké tkáně (densitografie,subtrakční radiografie, tomografie. Poté co Röntgen objevil využití pro pozorování kostních struktur, se rozvinulo jeho užívání v lékařském snímkování. Radiologie je specializovaný obor lékařství zabývající se radiografií a jinými technikami diagnostického snímkování. Toto je pravděpodobně nejčastější využití rentgenového záření.
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Barevná lahev

22. září 2007 v 13:15 Šikovné ruce

Pěkná dekorace v pokoji nebo koupelně potěší každého. Vyrobte si jednu barevnou lahev! Co potřebujete? Skleněnou průhlednou lahvičku, sůl, barevné křídy a kousek korku nebo něčeho, co bude fungovat jako zavírátko lahve ( třeba kousek látky a provázku).

Jak na to?
Nejdříve se rozhodni kolik barev pužiješ a v jakém množství. Pak si rozděl sůl na několik hromádek, které si dáš na čtvrtku nebo tvrdý papír, třeba z krabice. Každou solnou dávku obarvi pomocí křídy a syp postupně do lahve podle toho jak se ti zrovna líbí.
Potom láhev zavři, ovaž provázkem a je to! No a hlavně s ní moc netřes nebo se ti barvy zase pěkně smíchají do sebe.
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Lapač snů

22. září 2007 v 13:05
Máte někdy děsivé nebo nepříjemné sny? Zkuste je zahnat tak, jak to dělali Indiáni, lapačem snů. Vyrobit si takový užitečný a krásný amulet bude pro vás šikovné určitě hračkou.

lapač snů
Co budete potřebovat?
 • kroužek (kovový nebo ze zatočené vrbové větvičky, v případě nouze si kroužek klidně vystřihněte z tvrdého papíru), průměr kroužku asi 15 cm,
 • kožené šňůrky, chemlon nebo bavlnka,
 • pírka (slepičí, holubí...)
 • barevné korálky
postup1Nejprve si kroužek omotáme chemlonem, bavlnkou nebo koženými šňůrkami po celé jeho délce. Tím jsme si vytvořili bránu, kterou procházejí všechny sny.
Do kroužku teď vpleteme síťku, jak je ukázáno na obrázku. Může pomoci třeba máma nebo táta. Tahle pavučina bude sloužit k zachycení zlých snů. Uprostřed zůstane otvor pro dobré sny. Síťku můžete ozdobit barevnými korálky.
postup2
Lapač pak ozdobíme peříčky přivázanými na bavlnce, aby se sny mohly vznášet.
Nakonec připevníme nahoru poutko z kůže nebo bavlnky a amulet zavěsíme nad postel.
postup3
U amuletu určitě zapojíte vlastní fantazii a ozdobíte si jej podle svých představ. Ale nepřeplácat, aby se vám tam sny nezamotaly.

Kytička z usušených jablíček

22. září 2007 v 12:52 Šikovné ruce
Potřebujeme:
menší jablíčka
menší větvičky
aranžovací pistole

Kytička ze sušených jablíček
Jablíčka nasušíme na kolečka. Slepíme vždy tři kolečka k sobě. Na připravenou větvičku lepíme z každé strany tři kolečka jablíček tak, až nám vznikne kytička. Několik takto ozdobených větviček v keramické vázičce vypadá moc pěkně.

Citáty

22. září 2007 v 11:47 DOPORUČUJI
Láska má tu vlastnost, že co se v ní nepodaří napoprvé, to je v ní navždy ztraceno.
Láska - to je nadání pro pokoru a odpuštění.
Trp člověče, jestli ti rvou po kouscích srdce, poděkuj jim ještě za svá trápení; jsou krásnější než neurčitá prázdnota těch, kteří nemají čeho litovat.
Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.
Nenávidíme mnoho lidí jen proto, že jsme příliš pohodlní hledat možnost, jak je milovat.
Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom co děláme.
Bez přátel není štěstí, ale bez neštěstí nepoznáme přátele.
Láska je pohádka života - s tím rozdílem, že nemívá vždy šťastný konec.
Pro manželství si vyber ženu, kterou bys zvolil jako přítele, kdyby byla mužem.
Zamilovat se znamená přestat srovnávat.
Co chceme, tomu také ochotně věříme, a doufáme, že si i ostatní myslí, co si myslíme sami. (QUAE VOLUMUS, EA CREDIMUS LIBENTER, ET QUAE SENTIMUS IPSI, RELIQUOS SENTIRE SPERAMUS)
Můj psychoanalytik mě varoval, ať si tě neberu, ale byla´s tak krásná, že jsem si našel jiného psychoanalytika.
Viděl jsem v aréně raněného býka a viděl jsem v pokoji ženu, ke všemu odhodlanou. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že býci jsou bezpečnější.
Největší štěstí je, když člověk ví, proč je nešťasten.
Láska způsobuje bolest, ale také bolest léčí. Láska prostě bolest je.
Kliknutím na jméno osobnosti se vám zobrazí jiná stránka s dalšími citáty onoho autora.

Protéza pro delfína

22. září 2007 v 10:34 Rekordy a kuriozity
Delfíní holčička Winter bude zase spokojeně plavat - s protézou místo své vlastní ploutve.
Tehdy tříměsíční delfíňátko se v prosinci 2005 těžce zranilo o kotevní lano bóje v moři nedaleko Mysu Canaveral. Rybáři tehdy mládě zachránili, ale lékaři museli ploutev amputovat.
Od té doby byla Winter v akváriu. Tam ji uviděl expert na transplantace Kevin Carroll. "Jak jsem ji spatřil, tak jsem byl ztracený," vypráví Carroll.
"Okamžitě jsem se rozhodl vyrobit jí protézu, ale ukázalo se, že je to těžší, než jsem čekal," říká. Winter si nyní pomalu na protézu zvyká a učí se s ní plavat.

Když plave Winter bez protézy, je brzy unavená a odpočívá na nafukovacím polštářku
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Výroba bambulky

1. září 2007 v 21:43 Šikovné ruce
Vystřihneme 2 kolečka z tvrdého papíru, v jejichž středu ponecháme kulatý otvor na provléknutí příze. Pak je podle obrázku omotáváme tak dlouho, dokud se střed nezaplní a přízi již nemůžeme protáhnout (čím více bude příze, tím bude bambulka pevnější a hustější).
Nyní nůžkami přízi rozstřihneme - hrot nůžek je mezi kulatými šablonami.
Přízí pevně svážeme bambulku mezi kroužky tak, aby z ní nevypadávaly jednotlivé nitě. Máme-li dobře svázanou bambulku, můžeme odstranit kroužky. Bambulku upravíme a připevníme.
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Halloween

1. září 2007 v 21:42 Šikovné ruce
Svátek Halloween se oslavuje v noci z 31. října na 1. listopadu, symbolem jsou svítící masky vyrobené z dýní. Původně keltský svátek, který znázorňoval spojení světa živých se světem mrtvých, zdomácněl hlavně v USA.

Výroba svítící masky z dýně:
Nejdříve mírně seřízneme spodní část dýně tak, aby stála rovně a nemohla se převrátit. Pak odřízneme vrchní část cca v 1/4 od horního okraje dýně. Vydlabeme dužinu z celé dýně i z odříznutého vrchu. Nakreslíme si na dýni tvar očí nosu a pusy a ostrým nožíkem opatrně vyřízneme otvory. Přiklopíme zpět vrchní část a vložíme svíčku.


Výroba svíček

1. září 2007 v 21:29 Šikovné ruce

Potěšit sebe nebo někoho blízkého můžete, pokud se pustíte do vlastnoruční výroby. Nebude to jen tak ledajaká zbytečnost, ale věcička, která se buďto zalíbí a poslouží pro potěšení oka i dalšího človíčka, třeba návštěvy, nebo ji můžete beztrestně rychle a jednoduše spálit, pokud vám do oka příliš nepadne. Na mysli máme kouzelné a voňavé svíčky

Vyrobit si takovou svíčku není nic složitého. Stačí, pokud si obstaráte pár nezbytných věcí, uděláte si chvilku času, s chutí se pustíte do toho a nezapomenete šikovné ruce někde za rohem. Nabízíme vám návod na dva druhy svíček - voskové ze včelích pláství a gelové s mnoha možnostmi výroby.

Voskové svíčky

Potřebujete:

Včelí plástve (seženete u včelařů nebo v obchodech či stáncích se staročeskými řemesly, mohou být i různých barev, ale čistě přírodní jsou v barvě medu), knoty, horkovzdušný fén, noviny jako podložku.

Postup:

Včelí plástev opatrně položte na noviny. Její velikost a tvar si volte podle toho, jak chcete, aby vypadala budoucí svíčka. Jednu stranu plástve tvaru obdélníku můžete například seříznout našikmo a tím vznikne svíčka ještě zajímavější. Plástev pečlivě nahřejte pomocí fénu do takové teploty, aby šla dobře ohýbat (pozor, aby se plástev příliš neroztekla). Na okraj plástve přiložte knot a postupně rolujte. Konec plástve jemně přitlačte, pokud je potřeba, ještě ji opatrně nahřejte. Počkejte přibližně půl hodiny a pak se můžete pustit do zdobení. Svíčku můžete ještě přizdobit proužkem krepovaného papíru, přivázat na ní celou skořici, mašli z přírodních materiálů nebo další ozdoby podle vlastní fantazie. Až se přece jen nabažíte a svíčku budete chtít spálit, provoní vám byt kouzelnou medovou vůní. Plástve můžete také rozpustit a z vosk nalít do připravené formy, podobně jako s gelovými svíčkami.

Mandaly

1. září 2007 v 21:19 Šikovné ruce
Nemůžete zahnat špatnou náladu, zdá se vám, že doma na vás všechno padá? Zažíváte pocity marnosti a smutku? Jděte do sebe a své pocity zkuste dostat ven. Pomoci vám k tomu může mandala! Pomůže pročistit mysl, zútulní váš byt a hlavně se dá podle nálady a chuti obměňovat.
Co to je mandala?V sanskrtu znamená toto slovo kolo, oblouk. Mandala je tedy jednoduše řečeno obrazec, který harmonicky spojuje kruh a čtverec, kde kolo je symbolem nebes, transcendentem vnějších sil - nekonečna, naproti tomu čtverec zastupuje vnitřní síly, které jsou spojené s člověkem a zemí. Vše sjednocuje jeden centrální bod uprostřed obrazce, který je počátkem, ale i koncem. Mandala může mít posilující i očišťující vliv, nebo se prostě jen může stát příjemnou dekorací vašeho bytu, na kterou se, i když nevíte proč, hrozně rádi díváte. Koupit nebo vyrobit?Dnes není problém si pěknou mandalu koupit, její obrázek se dá stáhnout z internetu. Klidně ji můžete někomu vybrat jako nevšední a zajímavý dárek. Vlastnoručně vyrobenou mandalu však nic nenahradí. Jestli jste v mandalách našli zalíbení, záleží jen na vás, najdete-li také dostatek času, který věnujete její výrobě. V opačném případě se raději nechte vést intuicí a vyberte si nějakou (vašemu oku lahodící) v obchodě. Samozřejmě, že jen pouhým pozorováním obrazce na vás pozitivně působí jeho energie. Najít si chvilku, koncentrovat se, zkusit najít vlastní rovnováhu a pocit harmonie, prostě zkusit přenést své pocity do barev a tvarů - to je zážitek k nezaplacení. Vlastní dílo sice nemusí být tak »krásné« jako to zakoupené, jeho hodnota pro vás je však podstatně vyšší. Vytvořte si mandalu!Stačí jen pořídit si papír A4, speciální kontury a barvy na sklo, tenké štětečky, noviny, hadřík, ředidlo a nějakou podložku na míchání barev, (popřípadě fén, kterým urychlíte zasychání barev). Připraveni? Zavřete oči a relaxujte! Jde o neméně důležitou fázi výroby mandaly, jako je její vlastní tvorba. Až se budete cítit naladěni na tu správnou vlnovou délku, začněte. Můžete si pro zpříjemnění pustit vhodnou hudbu a pustit se do díla. Začátečníci mohou překreslit speciální konturu mandaly na čistý papír, zkušenější se pokusí vytvořit vlastní obrys sami. Po zaschnutí začněte vybarvovat. Nepřemýšlejte, logiku na chvíli vypusťte ze své mysli a řiďte se jen intuicí a citem. Jediné, co byste měli dodržet, je začít uprostřed kruhu a postupovat k jeho okrajům. Vybarvenou mandalu můžete ještě podle vlastního vkusu libovolně dozdobit. Zdobí mandala váš byt? Vyrobili už jste si vlastní mandalu, nebo dáváte přednost těm z obchodu?

Rámeček z mozaiky - návod na výrobu

1. září 2007 v 20:54 Šikovné ruce
Potřeby: dřevěný rámeček, skleněné mozaikové kamínky - existují různé velikosti, ukázkový rámeček je tvořený z kamínků velikosti 10x10mm (cena cca 70 kč za 300 ks), sypké lepidlo na mozaiku (cena cca 10 kč za 200 g) nebo tekuté lepidlo (cena cca 80 kč za 80 ml) - další postup je uváděn pro sypké lepidlo na mozaiku, sypká spárovací hmota na mozaiku (cena cca 15 kč za 200 g). Pozn. kamínky, lepidlo i spárovací hmota za uvedené ceny a množství vystačí na 2 rámečky velikosti 16,5 cm x 16,5 cm (nalepené pouze z čelní strany). Dále potřebujeme 3 mističky - na rozdělání lepidla, na rozdělání spárovací hmoty a na vodu, hřebenovou stěrku na roztírání lepidla (stačí příborový nůž), gumové hladítko na zatírání spárovací hmoty (opět stačí příborový nůž), houbičku na nádobí, papírový ubrousek.
Postup: sypké lepidlo na mozaiku rozmícháme s trochou vody na hustou kaši, kterou rovnoměrně rozetřeme na rámeček buď stěrkou nebo nožem. Poskládáme do ní kamínky a lehce je zatlačíme. Mezi kamínky necháváme mezery cca 1 až 2 mm. Můžeme je skládat v řadách nebo tvořit různé ornamenty, barvy kamínků střídat nebo je ladit jen do určitého barevného odstínu. Necháme důkladně zaschnout. Poté si rozmícháme spárovací hmotu s vodou (100 g spárovací hmoty na 0,3 dcl vody), hmota by měla být spíše hustější a buď gumovým hladítkem nebo nožem hmotu natřeme na mozaiku. Přibližně po 10 min. přebytky opatrně setřeme vlhkou houbičkou až je mozaika čistá a poté ji ještě přeleštíme papírovým ubrouskem.
Mozaikou můžeme rámeček ozdobit ze všech stran, já jsem ukázkový rámeček ozdobila jen na čelní straně a proto jsem ostatní strany také natřela spárovací hmotou a poté upravila do hladkého povrchu vlhkou houbičkou.
Mozaikou můžeme nejen zdobit rámečky, ale můžeme ji použít ke zdobení keramiky, skla, papírových krabiček apod.
Potřeby k tvorbě mozaiky můžeme zakoupit v dobře zásobených výtvarných potřebách nebo v obchodech uvedených v odkazech.
Přeji Vám hodně zábavy s mozaikou.
Potřeby na výrobu mozaiky
Obrazek
Mozaika na lepidle
Obrazek
Spárování mozaiky (dole nanesená spárovací hmota, vpravo již čistá mozaika)
Obrazek
Hotový rámeček
Obrazek

Gelové svíčky - návod na výrobu

1. září 2007 v 20:53 Šikovné ruce
Zpříjemněte si večer pohledem na mihotavý plamínek vlastnoručně vyrobené gelové svíčky.
Výroba gelové svíčky není složitá. Budete potřebovat: svíčkový gel (nejlépe bezbarvý, který můžete dle vlastního vkusu dobarvovat), knot s plíškem na konci, rozpustné barvy do gelů (pokud chcete dobarvovat gel), skleničku, kastrůlek s vodou, menší kastrůlek, v kterém budete gel rozpouštět, osvědčila se mi plechovka od piva s ustřiženým otvorem a vytvarovanou nálevkou (viz. níže), špejli na míchání gelu, ozdoby do svíčky např. mušličky, skleněné kuličky, koření...Náklady na výrobu nejsou nějak závratné. 0,5 kg svíčkového gelu koupíte za cca 80 kč, z tohoto množství jde vyrobit zhruba 6 svíček (podle velikosti). Knot stojí cca 2 kč a sklenička stojí cca 16 kč. V obchodním domě IKEA můžete např. koupit sadu 4 skleniček za 29 kč. Rozpustná barva do gelů a vosků stojí cca 15 kč. Celkové náklady na 1 svíčkou jsou tedy cca 33 kč. Vše lze koupit v lépe zásobených výtvarných potřebách, dva obchůdky jsou také uvedeny v odkazech.
Postup:
Do kastrůlku s vodou vložíme plechovku s gelem, do kterého můžeme přidat trošku barvy do gelů a vosků (opravdu jen trochu, hodně barví) a gel necháme rozpustit až je tekoucí. Dejte pozor, ať Vám nepřijde voda do gelu. Mezitím si kovový plíšek knotu namočený do gelu přilepíme ke dnu skleničky. Přídáme různé dekorace. Trochu rozpuštěného gelu opatrně vlijeme do sklenky a necháme zatuhnout. Poté dolijeme zbytek gelu. Svíčku můžeme vytvořit z různě barevných gelů. Vždy však počkejte až předešlá vrstva gelu ztuhne, aby nedošlo ke smíchání. Pokud chcete použít širší skleničku, dejte do ní 2 knoty.
TIP 1: níže znázorněná svíčka s kočkou a kostkami hnědého gelu ve světle hnědém gelu je tvořena následovně: nejdříve jsem do skleničky nalila trochu tmavě hnědého obarveného gelu, nechala zaschnout, pohodlně vyloupla ze skleničky a nakrájela na kostičky. Pak jsem pár kostiček dala na dno, zalila světle hnědým gelem a nechala zaschnout, poté jsem znovu přidala kostky a zalila úplně gelem.
TIP 2: skleničky můžete také pomalovat konturami a barvami na sklo. Záleží jen na fantazii.
A teď už stačí jen svíčky vyzkoušet...
Potřeby k výrobě svíčekPlechovky s gelem ve vodní lázni
ObrazekObrazek
Vytvořené svíčky pomalované konturou na sklo
Obrazek
Obrazek
Vytvořené svíčky s ozdobami uvnitř
Obrazek

Stromeček z korálků - návod na výrobu

1. září 2007 v 20:48 Šikovné ruce
Pokud chcete stromečky vyzkoušet, připravila jsem pro Vás postup, jak na to
Co potřebujeme?
kleště - štípačky
drátek - já použila včelařský 0,3 mm
korálky - měly by být přibližně stejné velikosti, zelené na listí, bílé na květy
)
Květy mohou být třeba jen za 3 korálků
A tady je výsledek
Děkuji Katce Urbánkové za inspiraci
Jo, a kdybyste náhodou někdo přišel na fígl jak stromeček přidrátovat na ten kamínek :-) tak mi určitě napište
Hezké tvoření
a tady jsou nejake vytvory :
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Náhrdelník z korálků - návod na výrobu

1. září 2007 v 20:46 Šikovné ruce
Potřebné pomůcky:
 • korálky dle svého výběru (mohou být různé barvy a různé tvary)
 • vlasec o síle 0,25 mm - délka cca 2*120 cm
 • nůžky, ploché kleště, svíčka
 • z kovových komponentů budeme potřebovat: zapínání (např. karabinka a dvojitý kroužek), 2 kaloty (pro ty, co neznají - to jsou takové ty mističky), jednoduchý kroužek a zamačkávací rocail
postup_motanice_02
postup_motanice_01
Nejdříve si ustřihneme 2ks vlasce - na běžnou délku náhrdelníku by nám mělo stačit cca 2ks po 120 cm. Pak na oba vlasce navlékneme nějaký malý korálek (jedno jaké barvy - bude schovaný v kalotě).
postup_motanice_03
Korálek posuneme až do poloviny délky vlasce, tím nám vzniknou 4 vlákna vlasce o délce 60 cm.
postup_motanice_04
Na všechny 4 vlasce navlékneme kalotu tak, aby očko směřovalo směrem k navlečeménu korálku (viz obrázek)
postup_motanice_05
Kalotu posuneme až doprostřed vlasců k navlečeménu korálku.
postup_motanice_06
A nyní kalotu zavřeme (plochými kleštěmi k sobě stiskneme obě mističky). A máme začátek a můžeme začít navlékat korálky.
postup_motanice_07
Nyní si vezmeme jeden ze 4 vlasců a začneme navlékat korálky. Nejdříve na vlasec navlékneme korálek.
postup_motanice_08
Poté se vlascem vrátíme z levé strany do korálku ještě jednou.
postup_motanice_09
Vlasec za korálkem ohneme směrem dolů (pozor - původní očko je jakoby v pozadí, nyní vedeme vlasec vepředu) a původní očko tím jakoby opticky rozdělíme na 2 poloviny.
postup_motanice_10
Nyní vedeme vlasec zespodu a zezadu do "pravé" poloviny očka. Korálek si druhou rukou držíme na místě, kde ho chceme mít a uzlík utáhneme.
postup_motanice_11
A takto vypadá hotový uzlík. Kotrola - pokud jsme uzlík udělali správně, tak by se korálek neměl hýbat z místa. Pokud se dá korálek posunovat po vlasci, vázali jsme uzlík špatně.
postup_motanice_12
A stejným způsobem pokračujeme dále. Mezi jednotlivými korálky necháme mezeru asi 2 cm.
postup_motanice_13
Stejným způsobem navlečeme celý jeden vlasec. Při práci si nezapomeňte náhrdelník zkoušet, abyste si ho udělali dostatečně dlouhý. Pokud jste s délkou spokojeni, první vlasec odložíme a navlečeme stejným způsobem další 3 vlasce.
postup_motanice_14
Pokud máme některé korálky o hodně větší než ty ostatní, snažíme se, aby na každém z vlasců byl stejný počet větších korálků, aby nebyl některý z vlasců těžký a jiný lehký - těžký by se prověšoval více než ostatní a výsledek by nevypadal hezky.
postup_motanice_15
A nyní začmene zakončovat. Všechny 4 vlasce si napneme a navlékneme na ně druhou kalotu - nyní tak, aby očko kaloty směřovalo směrem ke koncům vlasců (viz obrázek)
postup_motanice_16
Pak na všechny 4 vlasce navlečeme ještě zamačkávací rocail.
postup_motanice_17
Ten umístíme asi 2 cm od posledního navlečeného korálku a plochými kleštěmi ho zmáčkneme. Vlasce ustřihneme asi 5 mm za rocailem.
postup_motanice_18
Aby se nám vlasec ze zamáčnutého rocailu nevyvlékl, tak ho ještě zatavíme. Zapálíme si svíčku a konce vlasců pomalu přibližujeme k plamenu svíčky (pozor - opravdu pomalu, vlasec se začne tavit už asi 2 cm od plamene. Hlavně si nespalte již navlečené vlasce, celá práce by tak byla zničená!) a zatavíme - nyní by měly konce být asi 2-3 mm dlouhé.
postup_motanice_19
Nyní posuneme kalotu až k rocailu.
postup_motanice_20
A opět ji plochými kleštěmi zamáčkneme.
postup_motanice_21
A teď máme náhrdelník skoro hotový. Ještě musíme připevnit zapínání a bude hotovo.
postup_motanice_22
Na jednu stranu připevníme karabinku, na druhou dvojité očko.
postup_motanice_23
Dvojité očko připevníme tak, že ho navlékneme na očko kaloty a plochými kleštěmi ho zmáčkneme.
postup_motanice_24
Očko druhé kaloty také zmáčkneme. Pomocí jednoduchého kroužku do něj připevníme karabinku.
postup_motanice_25
Očko pomocí kleští rozevřeme.
postup_motanice_26
Do očka navlékmeme očko kaloty a karabinku (nejdříve karabinku zkuste, zda funguje).
postup_motanice_27
Nyní očko opět pomocí kleští uzavřeme.
postup_motanice_28
Toto by měl být výsledek - na jedné straně náhrdelníku je připevněná karabinka, na druhé straně dvojitý kroužek.
postup_motanice_29
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Vyvazovaná batika

1. září 2007 v 20:40 Šikovné ruce
Vyvazovaná batika se narozdíl od voskové batiky nevytváří podle vzoru předem předkresleného na papír a pak na látku, ale vzor se tvoří vyvazováním nebo šitím podle vlastní představy. Při vyvazované a šité batice nelze předem s jistotou určit kontury a tvar budoucího vzoru, což práci nijak neznehodnocuje, ale naopak je osobitým znakem této techniky.


Příprava textilu k batikování
Nejdříve dokonale odstraníme případnou apreturu - vypereme v pracím prášku, vymácháme, usušíme a vyžehlíme.

Barvící lázeň
Používáme barvy určené k barvení látek, které zakoupíme v obchodě - při přípravě barvy se řídíme pokyny od výrobce. Barvící lázeň musí být o něco tmavší, než je žádaný odstín, protože obarvená suchá tkanina je vždy světlejší než mokrá. Výslednou barvu je dobré předem vyzkoušet na ústřižku látky. Barvení se provádí v dostatečně velké smaltované nádobě - podle množství barvené látky.

Postup batikování
Vyvázanou látku nejprve opatrně namočíme od studené vody, aby nasákla a pak ji opatrně vyždímáme, abychom nepohnuli s úvazy. Ponoříme ji do horké barvící lázně, ve které s ní stále pohybujeme, přičemž musí být celá ponořená. Nebarvíme ji zbytečně dlouho, protože barva by mohla proniknou přes nitě úvazu a barva by pak pronikla i do záhybů pod úvazy. Teprve po ustálení barvy (viz. návod od výrobce barvy) je možné začít rozmotávat úvazy a vytahovat stehy - pozor na jemné látky, které se mohou nešetrným odstraňováním poškodit. Pak ještě jednou vymácháme a necháme bez ždímání vykapat. Žehlíme ještě za vlhka - jedině tak odstraníme všechny záhyby a nařasení.
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!

Batika voskem (vosková batika)

1. září 2007 v 20:39 Šikovné ruce
Batika je ozdobné vzorování jednobarevného textilu pomocí barev. Rozeznáváme dva základní druhy: voskovou batiku a batiku vyvazovanou.

Batika voskem - vzor na tkanině vzniká kreslením na látku horkým tekutým voskem. Vše, co je přitom voskem zakryto, se nazývá "rezerva" - chrání látku před proniknutím barvy do míst, které mají mít původní barvu tkaniny. Technika je značně náročná jak na čas, tak i na zručnost a přesnost a samozřejmě i na barevné sladění vzoru. Pro začátek je dobré batikovat jen menší doplňky - šály, šátky, ubrousky, apod. K tomu se dobře hodí jednotlivé motivy nebo ozdobné pruhy, které je možno umístit na menších nebo větších plochách.

ukázka batiky voskemukázka batiky voskem

ukázka batiky voskem

Jednou z podmínek úspěchu je vhodný textil. Musí to být tkanina s hladkým povrchem, původu buď rostlinného např. jemné bavlněné plátno, batist, popelín, nebo přírodní hedvábí v přirozené slabě krémové barvě, které přijímá "rezervu" naprosto dokonale, pronikne i na spodní stranu, takže vzor bude jak na líci tak i na rubu úplně nebo téměř stejný. Také jemné umělé hedvábí i další tkaniny je možno batikovat voskem, je však třeba barvení předem vyzkoušet na odstřižku látky. K práci s voskem se nehodí samet, hrubší vlněné látky a tkaniny se strukturálním povrchem.

Pravá vosková batika vzniká barvením za studena. Barvy, které jsou k dostání v obchodech však barví za horka, tj. zahříváním a vařením po určenou dobu. Voskovou rezervu však nelze vařit, vosk by se v lázni rozpustil a barva by vnikla do vzoru.

Postup je proto následující: rozpustíme práškovou barvu za důkladného míchání v teplé vodě, až vznikne roztok dostatečně vydatný (barvy dáme do odměřené vody spíš více než udává návod) v odstínu, jaký si přejeme. Barvicí lázeň pak necháme vychladnout, až je jen vlažná, ponoříme do ní tkaninu a necháme delší dobu barvit za stálého opatrného pohybování. Většinou se tímto způsobem docílí jen pastelové odstíny zvolené barvy.

Motivy batikování

1. září 2007 v 20:36 Šikovné ruce
Nepravidelná linka, jakoby z drobných čárek vznikne, když tkaninu nabereme v linii lehce nakreslené tužkou nebo krejčovskou křídou na rubové straně látky. Šijeme v jedné řadě drobnější přední stehy (asi 0,5 cm dlouhé), šitých jednoduchou bílou nití nebo měkkou vyšívací bavlnkou a po stažení (co nejvíce) obtočíme zřasenou látku materiálem, kterým jsme stehy šili. Důležité je pevné stažení, aby byla linka výrazná.


Náramky přátelství - vzory

1. září 2007 v 12:11 Šikovné ruce
Každý odkaz vás odešle na jinou webovou stránku, kde je vzor popsaný
Gejzír
Motýl
Cik Cak
Nota
Jantar
Krystal
Klikatý náramek
Indiánský náramek
Cik cak 2
Guatemala
Malá spirála
Velká spirála
Boomerang
Čtyřbarevné pyramidy ze 48 nití. Pyramidy
Nebeský náramek
Náhrdelníky
Říčka
Náramek Intarsie. Intarsie
Koral
Pletenec
Ornament
Šipky
Indián
Pepito
Cestička
Francouzské vzory
Trojuhelníčky
Řetízek
Kostičky
Překládaný
Cik Cak 3
Zapletaný náramek
Kamínek
S korálky
Bevná kolečka
Propletenec
Vlny
Ptáci
Spirála
Noční obloha
Jing a jang
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nejlepší. Pošli své soupeře k zemi!!!