Tornádo

7. srpna 2007 v 11:31 |  Katastrofy
Tornáda jsou bouře malého měřítka o šířce jen několik set metrů. Jsou to vlastně trychtýřovité trubice rychle se točícího vzduchu, ovšem dosahujícího až 350km/hod. Navíc napříč zemí postupují rychlostí až 560km/hod. Trvají většinou krátce, málokdy více jak hodinu, ale nechávají za sebou stopy ničení.

V USA ročně přejde krajinou 500-600 tornád. Nejhorší tornádo zatím zuřilo roku 1925 na středozápadě USA, ale největší počet mrtvých zaznamenalo tornádo opět v Bangladeši, kde zahynulo 1300 lidí.

Tornádo začíná velmi dramaticky. Přižene se hrozivý, černý mrak, vzduch je dusný a horký, vane lehký vítr a slabě prší. Teplota rychle klesne až o 15 stupňů. Pak najednou z mraku vyšlehne zuřivě kroužící vzdušný vír. Ten pak působí jako vysavač a vynáší vzhůru vše. co mu stojí v cestě-stromy, domy, auta i lidi. To trvá průměrně jen deset minut.T ornádo vzniká, pokud na sebe narazí dvě masy vzduchu o různých teplotách a teplejší se dostane pod ten studenější. Teplý pak stoupá vzhůru a pokud se přidá i boční vítr.
Schéma tornáda:

1 - spodní základna oblačnosti bouře
2 - pomalu rotující "wall-cloud"
3 - rychle rotující vlastní tornádo
4 - kondenzační "chobot" (nebo "nálevka")
5 - prach a trosky, vířící nad zemským povrchem
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama