Povodně

7. srpna 2007 v 12:45 |  Katastrofy
Povodně způsobují buď náhlé průtrže mračen-k těm dojde, pokud vzduch stoupá rychlostí větší než 27km/hod, což je max. rychlost, kterou mohou dešťové kapky padat. V tom případě totiž stoupající vzduch zastaví pád kapek a k tomu ještě přetíží mrak vlhkostí. Když se potom vzduchové proudy náhle zastaví, oblaka se protrhnou a svoji zátěž vyklopí-a nebo při vytrvalých lijácích. Pokud se k tomu ještě přidá silná vítr, vylévají se řeky z koryt, silný proud protrhává hráze a zaplavuje okolí. Obrovské záplavy zažilo anglické město Lynmouth v srpnu 1952. Během dvou týdnů prudkých lijáků rozmočili deště půdu a nakonec v noci přišel přívalový déšť a do rána bylo město pohřbeno. Některé balvany, která řeka přinesla, byly až 15 tun těžké.

Největší povodně zažili asi v Číně. Tam na konci 19. století zaplavila Chuang-che obrovskou část země a utonulo asi 900 000 obyvatel, další ještě umírali vlivem epidemií. A pak znova roku 1931 tentokrát Jang-c´-ťiang stoupla 30 metrů nad normál. Celkem zemřelo více jak 3 000 000 lidí. A ještě znovu Bangladeš-tam zabily roku 1986 92 lidí více než 1 kilo vážící kroupy, o rok později 3000 lidí utonulo při povodních.

K povodním někdy také dochází při tání sněhu. Bylo již postaveno mnoho hrází, které mají záplavám zabránit, a také se v okolí řek vysazují lesy-jejichž půda absorbuje vodu a snižuje odtok povrchové vody. Pokud ovšem půda zcela nasákne vodou, začne se pohybovat jako voda a dochází k sesuvům půdy. To se stalo ve Walesu, kde sesuv půdy zasypal školu a zemřelo 144 lidí.
Máš rád/a hry? Chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz a zažij spoustu zábavy. Taktizuj, kombinuj, vylepšuj své schopnosti a vyhrávej souboje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama