Paříž (Francie)

24. srpna 2007 v 19:43 |  Toulky světem
·KLIMA
Do Paříže lze přijet v podstatě v každém ročním období. Průměrná denní teplota vzduchu v Paříži se pohybuje kolem 6°C v lednu a 25°C v červenci. Průměrná nadmořská výška města dosahuje 75m, nejnižším bodem města je hladina řeky Seiny ( 22 m.n.m. ) a nejvyšším pahorek Montmartre, ležící ve výšce 127m nad mořskou hladinou.
·OBYVATELSTVO
Počet obyvatel samotného města Paříž rostl až do 20.let 20.století. Název města pochází od původních obyvatel, keltského kmene Parisiů. V Paříži žije 2 152 423 obyvatel na ploše 150,16km2.Hustota obyvatelstva je 20 421obyvatel / km2
V Paříži je asi 20 000 lidí bez bytu. Mnohé z nich připravila o přístřeší hluboká hospodářská krize na začátku 90.let.
·PRŮMYSL
Paříž je typickým městem služeb. Paříž je sídlem mnohých velkých firem a k tomu ještě úřadů, bank a pojišťoven., také centrem cestovního ruchu ( 20 mil. turistů ročně ). Průmyslové podniky se zaměřují na oblasti polygrafie, letecké dopravy, elektrotechnického, automobilového a farmaceutického průmyslu.
·ZEMĚDĚLSTVÍ
Paříž leží uprostřed severofrancouzské nížiny v Pařížské pánvi. V Paříži je především hnědozem a pěstuje se zde zelenina a len.
·HISTORIE
Historie města se začala odvíjet na ostrově Ile de la Cité, na kterém si svá sídla vybudovali Keltové a z něhož Římané vytvořili správní centrum. Rozdílné přírodní podmínky obou břehů vedly nejprve k osídlení levého břehu, na němž byly také nalezeny zbytky římského města. Bažinatý pravý břeh začali lidé vysušovat a postupně osidlovat teprve od 5.století.
Za vlády krále Filipa II. Augusta na počátku 13.století vyrostly kolem města nové hradby, Seinu překlenuly první kamenné mosty a byla zahájena stavba pevnosti Louvre ( později se Louvre stal královskou rezidencí ). Stoletá válka Francie s Anglií ( 1337-1453 ) oslabila královskou moc. V Paříži se dostali k vládě měšťané vedení kupcem Etiennem Marcelem. Ten jako první starosta Paříže nechal zřídit radnici. Teprve v16.století za krále Františka I. se Paříž znovu stala královským sídlem. Docházelo k novému rozvoji města - nový královský palác, zámek Tuileries, ulice se dláždily a rozšiřovaly, zavedení 1.vodovodu, založení nejprestižnější univerzity na světě - Sorbonny v renesančním duchu atd. Za vlády Ludvíka XV. A Ludvíka XVI. Se Paříž stala kulturním centrem Evropy. Zároveň však sílí rozpory ve společnosti , které vedly k Francouzské buržoazní revoluci ( 1789 ), jejímž centrem se stala právě Paříž. Vězení Bastila - symbol útlaku - bylo zbouráno, strženy byly i některé církevní stavby. Za vlády Napoleona Bonaparta dochází k novému stavebnímu ruchu. Byl vybudován Vítězný oblouk a řada staveb užitkových.
Za 1.SV byla Paříž ostřelována, ale nedobyta. Za 2.SV ji nacistická letadla bombardovala a po 11 dnech dobyla. Následující léta po válce byla Paříž centrem protifašistického odporu.
V Paříži se konaly světové výstavy ( 1878,1889,1900 ), město je známé i svými každoročními veletrhy, automobilovým a leteckým salónem. Své sídlo má v Paříži UNESCO a více než 500 dalších mezinárodních organizací zapsaných v OSN.
·PAMÁTKY
Dominantou Paříže je Eiffelova věž ( tour Eiffel ), postavená r.1889 pro světovou výstavu. Měří 307m a do r.1931 byla nejvyšší stavba na světě.
Další památky Paříže : pomník Jany z Arku na náměstí Place des Pyramides, katedrála Notre-Dame, největší muzeum - Louvre, sídlo nejstarší a nejprestižnější univerzity na světě - Univerzita Sarbonne a Vítězný oblouk z dob Napoleona Bonaparta na náměstí Place d´Etoile.
Kliknutím se vrátíte zpět
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama