Jednovaječná trojčata

10. srpna 2007 v 18:11 |  Rekordy a kuriozity
Pětadvacetiletá Britka Mae Christina Astleyová porodila tři zdravé holčičky, které vznikly z jediného vajíčka a jediné spermie. Taková šance se podle odborníků přihodí jednou na 200 milionů porodů.
Amy, Kim a Zoe se na světlo světa dostaly císařským řezem několik týdnů předčasně. Zatím jsou všechny v inkubátorech, ale daří se jim dobře. Po porodu měřily 40 centimetrů a vážily 1,5 kilogramu. Porodníci ze Zemské nemocnice ve Feldkirchu však potvrdili, že všechny tři sestry jsou životaschopné a brzy budou propuštěny domů.
Mnohačetných těhotenství v posledních letech přibývá. Je to důsledkem umělého oplodnění, při němž se zygota (vajíčko oplodněné spermií) často rozdělí na dva či více zárodků. Britská maminka však tvrdí, že žádnou takovou proceduru nepodstoupila.
Při umělém oplodnění se vajíčko nechá splynout se spermií v laboratorních miskách. Vzniklá zygota se pak teprve nechává uhnízdit v děloze. Jenže ihned po oplození se začne dělit na dvě další buňky. Ty každá na další dvě a tak pořád dokola. Pokud je s touto zygotou manipulováno, často se z ní vzniklé dceřiné buňky rozpadnou a začnou opět dělit samostatně, takže každá dá vzniknout samostatnému embryu.
Jenže při přirozeném početí je to jev velmi vzácný. U trojčat znamená, že se zygota rozdělí na dvě dceřiné buňky a samovolně následně rozpadne na dva samostatné zárodky. Jeden z nich se pak opět rozpadne na dva samostatné zárodky.
Trojčata - ilustrační foto
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama