Austrálie

24. srpna 2007 v 19:02 |  Toulky světem
obrazekAustrálie
Austrálie leží na jižní polokouli a jedná se o nejmenší kontinent na světě. Kromě hlavního ostrova se Austrálie rozkládá ještě na Tasmánském ostrově a dalších menších ostrůvcích. Nejbližšími sousedy jsou Indonésie, Východní Timor a Papua Nová Guinea na severu, Šalamounovy ostrova, Vanuatu a Nová Kaledonie na severovýchodě a Nový Zéland na jihovýchodě.
Hlavní ostrov Austrálie je už obydlen více jak 42 000 let původním domorodým obyvatelstvem.
Nedaleko jihovýchodního pobřeží se nachází Velký bariérový útes, který je největším korálovým útesem na světě. Velký korálový útes se táhne do délky téměř 2 000 km.
Velkou část Austrálie tvoří pouště a polopouště. Austrálie je nejsušším a nejrovinatější obydlený kontinent na celém světě. Většina obyvatel žije poblíž jihovýchodního pobřeží Austrálie. Sever Austrálie má tropické klima a nacházejí se zde jak deštné pralesy, tak pouště.
Průměrná teplota v lednu: 22 oC
Průměrná teplota v červenci: 12 oC
Z rudě zbarvené pouště, ležící mezi Musgraveovým pohořím, se tyčí skalní monolit Ayersova skála (Uluru), jenž je díky svému obvodu 10 km a výšce 300 m největším na světě. Tato skála, měnící opticky barvu na slunci, pochází z hornin starých více než 600 miliónů let. Na jihozápadě se rozprostírá oblast s velkým množství solných jezer. Nachází se zde největší australské jezero Eyreo, které často vysychá nebo se rozpadá na velké množství malých jezer. Protékají zde také dvě nějvětší řeky - Darling a Murray. Ve východní části se zvedá Velké předělové pohoří, spadající k pobřežním nížinám, které jsou nejobydlenější oblastí státu. V Australských Alpách, se hory tyčí do výšky více než 2 000 m. Nejvyšší horou státu je Kosciusko (2 228 m).
Opera v Sydney, jedna z nejznámějších australských budovMelbourne
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte na Marťany?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama