Srpen 2007

Nejstarší korela v ČR

31. srpna 2007 v 15:22 Zvířecí nej...
S věkem 33 let je podle všeho nejstarším opeřencem svého druhu, který u nás žije. Podle odborníků je na světě dvakrát tak dlouho, než jsou jeho ptačí 'kolegové'.
Bohabojovi z Kněže u Zruče nad Sázavou našli korelu před více než dvaceti lety. Přiletěla k nim. "Byla schovaná mezi kachnami na dvoře a byla celá promočená, protože lilo jako z konve," vzpomíná Josef Bohaboj. Domů opeřence vzaly děti a daly mu jméno Karel. Během chvíle se stal miláčkem rodiny.
Když si Josef Bohaboj koreláka dobře prohlédl, zjistil, že je okroužkovaný. "Zajímalo mě, jak je starý. Nechtěl jsem tomu věřit. Na kroužku bylo označení měsíce 8 a rok 1974. Znamená to, že se letos dožil 33 let!"
Odborníci se shodují na tom, že je to úctyhodný věk. "Na korelu je to opravdu hodně. Vždyť korely se dnes dožívají tak patnácti let," komentuje věk Karla veterinář Jan Hnízdo z pražské Animal Clinic.
Jak Blesk zjistil, Karel překonává i doposud zaznamenaný rekord. "Oficiálně nejstarší korelu jsme zaevidovali do České knihy rekordů letos v květnu a bylo jí 31 let," říká Miroslav Marek z agentury Dobrý den.
A jak svůj úctyhodný věk komentuje sám Karel? "Na všechno mu stačí jedna věta: Tý brďooo!" směje se Bohaboj.
Je to jako kdyby žili:
Lidé - 150 let
Kakadu žlutočečelatý - 240 let
Želva nádherná - 100 let
Německý ovčák - 26 let
Kočka perská 28 let

´Pestrobarevný korelák Karel je právoplatným členem rodiny,´ říká Josef Bohaboj

Veselé ovoce - šablony, omalovánky

31. srpna 2007 v 15:00 Šablony pro barvy na sklo
Máš rád/a hry, chceš ji jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Vyzbroj se, vycvič se a buď nelepší. Pošli své soupeře k zemi!!!Různé - šablony, omalovánky

30. srpna 2007 v 14:39 Šablony pro barvy na sklo
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Rusko

30. srpna 2007 v 14:13 Toulky světem
Ruská federace je největší stát na světě. S rozlohou téměř 12 % světové souše (17,1 milionu km2) zahrnuje velkou část východní Evropy a skoro celou severní Asii. Se 142 miliony obyvateli je osmá nejlidnatější země na světě.
Největším městem Ruska je Moskva (9 000 000 obyvatel), druhým největším městem je Petrohrad a třetím Novosibirsk
Sousedy Ruska od východní Evropy po severní Asii jsou: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko a Severní Korea.
Nezávislá Ruská federace vznikla při rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991. Díky nerostnému bohatství v podobě velkých zásob ropy a plynu se už nenachází v hospodářské krizi jako na počátku 90. let, ale propastný rozdíl mezi bohatými a chudými (kterých je v této zemi většina) je nadále veliký.
Přestože podmínky pro cestování zde nejsou ideální (výjimkou jsou obchodní města Moskva a Petrohrad), tak tato zem nabízí celou řadu nádherných míst. Dobrodružně cesty směrem na Sibiř přináší pro cestovatele stále velkou neznámou a proto by si dobrodruzi tuto úchvatnou zatím civilizací nedotčenou zemi neměli nechat ujít.
Rusko - Moskva, (c) foto Lukáš Kulišťák, 2003 Rusko - Bílé moře, (c) foto Lukáš Kulišťák, 2003 Rusko - Petrohrad

Zkáza Titaniku, kdo to zavinil.

30. srpna 2007 v 13:57

Při potopení cestovního parníku Titanic 15. dubna 1912 přišlo o život více než 1500 lidí.

Byla to největší námořní katastrofa všech dob a vědcům nedává spát dodnes. Co bylo příčinou toho, že hlídka nespatřila osudný ledovec, který posléze loď rozpáral, včas?
Dalekohledy byly schovány ve skříňce, od níž měl klíč jediný muž. Druhý důstojník David Blair ale na Titanic nenastoupil...
Letos, 95 let od tragédie, vstupuje do aukce klíč, který mohl zachránit 1522 životů. Spolu s pohlednicí, v jejímž textu popisuje tehdy sedmatřicetiletý David Blair zklamání, že se nemohl panenské plavby Titaniku zúčastnit.
V noci ze 14. na 15. dubna 1912 si hlídkující námořník George Symons stěžoval vedení, že na pozorovacím stanovišti, tzv. crow's nest (v překl. vraní hnízdo) na předním stožáru chybí dalekohledy. Jak se později zjistilo, dalekohledy tam byly, ale zamčené ve skříňce, od které měl klíč druhý důstojník David Blair. Toho ale těsně před plavbou vyhodili a na jeho místo nastoupil Charles Lightoller, kterému však Blair klíč nedal.
"Kdybychom měli dalekohled, ledovec bychom zpozorovali mnohem dříve," prohlásil později Fred Fleet, který měl ve vraním hnízdě tu noc službu a jako jeden z mála přežil.
Pokud by s kolegou uviděli ledový útes včas, dokonce i tak malé lodní šrouby, jaké Titanic kvůli nedostatkům v technických návrzích měl, by dokázaly katastrofu odvrátit. Hlídka se však musela spolehnout jen na vlastní zrak.
Titanic na ledovec narazil 14. dubna ve 23.45. Ke dnu šel 15. dubna ve 2.20. Z 2201 lidí, kteří byli na palubě, se za 2 hodiny 35 minut stačilo zachránit jen necelých 700.

Titanic vyplouvá 14. dubna 1912 z přístavu v irském Belfastu. Už nikdy se nevrátil

David Blair se plavby nezúčastnil. Osudné klíče zapomněl odevzdat

Klíč od skříňky s dalekohledy vstupuje spolu s Blairovou pohlednicí do aukce. Očekává se, že se prodají nejméně za tři miliony korun

Kakuro (různé)

25. srpna 2007 v 11:19 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
http://www.dokakuro.com/eg1.gif
Image:Crosssum.gif
[Example Kakuro Grid]


Kakuro - jak řešit

25. srpna 2007 v 11:02 Křížovky ke stažení
Kakuro je logická hra podobná Sudoku či klasické křížovce.

Pravidla hry

Princip hry spočívá v doplňování čísel do prázdných políček. Do dané části řádku či sloupce je třeba doplnit různá (tj. neopakující se) čísla tak, aby jejich součet vždy odpovídal číslu zadanému vlevo od této části řádku (resp. nad touto částí sloupce)
Příklad Kakuro

Příklad

Na obrázku vidíte příklad správně vyřešené hádanky Kakuro. Řešení je vyznačeno v bílých políčkách.
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Jazykolamy

25. srpna 2007 v 10:58 DOPORUČUJI
  • Přišel za mnou jeden Řek, a ten mi řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek. A já mu řek, že nejsem Řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek.
  • Kmotře Petře, nepřepepřete mi toho vepře, jak mi, kmotře Petře, toho vepře přepepříte, tak si toho přepepřeného vepře sám sníte.
  • Rozprostovlasatila-li se dcera krále Nabuchodonozora, či nerozprostovlasatila-li se dcera krále Nabuchodonozora.
  • Kolouch, kohout s mouchou mnohou, s hloupou chloubou houpou nohou, plavou dlouhoustrouhou ouzkou, chroupou oukrop s pouhou houskou.
  • Měla babka v kapse brabce, brabec babce v kapse píp. Zmáčkla babka brabce v kapse, brabec babce v kapse chcíp.
  • Pudl prdl pudr.
  • Sysli myslí, že v té pixli je syslí müsli.
Znáte nějaký jazykolam? Chcete ho zveřejnit? Napište...

Sudoku - tři obtížnosti

25. srpna 2007 v 10:48 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
Sudoku puzzlepro pokročilé
Sudoku puzzlepro začátečníky
Sudoku puzzlepro experty
Sudoku puzzlepro pokročilé

Velká osmisměrka (citát)

25. srpna 2007 v 10:37 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
Starý citát zoologa Brehma: Málokterý kůň spěchá radostně ke svému pánu, málokterý ho věrně následuje. My, lidé, místo abychom se snažili zvířeti porozumět, tj posuzovat ho ze zorného úhlu jeho smyslů, pozvolna ho ohlupujeme. Postavíme je do stáje a vyvedeme jen tehdy, když je potřebujeme k práci. Pak není kůň tvor s vlastní vůlí, ale naopak nástroj bez vůle, který poslechne na každý popud a znamení - zkrátka stroj! Takové zvíře se pak chválí … dokončení v tajence
ÝKCEPOKTÁRZU
ÍNEČUOLYVVOP
ÝVSLDJKMOAUI
LOPIONÝRLLBJ
DŠIVVCHAKYEEA
EELYÉTAOETKV
SLLCANAPDCHEI
UOEPYÍTUNUSC
UHOÁOANKNBOE
RLEVERKSČTKZLYSLEGEIPSNELUENIE
TODAEAYIYZFOENTVFŘYKLETAVOSIPS
SAVONRTKILBOKOATĚAÍOTČENÁŠEKÝS
MIRAVISAIALNFIDLATBVNIARTSMPNE
AADTDKMUSTANGRIALCAENEŽKISUMER
ŠYRŽÁAESSOPŘÍTOKYSNÁTILUŽOOUFO
ÍNÁKÝMSNOKIESSNVUTGRAIMTORKPEH
DIADÉMŠÁÁODBSETBAIIPDOZRLSTORT
STÉKATEPNPÁSACHOSLTNYNÉTASEUZTU
IAZÓTSALBORTYREUMEANUBHCHCKCVOA
ÚCHVATNÝŮHVIEKOCHBUNPASDRTŘEAAPR
ENONSTOPYÉUIVPRMŽGEJNOMALAŠTOB
RMNÝOOANACEN
CHOESTMBAMTDV
JEBOHATÝSONE
GARSONKATROL
BAPTISTERIUM
XENOFOBIESŽO
ALPINISTKAOC
DĚNÝTIVOMENN
PROGESTERONÉ
EINE, AKIS, CHOES, UZRÁT, SBORY, NOVAS, ARSON, REMUS, RONDO, AVISA, SEIKO, SKYTH, CLAIR, SETBA, VÍŘENÍ, SUNDAT, KANADY, USEDLÝ, ZVORAT, PUDOVÉ ,TRACHTA, ŠAMSTR, ALKANY, STÉKAT, ZOUBEK, NÁSADA, OSMINA, BOHATÝ, LUSKOT, PŮLPÁN, VELMOC, KREVEL, SATÉNY, AVENUE, VÝSOST, ABIOSA, KOUMES, OSVĚTA, FIDLAT, VERSUS, OŽULIT, DRNCAT, MRSKAT, POBÝTI, ZKOPAT, POINTA, BAMBUS, POZVAT, POKRMY, KIOSEK, SUNUTÍ, ABSORB, STEINE, BLIKTR, STRAIN, CHROMAN, DIADÉM, PIONÝR, CELTLE, EOZOON, SLOŽITÁ, BUCHTELA, SMÝKÁNÍ, ÚCHVATNÝ, HOLEŠOV, PACHOLEK, PUMPKIN, MUSTANG, MARKÉTA, PŘÍTOKY, ŠMÁTRAT, ŠALAMON, KOPECKÝ, USOUŽIT, ELLIPSE, NONSTOP, SEPTIKY, SKÁKATI, ALMUŽNA, DEYLOVÁ, STADION, NEMOVITÝ, VYCPÁLEK, VERPÁNEK, PIJAVICE, FOFROVAT, CHULIGÁNI ,MIKROBUS, ROZTRŽKA, NAJEDNOU, MAGNETIT, STENDHAL, GARSONKA, HLEMÝŽDI, POKRYTEC, POTREFENÝ, AUTHORESS, VYLOUČITI, XENOFOBIE, OTČENÁŠEK, VYLOUČENÍ, ALPINISTKA, LAPIDÁRIUM, ORCHESTRIONY, PROGESTERON, PNEUMOTORAX, ZLATOKOPOVÉ, SPISOVATELKY, EULENSPIEGEL, ALFABETIZACE, BAPTISTERIUM, ANGINAPECTORIS, ERYTROBLASTÓZA.

Osmisměrka (kůň v kině)

25. srpna 2007 v 10:24 Křížovky ke stažení
Sedí kůň v kině a před nim sedí žirafa.
Kůň nic nevidí, naklání se doprava, doleva, až to nakonec nevydrží.
Poklepe žirafu po pleci a říká:
"Nemohla byste se trocha uhnout ?"
Žirafa se otočí a vyvalí oči:
"… dokončení v tajence !"
ECAZIRATNEVNITSATNAF
VYCPÁLEKOMFORTUÍTÝZ
JÍNEŘÍVOŽNŘEMENÍTR
VOŠELOHOEÁBLKÁDKZ
IÁTIŽOLSŮIRYTŇAA
VNÍPTAVODUTSNRT
ÝEGOUÁNEMOVITÝ
NDRRRDTONOLNK
EAOTIYOSPIOA
FBBESDRVCKN
ENUMTKKIÉA
RECHRKINTD
TDTEAEAY
OAEPPBB
PBLYÝU
ENAHH
RĚAO
SZK
IÝ
L
VÍŘENÍ, SUNDAT, KANADY, ZRZATÝ, PUDOVÉ ,PERSIL, ŘEMENÍ, SRÁŽKA, NESVÁR, OSVITY, BIDETY, LYSINA, INGRID, NEVOLE, ŠTÍGRO, SLOŽITÁ, BUCHTELA, HOLEŠOV, KOMFORT, ZAHÝBAT, BANKROT, LÝKOHUB, NEMOVITÝ, VYCPÁLEK, STUDOVAT, KONTRAKT, TURISTKA, POVSTÁNÍ, FANTASTI, POTREFENÝ, PENICILIN, BADENBADEN, INVENTARIZACE, HYPERMETROPIE
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...


Kódované obrázky - návod na řešení

25. srpna 2007 v 10:06 Křížovky ke stažení
Vše je celkem jednoduché. Čísla nahoře a na straně udávají počet políček, které mají být v řídku vybarveny. Je-li čísel více, znamená to, že je zde více ploch oddělených alespoň jedním volným políčkem.

Příklad první - návod

Nejprve vybarvíme celý spodní řádek, protože zde má být deset vybarvených polí, přesně jako je šířka obrázku.
Dále vybarvíme dva prostřední sloupce z podobného důvodu, jako spodní řádek.
Dále doplníme dva sloupce vlevo. Protože mezi vybarvenými čtverečky, které jsou zapsané jako samostané číslo musí být mezera, není nad čím váhat. Totéž u sloupce úplně vpravo.
V horním řádku už jsme našli všechny místa, které mají být vybarvené. Doporučuji udělat na políčka, která jsou s jistotou volná udělat tečku.
Jak přijdeme na to samostaně stojící políčko? To je jednoduché. Nemůže být v řádku horním, tam už jsou nalezeny všechny, ve druhém zespoda nemůže být kvůli povinné mezeře mezi samostatně zapsanými čtverečky a protože už jsou zde taky všechny nalezeny. Zbývá tedy druhá řádek zeshora.
Příklady pro návod.

Příklad druhý - návod

Nyní již základy umíte, takže by s luštěním neměl být problém.
Jedna rada se však ješte najde. Jak pracovat se slupci, kde mají ve čtyřech polích být nějak 3 vybarvené? 4-3=1. To znamená, že zůstane jedno nevybarvené. Musí být na kraji, protože tři vybarvené políčka musí být u sebe. Nevíme na jakém, ale už máme jistotu, že budou na dvou mezi krajními, tak je vybarvíme.
Hodně štěstí při luštění kódovaných obrázků!

Sestavte obrázky (2)

24. srpna 2007 v 20:19 Křížovky ke stažení
jeden tam nepatří

skrytý obrázek

24. srpna 2007 v 20:18 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...
Puntíky vybarvěte modře, trojuhelníčky s hl. vrcholem nahoře žlutě a trojúhelníčky s hl. vrcholem dolů světlounce žlutě


Bludiště (6)

24. srpna 2007 v 20:11 Křížovky ke stažení
Máš rád/a hry, chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje...

Klasická křížovka

24. srpna 2007 v 20:07 Křížovky ke stažení
Vodorovně:

A.-C. Náhlé selhání; druh hmyzu; zbavovat slupky; oschnout na povrchu; opak ošklivosti; prolínání (fyz.); 1. DÍL TAJENKY.
D.-F. Kajícně litovat (řídce); pichlavé byliny; atletická náčiní; tyče u vozu; stará spojka; organizace (pl.); olysalý člověk (hanl., řídce); kyselá pochutina; představený kláštera; nápisy na obvodu pečeti; Venoušek.
G.-I. Vyjádřit perifrází; křížová chodba; nemocný; okázalý projev úcty; akvarijní rybka; výhodná koupě; citoslovce zasyčení; symetrála; sklizeň; poměr bodů ve sportu; znamení zvěrokruhu.
J.-L. 2. DÍL TAJENKY; vydavatel knih; nerozhodný výsledek; chystat; strunný nástroj; korálové ostrovy; vydávati slabounké vysoké zvuky.
Svisle:

1.-3. Králičí kůže; ocásek; velké moře (řídce); zařízení k čekání na zvěř (pl.); venkov (zast.); snížit účinnost.
4.-6. Setiny hektarů; usazená hmota; Pavlovo jméno; vládnout; zimní měsíc; sesekat; americký papoušek.
7.-9. Hranice pozemků (sing.); druh hedvábí; vzlyky; český kolový tanec; zakrslé stromy (řídce); otáčet.
10. Obranný násep; omamné látky z makovic; značka pracího prášku.
11.-13. Osadit obyvatelstvem; lodní naviják; vzteklina; zkosení závitů; polsky "uši"; šifra.
14.-16. Malé plavidlo; chatrnost (řídce); horní špičáky jelení zvěře; provozní (řídce); dovednost (zast.); setina koruny ve Skandinávii; ozdobný uzlíček.
17.-19. Obecní noční hlídač; rostlina pěstovaná pro víno; obyvatel světadílu; násilím vodit; druh narcisu; lakomci.
Obrazec křížovky