Petra, starověké jordánské město

9. července 2007 v 12:08 |  7 divů světa
12 Vstupní brána Temenos.jpg
Petra je starodávné kamenné město v Jordánsku, pověstné neobyčejnou červenou barvou skal, v nichž je vytesáno. Právě kvůli této barvě se Petře často říká Růžové město. Skalní útesy však nejsou jen růžové nebo červené, ale zdají se odrážet i další barevné odstíny, zejména světle modrou, oranžovou, žlutou, purpurovou nebo zelenou. V Jordánsku a možná na celém Blízkém východě nenajdete podobnou památku. Leží skrytá v drsné krajině a je přístupná pouze úzkou rozsedlinou mezi rozeklanými skalními útesy.
V době železné ji obývali Edomité, ale největšího rozkvětu dosáhla Petra s příchodem Nabatejců (jeden z arabských národů). Jejich nové pojetí umění a architektury ovlivněné převládající helenistickou kulturou dalo vzniknout nádherným památkám vytesaným do červených skal. Ve městě najdete neporušené amfiteátry, domy, hroby, kláštery, chrámy, paláce a vítězné oblouky. Všechny tyto poklady jsou zdobené složitými sochami a poukazují na zručnost Nabatejců v oblasti sochařství, plastiky a fresek. Pevnostní město dnes působí jako tichý odkaz starého světa.
Ve 3. století př.n. l. byla Petra slavným hlavním městem Nabatejského království. Nabatejci obchodováním postupně nabyli velkého bohatství a založili stabilní monarchii. Její metropolí se stalo skalní město Petra. Vzniklo v místě, kde se stýkala tři strmá údolí a rozevírala se v široké prostranství. Svůj statut hlavního města získalo díky výborným bezpečnostním podmínkám - skryté v horách, se snadno kontrolovatelnými přístupy bylo prakticky nedobytné. Živé napojení na tehdejší hlavní obchodní cesty z Arábie do Středomoří vedlo k nebývalému rozkvětu města zejména v 1.století po Kristu. Tehdy měla Petra kolem čtyřiceti tisíc obyvatel a právě tehdy vznikla většina památek, které nechali nabatejští panovníci vytesat do skal. Následoval římský zábor, který rozvoj města zpomalil, ale i v této době vznikaly monumentální stavby. Ješitnost Římanům patrně nedovolila nezanechat v tomto jedinečném prostředí stopy po svém pobytu. Důležitost Petry však stále klesala. Po dobytí Araby začala chátrat a ve 14. století zcela upadla v zapomnění.
Západními cestovateli byla znovuobjevena až v předminulém století roku 1812. Stala se populární díky filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. Od svého objevení až do 80. let minulého století byla domovem Beduínů. Ti pak byli přemístěni. Neočekávejte, že si Petru prohlédnete v klidu - každý den sem zavítá na 3000 návštěvníků. Pokud chcete Petru pořádně poznat, musíte zde strávit více než jeden den.
Petra je řecké slovo znamená to "skálu" a podle bible se toto místo jmenuje Choréb. Právě zde prý totiž Mojžíš udeřil do skály, aby z ní vytryskla voda. K této události došlo čtyřicet let poté, co Izraelité odešli z Egypta.
02 Pokladnice.jpg07 Hrobky.jpg13 Dveře.jpg
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 richienka richienka | 14. května 2008 v 9:08 | Reagovat

je to hnus fůůůůůůůůůůůůjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama