O jeden šťastný konec více

9. července 2007 v 11:16 |  Smutné a štastné příběhy zvířat
Tento článek jsem přepsala ze stránky www.svobodazvirat.cz a to proto, aby jste se na tyto stránky mrkli a možná i pomohli zvířátkům v tísni.
O případu právě zachráněné klisny Kridy jsme se dozvěděli od jejich prvních zachránců, kteří nás kontaktovali s prosbou o pomoc. Stav Kridy vyžadoval, rychlé sehnání prostředků na hojení ran a rehabilitaci, která stále pokračuje a pokračovat bude.Pro nemožnost dalšího setrvání u prvních zachránců, putovala Krida do JS Koloušek Jažlovice.
Tam se jí ujala Lenka S, kterou jsem požádal o podrobnosti, a zdravotní stav Kridy v době kdy k ní přišla, až po současnost.
S Lenčiným souhlasem, přetiskuji její odpověď:

"No přišla k nám tuším 1.září loňského roku a vážila dle propočtu cca 280kg a dnes je na nějakých 330kg. Trpěla plísní v uších a letní vyrážkou, laminitidou zadních končetin a byla téměř bez svalstva, zhruba po dvou měsících jsme navíc ještě zjistili špatnou hybnost hlezeních kloubů. Vůbec ani nechci domýšlet jak chuděra vypadala když ji paní Kuchtová objevila, ale muselo to být dost příšerné. Plísně jsme se zbavili úplně asi po třech týdnech a letní vyrážka zmizela úplně asi po dvou měsících a teď jen čekáme zda se ukáže, že je Kriduše tzv. Mušař /koník trpící na tyto letní vyrážky v důsledku přecitlivělosti na bodavý hmyz/ a nebo zda to bylo způsobeno celkovým oslabením organismu v důsledku toho, že byla týrána. S tou laminitidou je to o chlup horší, ale naštěstí tam nedošlo k rotaci kopytní kosti, takže po podávání léků a šikovného pana kováře se to rapidně lepší, ale bohužel je toto na delší dobu, kopytní rohovina neroste tak rychle jak bychom si přáli, je to také asi i tím že už Kríduše není nejmladší a ta regenerace není tak rychlá jako třeba u mladších jedinců. Špatné klouby má evidentně z nepřiměřené zátěže, podařilo se mi dopátrat, že delší dobu chodila na hipodromu jako pouťový koník /dokolečka dokola vozila děti a lidi/ u Helfrů, o čemž vypovídal tedy i stav jejího celkového postoje, myslím že v tom okamžiku začal jít její život asi z kopce....
No ale dostává preparát na regeneraci a podporu pohybového aparátu a svalstva, je to tedy dle doktora doživotní nutnost pro její pohyb, a po vyléčení zánětu v těch kloubech dneska Kríduška běhá skoro jako zamlada.
Jinak co se týče pohyblivosti toho jejího krku(byl značně oslaben), no vlastně celkově se moc hýbat nemohla, tak pravidelně cvičíme jednoduché terapeutické cviky na ohebnost a procvičení svalstva a je to o dost lepší, dneska zvedá hlavičku krásně nahoru a kouká k nebesům, sice to nevydrží příliš dlouho, ale i tak je to myslím pokrok. Začala pomalu pracovat na lonži a chodit na procházky, dneska už má jednou týdně na programu 20min lehkou práci pod sedlem a čas od času povozí mojí tříletou neteř, která Krídušku děsně zbožňuje a nejraději by si ji nastěhovala do paneláku.
Jinak si tedy myslím, že jí hodně pomohlo když začala chodit s celým naším stádečkem pohromadě, tam pobývala na pastvě jen s koňskými důchodci a řekla bych, že se tedy dosti nudila, protože v okamžiku kdy jsme se zbavili plísně a Kriduši vpustili do davu tak za pár dní byla jako vyměněná. Úplně jiný koník, začala být hodně veselá a dneska je největší kámoška s našimi ročními hříbátky, hraje si s nimi, lítá s větrem o závod, vychovává je a chrání, jejich pozorování je lepší jak kino :-) fakt.
Veselá historka s Kríduškou? On je každý den s ní veselý, je to taková naše rozmazlená kobča a ona to mrška ví a patřičně toho využívá a vynucuje si moji pozornost. Každý den, ráno v poledne i večer, mi nezapomene zařehtat ke krmení a vždy si přijde pro podrbání.
Maximálně zbožňuje lékořicové pamlsky Leoveties, za ty je ochotná klidně válet sudy."
Jojo, je fakt úžasná, na to co má chuďka za sebou si vede skvěle. Jinak aktuální fotečky jsou k vidění na našich stránkách www.jskolousek.wbs.cz a jestli budete chtít můžu i nějaké poslat.
Mějte se a Smějte se!
Lenka S.
JS Koloušek
Jažlovice
Děkujeme všem co pomohli (finančně či jakkoli jinak), k tomuto šťastnému konci .
Alex SZ Praha

Máš rád/a hry? Chceš si jednu zahrát on-line? Pak klikni na odkaz a zažij spoustu zábavy. Taktizuj, kombinuj a vyhrávej souboje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Věříte astrologii?

Ano
Ne

Komentáře

1 kajavl kajavl | E-mail | 8. prosince 2007 v 19:40 | Reagovat

je to moc super stranka je tady vse

2 beeeee beeeee | 19. srpna 2008 v 11:56 | Reagovat

ooooooooooo... tak kopni do tý bedny....Dej sem text!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama